הטעו צרכנים? תביעה ייצוגית נגד רמי לוי בכמיליארד ש"ח

מבצע אמיתי או פיקטיבי? | ברשת רמי לוי תלו שלטי 'מבצע' על מוצרים במחיר רגיל | עורכי הדין טוענים: הרשת לא פרסמה מה המחיר הקודם לעומת ה'מבצע' כדי להטעות את הצרכנים | באת כוח הרשת טענה: שלטי המבצע שומשו בטעות לציון מחיר רגיל, וכל צרכן אמור לדעת כי אם לא מופיע המחיר הקודם – מדובר במחיר רגיל ולא במבצע

צרכנים ברשת רמי לוי | צילום אילוסטרציה: נתי שוחט, פלאש 90

שלטי ה'מבצע' הגיעו לסניפים ונעשה בהם שימוש גם למוצרים ללא מבצע. האם זו הטעיה? לפי דבריהם של מגישי תביעה ייצוגית לבית המשפט המחוזי מרכז נגד רשת רמי לוי, הרי שלטענתם, הרשת הטעתה לקוחות בכך שתלתה שלטי 'מבצע' על מוצרים רבים שנמכרו לכאורה במחיר רגיל. "לא מדובר במקרה 'פשוט' שבו יכולה לקרות תקלה נקודתית על מוצר בודד או סניף בודד", נכתב בכתב התביעה שצוטט באתר 'אייס', "אלא על תופעה רחבה שנבדקה ותועדה על ידי המבקשים בעשרות סניפים מינואר 2022 ועד מועד הגשת בקשה זו".

בתביעת הענק שמוערכת בכמיליארד שקל, טוענים עוה"ד אוהד שמילוביץ ותום שנפ כי לא רק שהרשת הטעתה לקוחות ע"י הצגת שלטי המבצע, אלא לדבריהם, היא אף מיקמה את המבצעים ה'פיקטיביים' – לצד מבצעי אמת, תוך שנמנעה במכוון מציון המחיר הקודם של המוצרים, לדברי התובעים הדבר נעשה ככל הנראה על מנת להסתיר את היותם מבצעים פיקטיביים.

בבקשת התביעה נכתב כי "הרשת בחרה באופן מודע ועקבי להציג ללקוחותיה בסניפיה מוצרים רבים הנמכרים עם השלט 'מבצע', וזאת על אף שהם נמכרו במחירם הרגיל והקבוע. בנוסף, הרשת מחקה, במרבית השלטים, את מחירו הקודם של המוצר מהשילוט וזאת כדי שלקוחותיה לא יידעו להבחין בין מוצרים הנמכרים במבצע אמיתי ובין מוצרים במבצעים פיקטיביים".

במכתב תגובה שהשיבה עורכת הדין רונית סיטון-זלקינד באת הכוח של הרשת, שאליה פנוי עוה"ד לפני הגשת התביעה, נכתב, כי "למרשתי לא הייתה כל כוונה להציע למכירה את המוצרים במבצע, ולראיה, כפי שעולה מהתמונות המצורפות לפנייתכם, פרט לשלט הפלסטיק המובנה הכולל את המילה 'מבצע', אין כל אינדיקציה לקיומו של מבצע, ובפרט לא מוצג מחירו של המוצר לפני המבצע ומחיר המבצע. אין מחלוקת שבשלטים מופיע תיאור המוצר, ומחיר אחד בלבד. מקור הדבר, למרבה הצער, בטעות לוגיסטית נקודתית במסגרתה עשו התמחירנים/יות בסניפים שונים שימוש בשילוט 'מבצע' מובנה מטעה שחולק לסניפים למטרות אחרות כמובן, אשר נמשכה מספר שבועות".

Inner article

לדברי באת כוח הרשת, "מיותר לציין כי נכון למועד כתיבת שורות אלו, השילוט הוסר לפי הצורך והעניין, ולא מוצבים שלטים הנושאים את המילה 'מבצע' על מוצרים שאינם במבצע בפועל. כידוע לכל צרכן סביר – על שלט מבצע תמיד וככלל יופיע המחיר הרגיל הקודם, כך שצרכן הרוכש מוצר במבצע יוכל לדעת כמה כסף 'חסך'. אלא שבשילוט שהופיע בסניפי מרשתי – הופיע בבירור מחיר אחד, והוא המחיר בו חויבו הצרכנים שבחרו לרכוש את המוצרים בפועל, ומלכתחילה לא הייתה הטעיה בדבר חיסכון כלשהו".

רשת רמי לוי שיווק השקמה מסרה ל'אייס' כי "התביעה טרם התקבלה בחברה. לכשתגיע תטופל אצל הגורמים המקצועיים".

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה