היזמים תוקפים: ‘מחיר למשתכן’ היא פופוליזם טהור

ביקורת מקיר לקיר לתכנית מחיר למשתכן של כחלון בפורום הנדל”ן השנתי – ‘דנס 100’ שקיימה דן אנד ברדסטריט • “תכנית גרועה למדי”, “לא חשבו לפני שבזבזו כל כך הרבה” – היו רק חלק מההתבטאויות

צח ברקי סמנכ"ל בכיר, מנהל אגף כלכלה, מידע ומחקר בדן אנד ברדסטריט | צילום: קובי קנטור

ביקורת חריפה נרשמה הבוקר בכנס יזמי נדל”ן בכירים שערך דן אנד ברדסטריט: קריאות לחישוב מסלול מחדש ואמירות על “הלכלוך שיתגלה כשהשלג יפשיר”, היו רק חלק מדברי היזמים נגד תכנית ‘מחיר למשתכן’ של השר משה כחלון.

הפורום עסק בהצלחת תכנית מחיר למשתכן ובפעולות שיש לעשות על מנת להגדיל את היקפי הבנייה והורדת מחירי הדירות.

‘ביזנעס’ מתרחב בניו-מדיה: מהיום, כל העדכונים – גם בוואטסאפ!

את הפורום השנתי פתח צח ברקי, סמנכ”ל בכיר מנהל אגף כלכלה מידע ומחקר שהציג מחקר שערכה הקבוצה וציין:  “ההאטה בהתחלות הבניה, החל משנת 2017, מראה את אותותיה על היציבות הפיננסית של קבלני הביצוע. כפי שהערכנו בדן אנד ברדסטריט, החל מהרבעון השני של 2018, חלה עלייה דרמטית בהיקף כשלי הפירעון בקרב הקבלנים. מגמת התחלות הבניה משפיעה על כמות כשלי הפירעון באיחור של רבעון עד שני רבעונים, כך שההאטה בהתחלות הבניה מביאה לעלייה ברמת הסיכון של הקבלנים ועלייה בהתחלות הבניה מביאה לירידה ברמת הסיכון של הקבלנים. הירידה בהתחלות הבניה מייצרת לחץ מחירים על קבלני ביצוע בקבלת עבודות, וכך הרווחיות מביצוע עבודות נפגעת. נוסף על כך, ככל שמשך שיווק ארוך יותר, כך קבלנים עלולים להיפגע תזרימית, כך שצרכי ההון החוזר שלהם עולים ומנגד הנגישות שלהם למקורות מימון היא נמוכה. חוץ מהירידה בהתחלות הבניה, קבלני הביצוע מתמודדים עם עוד דרישות רגולטוריות כגון הצבת מנהלי עבודה בכל אתר, קנסות על עבירות בטיחות ועלויות נוספות להבטחת בטיחות העובדים שלה”.

אל המבקרים הצטרף אלי רוזנטל, מנכ”ל ארגון הקבלנים והבונים בתל אביב יפו בת ים, שאמר: “המדינה חייבת לחשב מסלול מחדש בכל הקשור לתוכנית מחיר למשתכן ולשנות את תמהיל שיווק הקרקעות לבניה. חייבים לשווק כמה שיותר קרקעות שניתן להוציא עליהן היתרי בניה בטווח זמן קצר לשוק החופשי. זה מה שיביא להגדלת היצע הדירות ויאזן את הביקושים. ניתן להגדיל את היצע הדירות גם באמצעות התחדשות עירונית ולכן יש לשים דגש חזק לנושא זה. התחדשות עירונית היא הפתרון למצוקת הקרקעות במרכז הארץ ובמרכזי הערים”.

“הגיע הזמן שממשלת ישראל תבין שהיא לא תצליח לשנות שום דבר בלי לרתום יזמים וקבלנים”, הוסיף גם ראול סרוגו, מנכ”ל ובעלים, סרוגו חברה לבנייה. “לקרוא לנו אוכלי סטייקים ולעשות לנו דה לגיטימציה זה לעצום עיניים. בשנת 1984 השתוללה אינפלציה והשרים דאז, חתמו על הסכם חבילה שכלל יזמים וביום אחד האינפלציה ירדה דרסטית.  תכנית מחיר למשתכן של כחלון, נותנת מענה רק  לסגמנט קטן באוכלוסייה – כחלון לקח את מחיר למשתכן והפך אותה לתכנית כוללת וזו הטעות הגדולה שלו. צריך לתת לקבלנים תמריצים כדי שייבנו יותר, שייתנו הבטחת רכישה למקומות בהם השוק מגמגם”.

קבלן שזכה ב’מחיר למשתכן’ בראשון לציון – קלוד נחמיאס, מנכ”ל ובעלים, קלוד נחמיאס חברה לבניין – אמר, כי “בפרויקט מחיר למשתכן שאני זכיתי בראשון לציון של כ-800 יח”ד, אני מתמודד עם מצב שהמדינה נותנת לי 20 חודשים לבנות את זה אבל זה בלתי אפשרי. אין כוח אדם, אין מנהלי עבודה. ואני תקוע לא מתייחסים לבעיות של היזמים והקבלנים. מנחיתים עלינו פתרונות וככה זה נראה”.

באשר למיקומי ‘מחיר למשתכן’, אמר רונן יפו, מנכ”ל חברת אלעד ישראל מגורים מקבוצת תשובה. “צריך לזכור שכ-50% מתושבי מדינת ישראל חיים בין חדרה לגדרה ורוצים המשיך לגור שם. באירופה המקבילה של מחיר למשתכן היא חלק אינטגרלי מפרויקט. כלומר מקצים  בפרויקט חלק קטן מיחידות הדיור למשפחות צעירות. כך שבבניין אחד תמצאי סטודנט שגר בקומה הראשונה, מעליו משפחה צעירה ובקומת הפנטהאוז דייר מבוסס יותר. זה יוצר תמהיל נכון. במצב הקיים מקפיאים ביקושים באופן מלאכותי, זה לא יכול להחזיק לאורך זמן. זוגות צעירים יושבים על הגדר ומחכים לירידת מחיר שלצערנו לא תגיע. המדינה מציפה את הפריפריה בפרויקטים ואנו נגלה שלא בהכרח יש להם ביקושים אמיתיים”.

 “אנחנו בתקופת מיתון. אם לא יהיה היפוך מגמה – ניכנס למיתון עמוק”, אמר רוני מזרחי, מנכ”ל קבוצת מזרחי ובניו. “המדינה השקיעה מיליארדים בתכנית מטופשת  וזה מזכיר לי את המשפט- שכשהשלג מפשיר רואים את הלכלוך.  אם כחלון לא יעשה היפוך מגמה, המיתון יגדל, כמות  הדירות שיימכרו תקטן וכמות התחלות הבנייה תקטן. ניכנס למצב שבמרכז הארץ המחירים ימשיכו לעלות וימשיך להיות ביקוש ובפריפריה יהיו בנייני רפאים”.

היזם החרדי יהודה הרציג, אמר כי “אנחנו חיים במצב אבסורדי בו אין קשר בין מה שמחליטים בממשלה לבין מה שקורה בשטח.  הממשלה צריכה לשתף את הרשות המקומית בחלק מהמיסוי, כדי שיהיה לרשויות אינטרס לקדם בנייה. תכנית למשתכן הייתה יכולה להיות תכנית נפלאה אם היו חושבים לפני שבזבזו כל כך הרבה כסף. היזמים לא מחפשים לקנות קרקע ולשבת עליה, למדינה אין עניין לשחרר קרקעות והקידום היחיד הוא בפריפריה וחבל”.

“תכנית מחיר למשתכן, לדעתי, גרועה למדי”, אמר דרור נגל, מנכ”ל חברת אזורים. “תכנית מחיר למשתכן מייצרת עיוות כי היא מצד אחד מאפשרת ללקוח צעיר לרכוש דירה במרכז הארץ אבל בצד השני, בדירות של 2 מיליון שקלים ומעלה זה לא בדיוק השיג את המטרה, כי זה פונה לאותם אנשים שיש להם ולא צריכים את העזרה הזו. מבחינת היזמים שניגשו לפרויקטים האלו, האם יתמידו לאורך זמן- בואי נראה. קחו לדוגמא נושאים קטנים אפילו של מאות שקלים כחלק מאישורי הבנייה, מי צריך לשלם עליהם? היזם? המדינה? מגיעים למצב שהלקוחות לא מרוצים והיזמים לא מרוצים. האם זה הפתרון של 20 מיליארד ₪ שנשפכו פה? אני חושב שלא. זה נזק שנעשה. זה פופוליזם טהור. אבל לזכותו של כחלון ייאמר שהוא כן שיתק את השוק לתקופה הקצרה- אבל האם ההיצע גדל לא. לדעתי תכנית למשתכן גרועה למדי”.

מומלץ עבורך

3 תגובות ל: "היזמים תוקפים: ‘מחיר למשתכן’ היא פופוליזם טהור"

  1. מי שמע על חריש?

  2. מסכימה לגמרי, מחיר למשתכן לא משתלם, אפילו לא לציבור הרוכשים שמבזבזים זמן בציפייה להגרלה, בזמן שהם יכולים כבר לרכוש דירה חדשה ישירות מהיזם, לדוגמה לפרי נדלן יש פרויקט חדש בלוד “פרי בסט” בו ניתן לרכוש דירות בפחות ממיליון שקלים.

  3. מסכימה לגמרי, מחיר למשתכן לא משתלם, אפילו לא לציבור הרוכשים שמבזבזים זמן בציפייה להגרלה, בזמן שהם יכולים כבר לרכוש דירה חדשה ישירות מהיזם, לדוגמה לפרי נדלן יש פרויקט חדש בלוד “פרי בסט” בו ניתן לרכוש דירות בפחות ממיליון שקלים.

כתיבת תגובה