2018: הכי הרבה בקשות לרישום פטנטים

קניין רוחני הוא אחד הכלים העיקריים המאפשרים יצירתיות ופיתוח חידושים בידיעה שלא יקום מישהו ויעתיק אותם • ברשות הפטנטים מציגים את הצמיחה האינטנסיבית בכמות הפטנטים שנדרשו לרישום • המתנה לבדיקה ראשונית של פטנט קוצרה בחצי מ-16 חודשים לשמונה בלבד

זכויות יוצרים | צילום אילוסטרציה: Jirsak, שאטרסטוק

מדינת ישראל מתאפיינת בהנחלת פטנטים לכל העולם בכמות שאינה מביישת מדינות ענק כדוגמת ארה"ב או סין. מנשק ה'עוזי', כיפת ברזל, קלע דוד והחץ, טנק המרכבה ומעיל רוח בתחום הביטחון. עגבניית שרי, טפטפות והרפת האוטומטית, לצד מאות פטנטים אחרים בתחום החקלאות הנלמדים ומפותחים בישראל ומיושמים בהצלחה ברחבי העולם.

ויש את אלו שעוד לא הזכרנו, כמו האיי. סי. קיו. הזכור לטוב, הדיסק און-קי, מובילאי, וויז, המדפסת הדיגיטלית של אינדיגו, התפלות מים ואלפי פיתוחים בתחום הרפואה, דוגמת הקופקסון והגלולה המצולמת.

250/200 סייד בר + קובייה

רישום של פטנטים, סימני מסחר ומדגמים, מתבצע בישראל על-ידי רשות הפטנטים. מטרת הרישום היא הקניית זכויות בלעדיות ליוצרים ולממציאים, תוך איזון עם אינטרסים משפטיים, חברתיים וכלכליים. כך, בעל הקניין הרוחני מקנה לעצמו את הזכות לעשות שימוש בלעדי בפרי עמלו, באמצעות הגנה חוקית כנגד ניצול או העתקה של המצאתו או יצירתו על-ידי אחרים.

הכי הרבה הכי מהר

הראש היהודי לא מפסיק להמציא לנו פטנטים. בשנה החולפת הוגש מספר הבקשות הגדול ביותר לרישום מדגמים (עיצובים) מזה 10 שנים. לצד 7,363 בקשות לרישום פטנטים (6,805 בשנת 2017). כך עולה מהדו"ח השנתי של רשות הפטנטים שבמשרד המשפטים לשנת 2018, המשקף את מצבו של שוק הקניין הרוחני בישראל.

הדו"ח, באמצעות ניתוח מידע ונתונים, מתייחס לתחומים הבאים: רישום פטנטים בישראל, בקשות בינלאומיות לרישום פטנטים (PCT), סימני מסחר ומדגמים (עיצובים). באופן כללי התאפיינה שנת 2018, בעלייה במספר הבקשות לרישום זכויות קניין רוחני בישראל בתחומי הפטנטים וסימני המסחר.

בוחני רשות הפטנטים בחנו בשנת 2018 מספר שיא של בחינות ראשונות בכל התחומים. זמן ההמתנה לבחינה ראשונה במחלקת סימני המסחר, קוצר בחצי והוא עמד על 8 חודשים לעומת 16 חודשים בראשית שנת 2017. הדבר נעשה באמצעות הכשרת צוערים חדשים והסבתם לבוחנים מקצועיים.

הדו"ח מציג סקירה מעמיקה של כל עבודת רשות הפטנטים בשנת 2018 מול אלפי גופים ישראלים וזרם המבקשים לרשום על שמם פטנטים בתחומים שונים ומגוונים. נגיש את עיקרי הדו"ח על קצה המקלדת:

בשנת 2018 הוגשו 7,363 בקשות לרישום פטנטים וניתנו 4419 פטנטים. למרות פתיחתנו על הראש הממציא היהודי, בפילוח זהות מגישי בקשות הפטנטים ניתן לראות, כי רובם הגורף הינם מבקשים זרים המעוניינים לרשום את הפטנט בישראל, בטרם יקום ישראלי וימציא משהו דומה. שיעור המבקשים הישראלים עומד על 9.9% לעומת 90.1% מבקשים זרים.

חברת Philip Morris products הינה המבקשת הזרה המובילה בארץ, בהגשת בקשות פטנט לשנת 2018 עם יותר מ-160 בקשות. המבקש הזר שנרשם על שמו המספר הגבוה ביותר של פטנטים בשנת 2018 היא חברת Facebook עם 62 פטנטים.

לצד בקשות לרישום פטנטים וסימני מסחר, נרשמים גם מדגמים / עיצובים. קידומו של חוק העיצובים החדש, אשר התקבל בכנסת במהלך 2018, האיץ מאוד את בקשות הרישום. 1688 בקשות הוגשו לרישום מדגמים / עיצובים כאשר קליל תעשיות בע"מ המובילה בפיתוח, ייצור ושיווק מערכות אלומיניום לענפי הבנייה והתעשייה, הגישה את מספר הבקשות הרב ביותר של מדגמים/ עיצובים בשנת 2018 (77).

Inner article

 

הצפי הוא כי נחזה בעלייה משמעותית נוספת בכמות הבקשות לרישום מדגם, ויותר מבקשים פרטיים יפעלו להגנה על זכויות הקניין הרוחני שלהם.

מתוך כלל המבקשים לרשום מדגמים / עיצובים, 62% הינם ישראלים וברשות הפטנטים נערכים לקראת החתימה הצפויה בקרוב, על הסכם האג וכניסתו לתוקף בישראל שלושה חודשים לאחר מכן. הסכם שיביא יותר חברות זרות לרשום בישראל מדגמים / עיצובים.

בתחום סימני המסחר הוגשו 10,686 בקשות, מהן 21,405 סוגים (כמו בשנת 2017).

הדרך אל האושר

רישום פטנט הינו תהליך ומסלול ארוך, העובר על המבקש עד לרישום וקבלת אישור למספר פטנט. לכל אחד מאיתנו נופל רעיון בראש מפעם לפעם, כשאנחנו בטוחים שההמצאה שלנו תשנה את העולם לא פחות מהמצאת הגלגל או הטלפון. חשוב שתדעו שמשרד הכלכלה לא מזלזל באף רעיון ויש לו קריטריונים ברורים לקבלת מענק מטעמו עבור פטנטים, כאשר על פטנט בעל היתכנות מעשית רצינית, ניתן לקבל מענק של עד 200 אלף שקלים! בהתאם לתנאי הזכאות.

בדרך לפטנט ולמענק תצטרכו לעבור דרך 'מעצב תעשייתי', שישרטט את הרעיון שלכם באחת התוכנות התלת ממדיות, המאפשרות לראות כיצד הרעיון והחלקים שבו נעים בתיאום מושלם. בשלב הבא ניגש לייצור אב טיפוס, שבשנים האחרונות מקובל לייצרו באמצעות הדפסה בתלת מימד (נזכיר כאן את סדרת הכתבות המצוינות שעסקו בתחום בהרחבה רבה).

כאשר באמת נראה לכם, שאתם עומדים לשנות את העולם לצמיתות קחו לכם עורך דין המתמחה בעריכת פטנטים וגשו לרישום. חשוב שתדעו שיש מי שיציע לכם לפנות לעו"ד עוד לפני שסיפרתם על הרעיון לאי מי, על מנת להחתים על סודיות וראשוניות גם את קרוביכם ויועציכם וכדומה. לאחר שתקבלו את האישור המיוחל תתחילו במסלול ייסורים חדש בדרך למכירה שלו או לייצור סדיר ושיווק. רבות מההמצאות נפלו בשלב הזה כאשר התברר שהעולם אינו ערוך עדיין לשינוי שתכננתם עבורו.

נזכיר רק שתיים מהמצאות ענק שעמדו באמת 'לשנות את העולם' ונתקעו בדרך. הראשונה זוהי מקלדת הלייזר שנולדה במעבדות IBM אי שם בשנת 1992 אך לא התפתחה. כעבור עשור חברה ישראלית בשם לומיו הפכה את ההמצאה למקלדת מבוססת לייזר: מקרן קטן המקרין מקלדת וירטואלית המאפשרת הקלדה ב'אוויר'… כמו בחד גדיא, לומיו מכרה את הרעיון לחברת סלואון הקוריאנית, אך זו עדיין מפתחת את הרעיון.

המצאה נוספת שנתקעה במעלה ההר שייכת לחברה הישראלית פאוורמט, שהמציאה הטלפון פטנט להטענת הסלולרי באופן אלחוטי באמצעות משטח הטענה ללא צורך בחוטים ומחברים לא נכונים. החברה שהוקמה בשנת 2006 החלה לשווק מוצרי בסיס במספר מקומות בארה"ב ואף גייסה כ-130 מיליון דולר לפי שווי חברה של 600 מיליון דולר.

בשנתיים האחרונות פאוורמט איבדה את תהילתה, תוך שהיא שוקעת בסכסוכים פנימיים בקרב המנהלים ובעלי מניות. הערכה היא שגם אם החברה תימכר בסופו של דבר כאשר הצדדים יתרצו, יהיה קשה לשחזר את הצלחתה לאור העובדה שכמה מהחברות הגדולות כבר הטמיעו טכנולוגיות דומות.

אם למרות הצורך לשמור על חיסיון טרם רישום מסודר, תרצו לספר לעולם על הפטנט שלכם, תוכלו לשלוח אותו לעיתון הוותיק במגזר החרדי למדור פטנט רשום, שהפך למקור בלתי אכזב לפטנטים מקוריים והזויים דוגמת שואבי אבק ליתושים וקילוף בצל במסכות אב"ך, משקפי צלילה וגפרור או קיסם בפה.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה