הטירוף לדירה: שוק המשכנתאות ממשיך ללהוט

11.5 מיליארד שקלים נטל הציבור בהלוואות משכנתא בחודש יולי, רק מעט פחות מהשיא שרשם חודש יוני, 11.6 מיליארד שקלים | המשמעות: מדובר בבלימה מול נתוני יוני, אך מול יולי אשתקד עדיין נרשמת עלייה של יותר מ-76% בהיקף נטילת המשכנתאות | הצפי: רף ה-100 מיליארד ייחצה השנה

רצים לבנקים למשכנתאות | צילום אילוסטרציה: מרים אלסטר, פלאש 90

שוק המשכנתאות עדיין לוהט, למרות עליית מחירי הדיור ואולי גם בשל הקשחת התנאים שמתכנן בנק ישראל שפורסמו קודם לכן: גם בחודש יולי ממשיכות להירשם נטילות משכנתא בהיקפים אדירים.

לפי נתוני בנק ישראל שפורסמו היום, הציבור נטל משכנתאות במהלך חודש יולי בהיקף אדיר של 11.5 מיליארד שקלים, בלימה קלה של העלייה הדרסטית בחודש יוני שעמדה על היקף של 11.6 מיליארד שקלים. עם זאת מדובר על עלייה של 76% ביחס ליולי אשתקד ושל כ-50% מול שנים עשר החודשים האחרונים. ברבעון האחרון עמד שוק המשכנתאות על כ-36 מיליארד שקלים שנטל הציבור.

250/200 סייד בר + קובייה

הצפי הוא כי רף ה-100 מיליארד שקלים להלוואות משכנתא, ייחצה עד סוף השנה, לעומת 2020 בה ניטלו הלוואות בסך של כ-78 מיליארד שקלים.

סך ההלוואות החדשות לדיור שנטל הציבור מאז תחילת השנה עומד על 63.2 מיליארד שקל, ובחלוקה לחודשים, מדובר על ממוצע של כ-9 מיליארד שקלים. אם המגמה תימשך, והיא ככל הנראה תימשך – רף ה-100 מילארד אכן ייחצה.

תקופת המשכנתא הממוצעת ירדה מ-23 שנה ל-21 שנה, נתון מעודד אחד מתוך כל יתר הנתונים המדאיגים.

שר האוצר התייחס לעלייה בשוק המשכנתאות וטען כי מדובר בדבר שכמותו “לא היה מאז ימי בית ראשון”, וציין בכנס שערך ‘גלובס’ כי האוצר מתכנן שורה של צעדים לפתרון דיור. ליברמן לא פירט מה הפתרונות שעל הפרק וקשה להאמין כי במהלך השנה הקרובה נראה את הדבר אכן יוצא לפועל. ההיפך, דווקא העובדה שלא יצאה לפועל כל תכנית ממשלתית, היא חלק מההסתערות על שוק המשכנתאות.

 

 

Inner article

כזכור, אתמול הודיע בנק ישראל כי פרסם להערות הציבור ולוועדה ציבורית מספר החלטות שיקשיחו את נטילת המשכנתאות על ידי המשקיעים. בין היתר הודיע על ביטול ההקלות שניתנו בימי הקורונה וכמו כן, יחול איסור על הבנקים להעניק הלוואות על דירה קיימת אם אלה ישמשו להון עצמי במשכנתא על דירה להשקעה / דירה נוספת.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה