הטייקון שביכולתו לייקר את המחיה בישראל בהינף יד

יצחק תשובה, טייקון הגז, בעל השליטה בהפניקס, קבוצת דלק ואלעד השקעות, הוא ללא ספק אחד המשפיעים על הכלכלה בשנת 2018 – ולו בשל השליטה הכמעט בלעדית על הגז הטבעי וההשפעה על כל מה שקשור לאנרגיה

יצחק תשובה | צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

אין ספק שאחד האנשים החזקים במשק הישראלי, ואחד מאלו שהכי השפיעו על הכלכלה שלנו, הוא יצחק תשובה, בעל השליטה ב'דלק, 'דלק נדל"ן', מאגרי הגז תמר ולוויתן, וכן מחזיק בעזרת בתו במניות ערוץ 'קשת12'.

'ביזנעס' מתרחב בניו-מדיה: מהיום, כל העדכונים – גם בוואטסאפ!

לחצו כאן למעבר לדירוג 'המשפיעים' המלא של 'ביזנעס'.

נתחיל בכך שקבוצת דלק של תשובה ונובל אנרג'י, מחזיקות ברוב הזכויות על מאגר הגז הענק 'תמר', ועל מאגר הגז 'לוויתן', שגדול פי כמה וכמה מ'תמר'. הסכם הגז שנחתם, לא רק כובל את חברת החשמל לשנים הקרובות, אלא גם חוסם אפשרות של תחרות עתידית, כיוון שרוב הזיכיונות שייכים לתשובה או נשלטים ע"י חברות שבשליטתו. כמובן שהמחיר מתגלגל אל עבר האזרחים, כאשר העלות שהתגלגלה אל הציבור הישראלי היא בהיקף של 8.3 מיליארד ש"ח לאורך כל השנים של החוזה.

בחברת החשמל רוצים לפתוח את חוזה הגז, אך הדבר אינו פשוט כלל וכלל. וכך נוצר מצב, שלאחר שב-2012 הבטיחו כל קברניטי המשק כי הסכם הגז יוזיל בצורה משמעותית את מחירי החשמל, ולמרות שברבעון האחרון הכנסתו קבוצת דלק גדלו ב-27%, בעקבות קצב ההפקה מ'תמר', אנו שומעים כי מחירי החשמל יעלו 'רק' בשלושה אחוזים.

מעט המתחרים האחרים בשוק הגז (בעיקר מדובר על מאגר 'כריש', שאמור להתחיל לספק גז בעוד כשלש שנים) מוכרים במחירים נמוכים משמעותית, אך חברת החשמל עדיין כבולה לחוזה, והרשות להגבלים עסקיים לא נוקפת אצבע על מנת להגן על הצרכן. סביר להניח שבחברת החשמל איש לא 'מפסיד' כסף על רכישת יחידות הגז במחיר יקר, אנחנו האזרחים משלמים את התשלום המלא.

עליית מחירי החשמל גורמת הוצאה ממוצעת של עוד כמה מאות שקלים לשנה למשק בית סביר. גם מחירי המים מושפעים ממחירי החשמל וסביר להניח שגם מחירם יעלה, כמו גם מחירים של מוצרים נוספים שיתייקרו כתוצאה עקיפה מעליית מחירי החשמל.

תשובה, בנוסף, מחזיק באמצעות בתו, גל נאור, ב-20% ממניות ערוץ 'קשת12', ומשכך, הוא אחד המממנים המרכזיים של חברת החדשות. שוק הטלוויזיה בישראל אינו רווחי, וההערכות מדברות על כך שבעלי המניות העיקריים של קשת, משפחת תשובה ומשפחת וורטהיים, הזרימו עשרות מיליוני שקלים לטובת הערוץ ב-2017, וסכום של כ-50 מיליון שקלים ב-2018. עד כה, לא עלו טענות על ניסיונות של תשובה להתערב בתוכן החדשותי בחברת החדשות. כך שמהבחינה הזו, יצחק תשובה מממן את ערוץ הטלוויזיה העיקרי של ישראל.

אך מצד שני, את אותה טלוויזיה שהוא מממן, כאשר היא מחוברת לחשמל, היא עולה כסף שבצורה עקיפה זורם לכיסיו של תשובה. כך שבשורה התחתונה, יצחק תשובה שולט בחלק נכבד מההוצאות השוטפות שלנו, כאשר נקודת השפל היא שבשל הסכם הגז שנחתם עמו, כלל אזרחי המדינה סופגים עלות של מעל שמונה מיליארד שקלים. נו, אז מי אמר שיצחק תשובה לא משפיע?

בחודש אפריל השנה העריך המגזין היוקרתי 'פורבס' את הונו של תשובה בכ- 3.8 מיליארד דולר.

לפני כחודש וחצי נפגש יו"ר שוק ההון הנכנס משה ברקת עם תשובה, שהוא גם בעל השליטה ב'הפניקס'. חשוב לציין שברקת שימש קודם לכן כיו"ר 'הפניקס', כך שלמעשה הוא נפגש עם הבוס שלו לשעבר. מקווים רק שתשובה וברקת יפעלו לטובת האינטרס הציבורי. למרות שבהתחשב בהסכמי העבר אותם הצליח להשיג תשובה, נראה שהאדם היחיד לו דואג תשובה, הוא יצחק תשובה עצמו.

כתיבת תגובה