החרדים באים: המארחים השווייצרים בדאבוס בכוננות

אחרי קריאות בשנה שעברה שלא להכניס יותר חרדים לדאבוס בשל לכלוך, חוסר יושר ושלל טענות שהמארחים הפיצו, קידם ראש הקהילה היהודית בשווייץ את פני הרעה • הוא ניסח כללים ברורים לנופשים, כדי לסייע להם להבין את המנהגים השונים והמנטליות הקרירה והבלתי מתפשרת של תושבי המקום • ‘ביזנעס’ שוחח עם אחד הנופשים

נופש חרדי בדאבוס, קיץ תשע"ט | צילום: באדיבות המצלם

סאגת האירוח בדאבוס שהתעוררה בשנה שעברה, אולי לא תחזור על עצמה השנה. כך לפחות מקווים המארחים בעיירה דאבוס, שמצד אחד מעוניינים בתיירות החרדית ומאידך, בשנה שעברה, לאחר שאורחים חרדיים רבים הותירו אחריהם טעם מריר אצל תושבי דאבוס הובילו לקריאה חריגה של ראש העיירה המקומית שהודיע כי ימנע מחרדים להתארח בעיירה.

כבר בשנה שעברה נטל ראש הקהילה היהודית בציריך, רפאל מוסבכר, יוזמה, וניסח קריאה לאורחים בו קרא להם לשמור על השלווה ועל כללים נאותים באירוח, ואף פעל אקטיבית מול ראשי העיירה הציורית במטרה לבטל את ‘גזירת הגירוש’.

250/200

השנה, מיהרה מחלקת התיירות של העיירה דאבוס לנסח, בשיתוף פעולה עם מוסבכר, מכתב שאותו שולחים לכל אורח שהכתובת שלו מאזור יהודי, בארץ ובחו”ל.

“כשהגעתי לדלפק מתחם הדירות שבו התארחתי בשבוע שעבר, קיבלתי שוב את המכתב, למרות שכבר בהזמנה היה מצורף למייל דף הוראות ששימש מעין ‘דף התנהגות’ או קוד אתי להתנהגות חרדים בעיירה דאבוס. קיבלתי את הדף מיד אחרי אישור ההזמנה לדירה בעיירה דאבוס, אבל כשהגענו לקבלה, כנראה השוויצרים החליטו שמה שבטוח בטוח.

“הם צירפו עוד מסמך ברוח זו והחתימו אותי עליו, שבעיקר דובר בו על נזקים. מאוד לא נעים. אך מצד שני הם ערוכים לארח חרדים ויודעים שייתכן והסברה נכונה תפתור את החיכוכים”, אומר נפתלי מבני ברק ל’ביזנעס’.

מהמכתב שלפנינו, ניתן להבין שהטענות על החרדים המתארחים היו לא רק בתחומים הציבוריים, כי אם בבתי המארחים עצמם.

“טיפים ועצות לנופשים יהודיים באזור דאבוס”, קוראת הכותרת בראש המכתב.

“אורחים יקרים. אנחנו שמחים מאוד על כך שבחרתם לבוא ולנפוש באזורנו, ואנחנו מקווים שתהיה לכם שהות נפלאה כאן!

אולם הכותבים מדגישים: “מדינות שונות, מנהגים שונים”! ולפיכך, “ברצוננו להעניק לכם כמה טיפים כדי לעזור לכם למנוע אי הבנות כלשהן”.

מתברר שרבים מהנופשים ביקשו להכשיר כיריים חשמליות ופלטות שבת, אך גרמו לנזקים, קצר בחשמל וכדומה. “בעת הכשרת פלטות חימום, לעולם אל תחממו את כל הפלטות בבת אחת, כשאתם שופכים עליהן אחר כך מים רותחים. יציקת מים רותחים על כירה חשמלית רותחת הורסת את התרמוסטט. חממו כל פעם כירה אחת ותנו לה להתקרר לפני שאתם יוצקים עליה מים רותחים. לכן, אין גם צורך לכסות את הכירה החשמלית בנייר כסף”.

דאבוס, מבט מהרכבל | צילום: באדיבות המצלם

מתברר שבבתים רבים בעיירת הנופש הציורית יש כיריים קרמיות. “אתם צריכים רק לנקות את המשטח היטב משאריות מזון, מכיוון שהמשטח עשוי מזכוכית. לעולם אל תיצקו מים רותחים על כיריים קרמיות כשהן רותחות ואדומות, שכן אז משטח הזכוכית הקרמית ייהרס ויצטרכו להחליפו”.

כיוון שהתנאים וההגבלות כוללים מחירון ברור בדייקנות שוויצרית, צויין כי “מחירן של כיריים קרמיות חדשות הוא 1,200 / מחיר כירה חשמלית רגילה הוא 190 לכל להבה”.

טענות רבות נשמעו גם על המצב התחזוקתי של הסביבה. בשנה שעברה דווח על טענות ולפיהן, עטיפות ממתקים וממלחים, חטיפים ושקיות מזון הושלכו ארצה ללא התחשבות. מסתבר שזה לא היה הכל.

“המחיר שאתם משלמים כולל ניקיון סופי, אך אין זה אומר שאתם יכולים להשאיר את הדירה מלוכלכת. עליכם להשאיר דירה מסודרת ומטואטאת היטב. נא להוציא את כל האשפה מהדירה! כמה ימים לפני שאתם עוזבים, אנא קבעו אתנו את הזמן שבו אתם מפנים את הדירה”.

בדאבוס נוהגת מדיניות השכרת אופניים חצי חינמית. “האופניים שלנו עומדים לרשותכם ללא תשלום כל יום, עד השעה 6 בערב. במידה ואתם מעוניינים להשאיר אותם אצלכם לאחר השעה 6 בערב, תידרשו לשלם 25 פראנקים. החל מהיום השני, מחיר השכרת האופניים הוא 25 פראנקים ליום עבור כל זוג אופניים. האחריות היא עליכם על כל נזק שייגרם לאופניים בתקופת השכירות”.

סעו בקצב הליכה

נפתלי שהתארח בכפר הנופש סולריה, מציין כי הודגשו בסוף המסמך מספר כללים ששימשו מעין ‘חוקי הבית’. “הכבישים המובילים לכפר הנופש סולריה הינם גם איזור המשחקים של האורחים הצעירים שלנו. מסיבה זו, אנא, בעת הנסיעה בשטח, סעו רק בקצב ההליכה.

מתארגנים על מוצרים למהדרין. מרכול בדאבוס | צילום: באדיבות המצלם

“עונת הנופש היא זמן למנוחה! אנו מודים לכם מראש על ההתחשבות ועל שמירת השקט בלילות החל מהשעה 10 בערב.

“שטחים ציבוריים כגון מגרש החנייה, אולם הסקי וחדר המזוודות, אינם יכולים לשמש לתפילה. ישנו חדר פגישות (בית כנסת) במבנה מרפאת “נדרלנד’ס” בדאבוס.

“האם הינכם זקוקים לשירותי מכבסה ולחומרי כביסה? אנא בקשו אותם בקבלה”. ההערה הבאה מבהירה עוד נתון שמעלה תהייה על התרבות הבלתי תרבותית שבה נהגו האורחים: “יידרש תשלום על כיבוס מגבות מלוכלכות במיוחד!”.

סעיפים נוספים הינם טכניים ברובם, ומבקשים למשל, שלא לכסות את מתגי החשמל בחדרים או במקרר בסרטי דבק שחורים וכדו’ – כיוון שמצב החשמל עובר למעין ‘שעון שבת’; או למשל תשלום על שימוש במכונות הכביסה והייבוש, ניצול מושכל של שטחי ההקפאה המצומצמים, וכדומה.

Inner article

 

תחבורה ציבורית בדאבוס

דאבוס, מבט עילי | צילום: באדיבות המצלם

בעת הגעתכם, תקבלו “כרטיסי הגעה”. “תוכלו להחליף אותם תוך 48 שעות בכל תחנות רכבל-ההרים ובמוקדי התיירות בדאבוס: “דאבוס טוריזם”, “דאבוס פלאץ” – לצורך קבלת כרטיס “דאבוס אינקלוסיב” (הכל כלול) מומלץ לשאת את הכרטיס עליכם בכל רגע נתון. נוסעים שיימצאו ללא כרטיס נסיעה בתוקף ייקנסו על ידי הפקחים בקנסות של 60 פראנקים לפחות”.

אשר לרכבות ההרים, אוטובוסים ורכבת ה’ראטישע באהן’, כותב מוסבכר, כי “ישנם כללים מיוחדים הנוגעים לרכבות אלו, כולל ילדים, ותוכלו לברר אודותם בדלפק הכרטיסים בתחנה. הנסיעה בכל רכבות ההרים בדאבוס הינה חינם למחזיקי כרטיס ‘דאבוס אינקלוסיב’ “.

בימים האחרונים אכן התארגנו שטיבלא’ך, במבנה מרפאת “נדרלנד’ס” בדאבוס, בפעילותו של מוסבכר.

חטיפים ומנה חמה במרכול באבוס | צילום: באדיבות המצלם

באופן כללי, מספר נפתלי, למי שמחפש פעילות, אין מה לחפש בדאבוס. ב-21.00 בלילה הכל שקט, המניינים מתפזרים “אין טשולנטיות, אין שווארמה ואין לאן ללכת”, כפי שהוא מגדיר. ומה שנותר הוא לשבת ולפטפט (לא בקול, ראו הוזהרתם…) ובבקשה לא להותיר לכלוך אחריכם.

אגב, במרכולים מצטיידים, לקראת הגעת החרדים, באוכל כשר. וגם כלים חד פעמיים שבכל השנה נחשבים למוצר לא שמיש על המדפים, מובאים לכבוד האורחים החרדים.

לסיום, נפתלי מספר אנקדוטה שרק מי שהיה באבוס יבין: בכניסה לשירותים שעל פסגת אחד ההרים נכתב, כי השימוש מותר בשירותים רק למי שרכש בבית הקפה או במלון. הערה במקומה, אלא שהשלט, היה רק בשפה העברית…

830/125

תגובה אחת ל: "החרדים באים: המארחים השווייצרים בדאבוס בכוננות"

  1. לא להאמין.
    חוסר ניקיון חוסר התחשבות בזולת זו בעיה רצינית.
    ממש לא נעים מה שהם עשו.

כתיבת תגובה