הסתיים החילוץ: הטיסה הארוכה לישראל עברה בשלום

כאלף מטיילים ישראליים הוטסו ארצה בשרשרת אווירית סבוכה בעקבות הכרזת מצב חירום ועוצר בפרו בגלל הקורונה • מדובר ביעד אליו לא טסה אל על מעולם ואורך הטיסה הינו למעלה מ-16 שעות זו הטיסה הרצופה, הארוכה בתולדות החברה • מבצע החילוץ הסתיים בשלום

מטוס הישראלים המחולצים עושה את דרכו ארצה | צילום: קבוצת אמסלם

הסיפורים על עליית יהודים מכל העולם לארץ ישראל חוזרים על עצמם. אין לדעת האם המבצע יוזכר בהיסטוריה כ’עליית קורונה 2020′ או ‘יציאת קורונה 2020′. קבוצת אמסלם טורס, אשר הפעילה טיסת חילוץ עבור מטיילים שנתקעו בדרום אמריקה, הודיעה כי הטיסה יצאה בליל חמישי (אור ליום ו’), מסאו פאולו ברזיל, לתל- אביב, במטוס נכחו 300 ישראלים אשר שהו ברחבי דרום אמריקה. טיסת החילוץ נחתה דקות בודדות אחרי כניסת השבת והתבצעה על ידי חברת התעופה LATAM במטוס דרימליינר מדגם  787-900.

בשל העוצר שהוטל על פרו, ההגעה של הנוסעים לשדה הייתה אתגר לא פשוט בפני עצמו וקבוצת אמסלם, תיאמה אוטובוסים וליווי צבאי לשדה התעופה. התמונות המגיעות מפרו מזכירות את מבצע עליית היהודים מתימן או מדרום אפריקה, מטיילים ישראלים יורדים ממשאיות צבאיות בשדה התעופה בקוסקו, משם הוטסו בשרשרת אווירית ללימה הבירה על מנת להצטרף לטיסת אל על לארץ.

250/200 סייד בר + קובייה בכתבה

ביום ד’ יצאה רכבת אווירית של חברת אל על, לחילוץ המטיילים הישראלים מפרו בהמשך לפניית שר החוץ ישראל כ”ץ ובהנחיית ראש הממשלה מר בנימין נתניהו. חברת אל על נענתה לאתגר והחליטה לבצע את המשימה. לצורך כך גייסה החברה  את שותפיה העסקיים וחברות מובילות במשק להוצאת שלושה מטוסי חילוץ.

נציין כי במהלך תהליך הרישום לטיסות בחדר המצב של משרד החוץ, התברר כי מספר הישראלים בפרו מתקרב לאלף איש ולכן נדרש להוציא מטוס נוסף. ראש הממשלה בנימין נתניהו הורה על התגייסות מיידית להוצאת מטוס נוסף, מתוך כוונה להביא את כלל המטיילים הישראלים הביתה.

לוח הטיסות המורה על טיסת החילוץ | צילום: קבוצת אמסלם

גונן אוסישקין, מנכ”ל אל על מסר, כי “בשעת משבר או חירום, אל על פועלת ועושה כל שביכולתה על מנת להיחלץ לעזרה בכל נקודה על הגלובוס”. הוא הודה לראש הממשלה ולשר החוץ כמו גם לאנשי משרדו. כמו כן למל”ל ורת”א על “הסיוע בהוצאת טיסה מורכבת זו שהיא הטיסה הארוכה ביותר בתולדות אל על”. אוסישקין אף הודה למספר רב של חברות מסחריות בארץ שמימנו את הפרויקט או השתתפו בו.

מדובר ביעד אליו לא טסה אל על מעולם ואורך הטיסה הינו למעלה מ-16 שעות. מדובר בטיסה הרצופה, הארוכה בתולדות אל על. הלחץ על משרד החוץ התגבר בעקבות הכרזת מצב חירום ועוצר בפרו בגלל הקורונה. ההרשמה לטיסות התבצע דרך חדר המצב של משרד החוץ והם אלה שיקבעו את רשימות הטסים בכל טיסה.

Inner article

בנוסף, מאחר ולא מדובר בטיסה מסחרית, ובנוסף, אל על אינה טסה לדרום אמריקה – החליט גונן אוסישקין, מנכ”ל אל על, לבצע את הטיסות ללא רווח, ללא כל תשלום מצד המטיילים. כמו כן, אל על קיבלה החלטה לתרום למבצע 50 אלף דולר ולגייס את הסכום הנדרש למימון שלושה מטוסי חילוץ, משותפיה העסקיים של אל על. 

מסתבר שהישראלים בפרו הם לא היחידים שמבקשים לבוא ארצה. נכון לסופ”ש ארבעה ישראלים וביניהם ילדה בת 10 נמצאים על סירה עם מנוע תקול מחוץ לנמל קשקאיש שבסמוך לליסבון שבפורטוגל. אנשי הסירה אובדים עצות מאחר ולא ניתנת להם אפשרות ואישור להיכנס למדינה, מכיוון שהיום בחצות, פורטוגל אמורה להיכנס להסגר. המידע כבר הגיע לחדר המצב במשרד החוץ, שם מנסים למצוא פתרונות.

ב’כלכליסט’ דווח, כי אל על הוציאה טיסת חילוץ נוספת מהודו, אך צויין ע”י תומר הדר, כי בניגוד לארבע הטיסות מדרום אמריקה, שמומנו על ידי המדינה ועל ידי חברות גדולות במשק, התבקשו הישראלים לשלם עבור כרטיס הטיסה שלהם. במקביל דווח כי גם ישראייר הפעילה 12 טיסות חילוץ שהחזירו הביתה 2,000 ישראלים מרחבי העולם

 

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה