הקמעונאים: החנויות המקוונות מהוות תחרות לא הוגנת

מתישהו זה היה אמור לפרוץ. הגידול הבלתי נתפס במספר הרכישות של תושבי ישראל באינטרנט מתחיל להטריד את שלוותם של הקמעונאים שקוראים לממשלה להפחית את המיסים המוטלים עליהם ולהקל את הרגולוציה

הציבור עבר לקנות בהקשת מקלדת. צילום: Sashkin | שאטרסטוק

בעוד הצרכן הפשוט נהנה מרכישות דרך האינטרנט, המקלות על יוקר המחייה וחוסכות ממנו את הצורך להיטלטל לחנות, (בהנחה שמדובר בחנות מוכרת ואמינה), עבור הקמעונאים המייבאים סחורות ביבוא אישי, הפכו החנויות הללו לאיום הגדול ביותר על פרנסתם.

הבוקר (ד) פתח נשיא איגוד לשכות המסחר, עורך הדין אוריאל לין, את וועידת הקמעונאות השנתית התשיעית כשהוא מתייחס כמעט אך ורק לנושא הייבוא האישי האינטרנטי שלדבריו, מהווה פרצה חמורה בענף.

sorek-box

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו ל’ביזנעס’ בפייסבוק

“העובדה שכיום כל יחיד בישראל יכול להזמין בייבוא אישי מוצרים בערך של עד $75 ללא תשלום של מכס, מס קניה ומע”מ (17%), בעוד שהרשתות במגזר הקמעונאי משלמות את מלוא מסי היבוא, יוצרת אי שוויון ותחרות לא הוגנת בפער גדול, ופוגעת בבעלי עסקים שהשקיעו שנים רבות בפיתוח וקידום עסקם”.

לין הוסיף ואמר כי “מדינה יכולה להנהיג מדיניות של הוזלת מוצרים בדרך של רכישות אינטרנטיות, אבל אסור לה לעשות זאת אם היא יוצרת תחרות לא הוגנת מול מגזר הקמעונאות המקומי. חובה להפחית את המסים על מוצרי היבוא הנמכרים ברשתות הקמעונאיות כדי ליצור שוויון מוחלט בתחום המס בין יבוא אישי של מוצרים לבין רכישות בשוק המקומי”.

לין אף הוסיף והדגיש כי יש לזכור שמוצרים ביבוא אישי אינם עוברים בדיקות בטיחות ותקינה, ואילו היבואנים והרשתות צריכים לשאת בעלויות בדיקות אלו וגם לשלם מסי ארנונה, חשמל והוצאות נלוות נוספות, כדי לקיים את העסק.

בהמשך התייחס לין לקנסות המנהליים. לדבריו, על מנת להקל את מגמת הפליליזציה לפיה כל פעולה או אי פעולה בניגוד לחוק, ואפילו תפלה לחלוטין, מהווה עבירה פלילית, עבר המדינה למגמה של קנסות מינהליים. “הבעייתיות שנוצרה היא שמגמה זו יוצרת את עריצות הפקידות. כל שגיאה, ואפילו פעוטה, הופכת מיד להטלת קנסות חסרי פרופורציה בגובה של עשרות אלפי שקלים ולפעמים אף יותר מזה. חייבים להחזיר את השפיות ולנהוג במידתיות הנחוצה”, סיכם לין את דבריו.

כמו כן, הכריז לין באופן רשמי כי איגוד לשכות המסחר הגיש השבוע לשרי האוצר והכלכלה תכנית רב שנתית המציעה מתווה על פיו בתקופה של שלוש שנים ייווצר שוויון בתחום הייבוא האישי.

ono-side
inner

כתיבת תגובה