החנויות ריקות, הקניונים שוממים: מי יגבה שכירות ומי לא?

מול הסגר המתהדק על תושבי ישראל בשל משבר הקורונה ועולם המסחר שובת גם בשל שבעת ימי החג וגם בשל הוראות השמירה על הבריאות – זה הזמן לבדוק: מה קורה עם בעלי העסקים במגזר החרדי? האם מרכזי הסחר והקניונים יגבו את השכירות החודשית כרגיל – למרות שהמבנים ושטחי המסחר עומדים שוממים? • התשובות מגוונות

התחנה המרכזית בירושלים בתקופה זו | צילום: ביזנעס

זה החל בחודש שעבר. שוכרים משמעותיים במשק הישראלי בעלי רשתות החלו להשמיע קולות מחאה והתנגדות לתשלום שכירות למרכזי הסחר והקניונים. היו אלה בעליהן של רשתות וקבוצות גדולות כמו 'פוקס', 'אופטיקה הלפרין' ועוד שהודיעו כי לא ישלמו שכר דירה בתקופת משבר הקורונה כשההכנסות יורדות. אז, עוד לא ידעו כי הדבר עומד להפוך לקטסטרופלי עוד יותר והחנויות ישבתו כליל.

וכך כתב אז יעקב הלפרין, מנכ"ל ובעלי רשת אופטיקה הלפרין: "כשותפים משך שנים רבות, לא יכולתי להתעלם מתחושת האכזבה שמלווה את הצורך בכתיבת דברים אלו, ועל כך שהם לא הגיעו מכם בראשונה מתוך אחריות חברתית לאומית. אנו מאמינים כי מהלך זה הינו ההגון והראוי ביותר גם לרשת וגם לכם כבעלי נכסים, וקוראים לכם להיות הגונים ולכלול בהסדר דומה את שאר בעלי העסקים בקניון".

250/200 סייד בר + קובייה

במקביל, קבוצת עזריאלי ניסתה להקדים רפואה למכה ולדחות לחנויות את התשלומים אך חלק מהרשתות הודיעו ברורות, שלא יספגו את הפסקת הקניות והשינוי בפתיחת החנויות.

כמה ימים לאחר מכן, הודיעה קבוצת קניוני עזריאלי כי תבטל את דמי השכירות ממחצית חודש מרץ, ותקפיא את דמי השכירות של חודש אפריל לעסקים שחויבו לסגור לפי ההנחיות החדשות. לעומת זאת, קבוצת קניוני מליסרון בשלב זה, לא ויתרה על הכסף ששולם מראש מהשוכרים על חודש מרץ.

קמפיינים ומשלוחים

ומה קורה במגזר החרדי? כצפוי, בתחילת המשבר מרבית הקניונים ומרכזי המסחר הגיבו בהמתנה ובישיבה על הגדר.

מכתב מנכ"ל קניון רמות לשוכרים המבשר על הקלה בשכ"ד ובדמי הניהול

הקניון החרדי הראשון שהגיב למצב היה 'קניון רמות' ששלח מכתב כשבוע ימים לאחר פרוץ המשבר – כבר ב-19 למרץ – בו כתב מנכ"ל הקניון: "החלטנו שלא לגבות את דמי השכירות והניהול בגין חודש אפריל מחנויות אשר תהיינה סגורות לפי החלטות הממשלה, למעט כאלו המוגדרות כעסקים חיוניים כגון מרכולים, חנויות פארם, מרפאות, בנקים, עסקי מזון וכיו"ב. לחנויות שאולצו לסגור את שעריהן במהלך חודש מרץ יירשם זיכוי בדמי שכירות החל ממועד סגירתן ועד לחודש מרץ 2020. "בנוסף", כתב המנכ"ל, "אנו מצדנו, הפחתנו את הוצאות התפעול למינימום האפשרי וממליצים אף לכם לעשות כך, כולל ניתוק המערכות והחשמל בחנויותיכם".

לדברי מתי וייצהנדלר, מנהל רשת "גרביים עד הבית" ששוכר חנויות בקניון רב שפע, בקניון רמות ובסנטר 1, "למרות כל הבלבול בהתחלה והמעבר המהיר למשלוחים ולשינויי דפוסי התנהגות, חלק מהקניונים ייצרו מענה מהיר ומשולב והכינו תשתיות ופרסום של שירותי משלוחים, עלו בקמפיין מהיר והפיצו לאנשים את בשורת השילוח, ועבדו ביעילות מירבית.

"ההתעשתות המהירה ליצירת פתרונות הפצה, פרסום, והעברת מסרים מהירה למתכונת משלוחים הצילה והחייתה הרבה מאד עסקים, בעיקר את אלו שהיו על סף סגירה, עקב כך שבבת אחת עם הבהלה הראשונית אנשים גם הגיעו הרבה פחות לחנויות", אומר מתי. 

בעל עסק אחר ששוכר חנות מקניון רמות, טען, כי לאחר שקיבל את המכתב לעיל ממנו נודע כי הוא אמור לא לשלם, נגבה ממנו התשלום על חודש אפריל. לשאלתו, נמסר לו בתגובה – כך לדבריו – כי אי הגבייה תנהג בחנויות הסגורות כליל ואינן מפעילות מערך משלוחים, גם אם היקף המכירות ירד, ניסינו להשיג את תגובת המשכירים, ולכשתגיע – נפרסמה.. 

אחד מבעלי הרשתות הגדולות במגזר קבל על הגבייה של מרכזי מסחר שלא באו לקראת הלקוחות: "הסוחרים לא פראיירים. משלמים שכר דירה קבוע עשרות שנים, וברגע של משבר הבעלים לא מוציאים אפילו הודעה ברורה ולא עוד, אלא שהם ממשיכים בגבייה כרגיל. נזכור היטב מי היה איתנו במשבר ומי לא, השוק יודע לזהות היטב מי השותפים האמיתיים שלו".

חנויות בירושלים | צילום: ביזנעס

בהנהלת קניון 'רב שפע' שנסגר כמעט הרמטית אמרו ל'ביזנעס' כי הם "מתחשבים בצרכיהם של כל השוכרים, ובניגוד לשאר הקניונים העלינו קמפיין משלוחים וקניון וירטואלי, עם התאמת רוב החנויות לקטלוגים ומשלוחים בהשקעה אדירה, אבל אין לקניון את האפשרות להוציא הודעה רשמית על הקפאת גבייה כיוון שחלק מהחנויות שייכות לגורמים פרטיים.

"למרות זאת, נשב יחד עם הסוחרים בתקווה שכולם יצאו מרוצים".

Inner article

מבדיקתנו עם בעלי עסקים בקניון רב שפע עלה, כי לחלק מהעסקים בוצעה גבייה ולחלקם טרם בוצעה. "נראה לאן יתפתח העולם המסחרי החדש אחרי שיוסרו ההגבלות על הציבור", אמרו בעלי העסקים.

מתחם סיטי קורט, ירושלים | צילום: ביזנעס

במתחם 'סיטי קורט' שבשרי ישראל פינת יפו בירושלים, טענו השוכרים כי אינם יכולים לדבר על ההסכמים שאליהם הגיעו בתקופה זו מאחר והתחייבו על סעיף שמירת סודיות, אך למרות זאת, מבדיקה שעשינו עלה כי עסקים שנסגרו זכו להקפאה מלאה של דמי השכירות. לעומת זאת, עסקים שנפתחו לשירות הציבור יכלו לבחור בין מסלול של 50% דמי שכירות או במסלול של תשלום על פי אחוזים מתוך הפדיון.

יחד עם זאת, נראה כי ההנהלה התאמצה ויצאה בקמפיין אגרסיבי בעיתונות ובמדיה הדיגיטלית על שירות המשלוחים החדש לכל שדרת המזון והחנויות הרלוונטיות.

ב'פנינת חמד' שאינו מוגדר קניון אלא מרכז מסחרי המאגד חנויות רבות – נותרו חנויות חיוניות פתוחות ולפי דברי השוכרים, אלה חויבו גם על חודש אפריל, כשלאחר פסח, אם יימשך הסגר, יחליטו המשכירים כיצד לפעול. ניסינו להשיג את תגובת המשכירים, ולכשתגיע – נפרסמה.

מ'סנטר 1' שנסגר בתחילת המשבר לאור הנחיית משרד הבריאות, נמסר בתגובה כי "לעת עתה אין עדיין החלטה על דמי השכירות ודמי הניהול, ניידע את השוכרים כשתתקבל ההחלטה".

חנויות ברוממה, ירושלים | צילום: ביזנעס

ומה קורה במגזר העסקי הקמעונאי שממקום בקניונים הגדולים הפתוחים – הלא המה החנויות ברחובות הראשיים של הערים החרדיות – מלכי ישראל בירושלים, רבי עקיבא בבני ברק ועוד? לפי בדיקת 'ביזנעס' עולה כי בעלי החנויות, שהינם משכירים פרטיים, גבו (לרוב) את מלוא דמי השכירות עבור חודשים מרץ ואפריל ומסתמן שיגבו כרגיל גם את החודש הבא.

נראה, כי גם המשכירים וגם השוכרים נמצאים באותה סירה וכי אם הסגר יימשך עוד מספר חודשים, אזי ירגישו בעלי החנויות – המשכירים הפרטיים – את קשיי השוכרים, כשאלה, ל"ע, לכאורה, לא יוכלו עוד לעמוד בתשלומים.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה