הטכנולוגיה שמאפשרת לילד בעל המוגבלות לתקשר 

ועידת המאה לחינוך וטכנולוגיה EdutExpo2020 שהתקיימה ביום הבינלאומי לזכויות אנשים בעלי מוגבלויות התמקדה השנה בחינוך המיוחד והעלתה על נס את התרומה של הטכנולוגיה לתלמידיו

אורי בן ארי בתערוכת המאה |צילום: ניב קנטור

הטכנולוגיה נרתמת, בפרט בשנים האחרונות, לצרכים חברתיים. הדוגמאות הן רבות – מבריאות דיגיטלית ועד לתחומים כמו פודטק. אחד התחומים הבולטים בכך הוא החינוך, המציע מגוון רחב של טכנולוגיות מסייעות, לחינוך והדרכה במגזרים השונים, וגם לתלמידים בעלי צרכים מיוחדים. כחלק מזה, הן מחלחלות גם לתחום החינוך המיוחד, ומאפשרות לתלמידים אלה לבצע דברים שהיו מתקשים לבצע בלעדיה.

יישום הטכנולוגיה במערכת החינוך, ובפרט בחינוך המיוחד, נדון השנה בהרחבה בוועידת המאה לחינוך וטכנולוגיה, שנערכה ביום שלישי האחרון 3/12 במתחם הכנסים לאגו בראשון לציון. התאריך נבחר מאחר שביום זה צוין ברחבי העולם יום השוויון לאנשים עם מוגבלות. האירוע הופק על ידי קבוצת אנשים ומחשבים בהשתתפות מאות אנשי חינוך וטכנולוגיה, והנחה אותו יהודה קונפורטס, העורך הראשי של הקבוצה.

250/200 סייד בר + קובייה

האירוע התקיים בשיתוף קרן אתנה, שפועלת להעצמת מעמד המורים באמצעות כלים טכנולוגיים, ומפעילה בשנים האחרונות את תכנית "ארגז כלים דיגיטלי למורי החינוך המיוחד". במסגרת תכנית זו, מחלקת הקרן אייפדים ומדפסות, 120 שעות הדרכה לכל אחד מהם ותמיכה טכנית. הקרן הוקמה לפני 12 שנים וחילקה עד כה מחשבים ל-25 אלף צוותי חינוך ב-160 ישובים, מהם ל-9,000 מורים בחינוך המיוחד ב-100 ישובים. אתנה פועלת יחד עם השותפים שלה – משרד החינוך, הסתדרות המורים ובנק מסד.

אורי בן ארי, מייסד ונשיא הקרן, אשר שימש כיו"ר הכנס, התמקד בדבריו בחינוך המיוחד ואמר כי הוא "פורץ דרך, כולל מבחינה טכנולוגית. בחינוך המיוחד מצאנו שכל מורה מטפל בילד לפי ההתפתחות שלו ויכולותיו, ובונה לו תכנית אישית. ראינו תופעות מדהימות בסיוע המחשב, הבנו שהטכנולוגיה מחוללת ניסים. למשל, ילד שלא דיבר עם אימא שלו עשה זאת בפעם הראשונה בסיוע הכלים הדיגיטליים, וכעת הוא מסוגל לדבר אתה ולהביע את רגשותיו ורצונותיו". לדבריו, "הטכנולוגיה מביאה את תלמידי החינוך המיוחד להישגים. למשל, ראינו שהם מסוגלים לתכנת רובוטים, לפתור בעיות טכנולוגיות, לפענח צילומי אוויר שאחרים לא מסוגלים לעשות ולהביא לידי ביטוי את האינטליגנציה הרבה שלהם".

"מהפכה בתהליכי הלמידה"

ככלל, אמר בן ארי, "הטכנולוגיה גרמה למהפכה בתהליכי הלמידה. היא לב המהפכה התעשייתית הרביעית. עם זאת, הוא אמר כי "המהפכה הטכנולוגית יוצרת שיבוש. אלא שהחינוך נמצא באמצע המהפכה ועדיין לא עבר את השיבוש הזה". לדבריו, "מעמד המורה השתנה בגלל הטכנולוגיה. היא לקחה מהמורים את התפקיד הכי חשוב שלהם כמקור ידע. על המורה ללמוד כישורים חדשים, כדי שיוכל להקנות אותם לתלמידים שלו, על מנת שישתלבו בעתיד בעולם התעסוקה הטכנולוגי והמאתגר. המערכת צריכה להתאים את עצמה לדור ה-Z שמעדיף את האמצעים הדיגיטליים". בהקשר זה הוא ציין כי יוטיוב הוא מקור הידע השני של התלמידים – אחרי המורים.

בן ארי נתן דוגמאות מהנעשה במערכות החינוך בכמה מדינות בעולם. כך, ציין, "בסינגפור, כל המורים והתלמידים מקבלים מחשבים אישיים בחינם, כל המורים עוברים הכשרה טכנולוגית, וב-22 השנים האחרונות, משרד החינוך שם מעניק תשתיות מחשוב חינם לבתי הספר". 

"המדיניות של משרד החינוך האמריקני היא שכל המורים ייהנו מתשתית תקשוב. זה לא קיים בכל המדינות והמחוזות בארצות הברית, אבל יש להם חזון. "בפינלנד, ההוראה היא אחד משלושת המקצועות החשובים במדינה, לרבות החינוך הטכנולוגי", הוסיף.

אורי בן ארי מנסה ציוד VR בתערוכת המאה | צילום: ניב קנטור

לסיכום ציין בן ארי כי "לא מספיקה הטכנולוגיה, צריך גם חדשנות. טכנולוגיה בלי חדשנות לא תעשה את השינוי הנדרש. הטכנולוגיה היא רק המאפשרת, היא לא המטרה, וצריך שינוי בלמידה".

ד"ר רונית אשכנזי, סמנכ"לית וראשת מנהל פדגוגיה ברשת עמל, דיברה על הפעילות הטכנולוגית שמתבצעת בבתי הספר של הרשת. כך, היא ציינה את דירוגם של תלמידים מתיכון עמל ליידי דיוויס ירושלים, שמגיעים מהחינוך המיוחד או נשרו מבתי ספר אחרים בעיר, במקום השלישי בתחרות טכנולוגית בינלאומית בדרום אפריקה. הם פיתחו מוצר לביש של אנשים שלא יכולים לצייר, שקורא את המחשבות שלהם ומאפשר להם לצייר, ונתנו אותו לילדים המאושפזים בבית החולים אלי"ן. לדבריה, "ההעצמה של התלמידים כתוצאה מהפרויקט הייתה בלתי רגילה".בין הפרויקטים הטכנולוגיים הנוספים שמבצעת הרשת לטובת הקהילה ניתן למנות את פרויקט גם אני יכול ותחרות יזמות לפיתוח טכנולוגיות שמסייעות לאנשים עם צרכים מיוחדים.

אבי קמינסקי, יו"ר איגוד מנהלי מחלקות החינוך, ציין כי "המורים הם חוד החנית, כולל המורים בחינוך הטכנולוגיה, והפיתוחים החדשים מאפשרים להם להתקדם. אלא שצריך לשמור את הבאלנס בין החדשנות לערך האדם באשר הוא אדם, וחשוב שזה יהיה על סדר היום כל הזמן. האדם והמחויבות לחדשנות חייבים להיות לנגד עינינו".

רון כהן, מנהל שיווק ומכירות בבנק מסד, אמר ש-"הטכנולוגיה באה לשפר את ההוראה, אבל היא לא יכולה להחליף את המורה ולא תעשה זאת". הוא ציין את התרומה של בנק מסד, שמזה שנים מכונה "הבנק של המורים", לפרויקט "מחשב נייד לכל מורה בחינוך המיוחד" של קרן אתנה.

Inner 620/130

כתיבת תגובה