החרם הטורקי || התעשיינים: "ההקלות של ארדואן – אחיזת עיניים"

טורקיה התקפלה מחלק מהכרזת החרם | שר החוץ ישראל כ"ץ: "הלקח הוא ברור: אסור להיכנע לאיומים של דיקטטור, וחייבים לייצר אלטרנטיבות ולא להיות תלויים באיש האחים המוסלמים" | נשיא התאחדות התעשיינים: "ישראל צריכה להגיב בחריפות לאמברגו הטורקי. ההקלות של ארודאן הן אחיזת עיניים"

ישראל כ''ץ | צילום: אוליביה פיטוסי, פלאש 90

אחרי החרם הטורקי הגיעה ההתקפלות: הקלות שפורסמו היום בטורקיה על ידי משרד הסחר מאפשרות למפעלים המקומיים שלחצו על הממשלה להמשיך לספק לישראל בתחום הבנייה למשך שלשה חודשים. זאת בניגוד לחרם שעליו הוכרז בסוף השבוע שעבר.

לפי פרסומים שונים ייתכן כי בקרוב יתווספו למסחר בין טורקיה לישראל גם מוצרים בתחומי הטקסטיל, המזון והריהוט.

ההיתר שניתן הוא רק למפעלים שכבר עמדו בקשרי מסחר עם ישראל ומחזיקים בחוזים חתומים לאספקות שונות.

שר החוץ ישראל כ"ץ הגיב למהלך: "ארדואן נסוג וביטל רבות ממגבלות הסחר, והלקח הוא ברור: אסור להיכנע לאיומים של דיקטטור, וחייבים לייצר אלטרנטיבות ולא להיות תלויים באיש האחים המוסלמים שבכל רגע יכול לעצור את הכל".

עם זאת, התעשיינים בישראל לא מרוצים מספיק ונשיא התאחדות התעשיינים, ד"ר רון תומר, הגיב לפרסומים אודות ההקלות הזמניות מצד ארדואן ואמר כי "ישראל צריכה להגיב בחריפות לאמברגו הטורקי. ההקלות של ארדואן הן אחיזת עיניים. מדובר בהפרה חמורה של הסכם הסחר החופשי והיא לא יכולה לעבור ללא תגובה".

לדבריו, "טורקיה הוכיחה שהיא מדינה עם הנהגה לא אחראית ושונאת ישראל, בד בבד, יש למצוא חלופות ארוכות טווח לטורקיה. שכן ארדואן לא שינה שום מדיניות, אלא רק נכנע ללחץ של כמה יצואנים טורקים שנתקעו עם סחורה לישראל. זה רק מוכיח שמתחילת המשבר, ממשלת ישראל הייתה צריכה להגיב בחריפות להחלטת האמברגו ולא לצאת חלשה מול הטורקים. אם היינו מגיבים בחריפות מלכתחילה, ארדואן היה מבין בעזרת מנהיגי הקהילה העיסקית בטורקיה שהניסיון לפגיעה בנו יפגע בו יותר והמצב לא היה מתדרדר כפי שהתדרדר. כעת הפתרון הראוי היחידי הוא לפתח חלופות למסחר עם טורקיה, כך שלא נהיה תלויים- לא ביבוא ולא ביצוא- במדינה שעוינת לישראל. אני קורא לשרי הכלכלה והתעשייה והאוצר שלא להתבשם מההודעה הטורקית ולפעול באופן הדדי ומיידי להטלת היטלים מתאימים על היבוא מטורקיה".

כתיבת תגובה