הטכוגרף הדיגיטלי אושר: סוף לסיכון חיי הנוסעים

סוף העייפות המסוכנת של נהגי האוטובוסים שנגרמה מהעסקתם הרבה יותר שעות על הכביש מהמותר בחוק • ועדת הכלכלה אישרה את הבאת הטכוגרף הדיגיטלי לאוטובוסים בישראל • ארגון נהגי האוטובוסים: “זהו יום היסטורי” • הטכוגרף הדיגיטלי שיציל חיים – הלכה למעשה בכבישי ישראל

יו"ר ועדת הכלכלה ח"כ יעקב מרגי ויו"ר ארגון נהגי האוטובוסים, ישראל גנון | צילום: באדיבות המצלם

המאמץ נשא פרי. לפני זמן קצר, הבוקר, (ב’) אישרה ועדת הכלכלה את הכנסת הטכוגרף הדיגיטלי כאמצעי חובה. בכך, אישרה ועדת הכלכלה את התקנות המסדירות את הבאת והטמעת הטכוגרף הדיגיטלי באוטובוסים מדינת ישראל. ההצעה אושרה פה אחד ללא מתנגדים מצד חברי הכנסת.

עד כה, אוטובוסים שיוצרו בחו”ל עם טכוגרף דיגיטלי עברו החלפה בארץ והוכנסו אליהם טכוגרף אנלוגי. מדינת ישראל היא מעצמת הייטק אבל נחשבת מדינה נחשלת בכל הנוגע להטמעת טכנולוגיות מתקדמות להצלת חיים. הבוקר נעשה מהלך היסטורי, הטכוגרף הדיגיטלי שמנטר ומתריע על המערכות והנהיגה בכלי רכב כבדים, ייכנס כאמצעי חובה.

250/200 סייד בר + קובייה

באירופה זו חובה משנת 2006, הבוקר ישראל מיישרת קו. כבר ב-2010 הצהיר משרד התחבורה שהטכוגרף הדיגיטלי הינו מציל חיים וצריך שייכנס לכלי הרכב הכבדים, והבוקר כאמור זה קרה.

התקנות החדשות הוגשו על ידי שרת התחבורה  מירי רגב, במטרה להגביר את הבטיחות בדרכים של כלי הרכב הכבדים והאוטובוסים. התקנות החדשות  נועדו ליצור מערך אחיד של פיקוח, בקרה ואכיפה על נהגים מקצועיים, באמצעות הטמעת השימוש בטכוגרף דיגיטלי והסדרת הפיקוח והבקרה על כלי רכב כבדים. מערך הפיקוח נועד לוודא כי הנהגים ומעסיקם מקפידים על דרישות החוק, בכל הנוגע לשעות העבודה והמנוחה.

התקנות החדשות המתבססות על התקינה האירופאית יאפשרו לייעל את תהליך הפיקוח על נהגים מקצועיים, מכוני רישוי, חברות המחזיקות בצי הרכב, מכללות להכשרה של נהגים מקצועיים, גופי הפיקוח והמעבדות לתיקון וכיול מכשירי טכוגרף.

הרפורמה מתבססת על מערכת חדשנית של משרד התחבורה, המייצרת צופן ומנפיקה כרטיסים חכמים להפעלת הטכוגרף הדיגיטלי, שיחליף את הטכוגרף האנלוגי הקיים. בנוסף, המערכת כוללת תוכנה להתאמת חישוב שעות הנסיעה והמנוחה, בהתאם לחוק הישראלי ונותנת מענה לדיווח מקוון עבור מעבדות לתיקון וכיול מכשירי טכוגרף דיגיטלי.

השרה רגב ציינה כי מדובר באחת הרפורמות החשובות והמשמעותיות ביותר בענף הרכב, שיאפשרו לצמצם את מעורבותם של כלי רכב כבדים בתאונות הדרכים ויגבירו את בטיחותם של כלל משתמשי הדרך. “התקנות החדשות והשימוש בטכוגרף הדיגיטלי ישפרו וייעלו את תהליכי האכיפה ואת ניהול המידע ויגבירו את השקיפות”, הוסיפה שרת התחבורה.

לדברי השרה רגב, הטכוגרף הדיגיטלי יעניק לכל נהג הזדמנות ליהנות משקיפות מלאה של נתוני הנסיעה שביצע ויספק כלי ראוי לבקרה ופיקוח על זמן הנהיגה המותר לו על פי החוק והיקף שעות הנהיגה שבוצעו בפועל. הטכוגרף הדיגיטלי יאפשר אכיפה טובה יותר על שעות עבודה ומנוחה, דבר המהווה חלק ממאמץ של השרה רגב לחזק את מעמד הנהגים ולשמור את זכויותיהם.

יצוין כי משרד התחבורה מקדם את השימוש בטכוגרף דיגיטלי מזה מספר שנים וביתר שאת בשנה האחרונה, במטרה לייעל את האכיפה והבקרה על שעות נהיגה ומנוחה ברכב כבד. הדבר מחייב הצטרפות של ישראל לאמנה האירופית ותיקוני חקיקה, שאושרו על ידי ועדת הכלכלה.

ארגון נהגי האוטובוסים בישראל מבית ההסתדרות הלאומית אשר הוביל את מהלך זה בירך על החלטת וועדת הכלכלה בראשותו של חה”כ יעקב מרגי להטמעת הטכוגרף הדיגיטלי בישראל: “לאחר שנים רבות של עיכובים וביורוקרטיה אשר סיכנה את חיי הנהגים והנוסעים ובעקבות פעולות ארגון הנהגים וההסתדרות הלאומית הועברה היום החלטה היסטורית להבאת והטמעת הטכוגרף הדיגיטלי בישראל”.

ישראל גנון, יו”ר ארגון נהגי האוטובוסים הדגיש כי, “מדובר בתקנות אשר מצילות חיים של ממש וישימו סוף לשעות הרבות בהם נהגים נוהגים על הכביש. זהו שחר של יום חדש בו מדינת ישראל צועדת קדימה להבטחת שלום הנהגים והנוסעים. זהו עוד צעד משמעותי ביותר בקידום ושיפור מעמדם המקצועי של נהגי האוטובוסים בישראל!”.

870/135 ליינר ארטקל

ההסתדרות הלאומית וארגון הנהגים מסכמים שנה מוצלחת עם אישור הטכוגרף, הכנסת המחיצות באוטובוסים וחדרי התרעננות. חברי הוועדה שיבחו הבוקר את ששי שדה, יו”ר האגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות הלאומית על עבודתו המקיפה והרצינית בנושא הטכוגרף והודו לו על ההתגייסות בנושא.

ההסתדרות הלאומית מסרה: “זהו יום היסטורי למדינת ישראל. אנו מודים ליו”ר הוועדה ח”כ יעקב מרגי על הנחישות והעברת התקנות ולחברת הוועדה, ח”כ אתי עטיה וליתר חברי ועדת הכלכלה על הצבעה בעד תקנות הטכוגרף הדיגיטלי שיסייע למנוע תאונות קטלניות בכלי רכב כבדים. אחרי שלקחנו את הנושא קרוב לליבנו ופעלנו במרץ, התקנות אושרו הבוקר בוועדת הכלכלה. זהו יום חשוב והיסטורי מאין כמותו. תאונות הדרכים הקטלניות הן לא גזירת גורל”.

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה