הטרנדים החדשים: זה לא ‘אני’, זה ‘אנחנו’

דוח הטרנדים ה-13 של Fjord, סטודיו הקריאייטיב של Accenture לשנת 2020 מספק מבט על הטרנדים הצפויים לשנה זו בפן העסקי, הטכנולוגי והדיגיטלי • החל מהחלפת צורת הכסף, גוף האדם שיחליף חתימה ויש גם דגש על קיימות סביבתית • מרתק 

צילום אילוסטרציה: Andrey_Popov, שאטרסטוק

זוכרים את הכפילים הרבים של סדאם חוסיין? קראתם פעם על הכפיל של נשיא ארה”ב ברק אובמה? הכירו את עולם הכפילים הדיגיטליים. בקרוב בני אדם יתחילו להשתמש בכפילים דיגיטליים אלה, כדי לשמור בהם את כל המידע האישי שלהם, בצורה שמיטיבה איתם פרסונלית, לעומת מי שאוסף את המידע ומשתמש בו ללא חשיבה. כפיל דיגיטלי יהפוך לשער הכניסה אל עולמו של אדם, וארגונים יאלצו להגיב לזה כראוי. בעתיד הקרוב כולנו נראה את זה בשירותים פיננסיים, בריאות וקריירה.

התפתחות דיגיטלית זו, לצד החרבת רעיונות ישנים ושינוי פוקוס כלפי מגמות מתפתחות, עולות מתוך דוח הטרנדים לשנת 2020. את הדוח מפרסם – זו השנה ה-13 ברציפות – Fjord, סטודיו הקריאייטיב של Accenture, העובד עם החברות המובילות בעולם. הדוח מספק מבט על הטרנדים הצפויים לשנה זו בפן העסקי, הטכנולוגי והדיגיטלי. 

Box

חברת Accenture הינה חברת ייעוץ טכנולוגי גדולה, המניעה חדשנות ומספקת שירותים מקצועיים על ידי כ-470 אלף עובדים, ביותר מ- 120 מדינות. לישראל נכנסה החברה בשנת 2001 ומעסיקה כ-100 עובדים. מר שמעון אלקבץ משמש כמנכ”ל Accenture ישראל.

הדוח מבוסס על נתונים שאוספים נציגי Fjord, הנודדים בין 33 מרכזי החברה ברחבי העולם, המונים כ-1,200 עובדים. הצוותים מזקקים את הדוח השנתי הנרחב, מתוך השיחות הרבות עם המעצבים מסביב לגלובוס. השנה נוספו גם נתונים מיפן ומאמריקה הלטינית – מה שהופך את הדו”ח לסט המגמות הגלובלי והרחב ביותר אי פעם.

מחברי הדוח מצביעים על מגמת העל, המאגדת בתוכה את כל המגמות השנה, בעולם המתמודד עם שינויי אקלים ושיבוש פוליטי וחברתי מתמיד. אנשים מודעים יותר מתמיד, לאופן בו רכישותיהם משפיעות על אחרים ועל משאבי כדור הארץ. אנשים דורשים מוצרים ושירותים, שהם לא רק בעלי משמעות עבורם, אלא גם מוצרים אחראים חברתית וסביבתית.

ברקודים מהלכים

במקביל, הטכנולוגיה ממשיכה לייצר שינויים חסרי תקדים. אם זו החלפת צורת הכסף, ייצור כפילים דיגיטליים והפיכת הגוף שלנו לסוג של חתימה. בFjord רואים את השינויים הללו, כהזדמנות גדולה להמציא מחדש מודלים, שירותים ומוצרים עסקיים כך שיתאימו להגדרות החדשות. חברות שיהיו אמיצות מספיק להכיר ולהגיב למגמת העל הזו, יחוו הזדמנויות ואתגרים רבים במסעם לשינוי.

לדעת מחברי הדוח, התפיסה והחוויה שלנו לגבי כסף משתנה. בעולם הכסף החדש, נוצרות הזדמנויות לייצור דור חדש של שירותים ומוצרים, מבוססי הדור החדש של הכסף, הלא הוא המטבע הדיגיטלי. מי שיצליח בכך, יעניק ללקוח שלו מענה על צרכים ספציפיים וחוויה שמספקת שקיפות, פרטיות ויושרה.

טכנולוגיות חדשות הופכות אותנו – יצורי האנוש – לברקודים מהלכים בתחום זיהוי פנים וגוף. מהדוח עולה כי הדור הבא – 5G, ייצר הזדמנויות רבות עבור שירותים ומוצרים. גם אנשים עצמם נזילים יותר בתחושות שלהם. אנשים עדיין רוצים לעבוד ולקנות, אבל הם כבר לא רוצים להיות מוגדרים, לפי העבודה או הרכוש שלהם. ארגונים יכולים להרוות את צימאונם של האנשים לצריכה מודעת, על ידי סיפוק חוויות נטולות אשמה ועל ידי יצירת דרכים שיעזרו לבני האדם להפוך טובים יותר ולהרגיש טוב יותר עם עצמם.

Inner article

מ’אני’ ל’אנחנו’

תחום נוסף שעומד לפרוץ דרך בעשור הקרוב, זהו תחום הבינה המלאכותית. בדוח נכתב כי אם ארגונים יוכלו לעצב מערכות, שמשלבות ביעילות כישורים אנושיים ובינה מלאכותית – הם יוכלו לתכנן אסטרטגיות עסקיות, להעצים את הדרך בה אנשים מתמודדים, עם המורכבות במקום העבודה ולהעצים את החוויה האנושית. שימו לב, המפתח להצלחה הוא מחויבות לאינטליגנציה האנושית ופיתוח מערכת יחסים טובה יותר בין אנשים למכונות. שילוב בין בינה אנושית ומלאכותית.

בתחום העיצוב, הטרנד בעולם משנה גישת חיים והפוקוס בעיצוב, עובר מההתמקדות ב”אני” ל”אנחנו”. מעצבים מתחילים לפקפק, בגישת העיצוב שהנחתה אותם עד כה – עיצוב המרוכז באדם, ומבינים כי יש להחליף את הגישה בכזו המתרכזת באנושות כולה, הסביבתית והגלובלית.

בריאן וויפל, מנכ”ל חברת Accenture Interactive אמר בנושא, כי “אנחנו מתחילים לראות את לקוחותינו עוברים טרנספורמציה, בעשור הקרוב נראה שינוי ביסודות, שיאפשרו לעסקים הזדמנות להפוך את המוצרים למשמעותיים יותר למצד חשיבה קדימה. המעבר מ”אני” ל”אנחנו” יאפשר לעבור מעיצוב מכוון משתמש ספציפי, לעיצוב מכוון אנושות”.

Inner

כתיבת תגובה