היסטוריה: הסכם סחר חדש בין ארה"ב לקנדה

הסכם סחר חדש יחליף את NAFTA הוותיק שהסדיר את הסחר החופשי בין ארה"ב, קנדה ומקסיקו • בין ארה"ב למקסיקו נחתם הסכם לפני כחודש, ההסכם החדש יכלול את שלש המדינות מחדש וייחתם בנובמבר • ואיך אפשר בלי הערות פוגעניות

ההסכם החשוב ביותר. דונלד טראמפ | צילום: shutterstock

"חלש ומאוד לא נאמן", כינה הנשיא טראמפ את ג'סטין טרודו, ראש ממשלת קנדה בחודש יוני, לאחר ועידת ה-G7 בקוויבק שבקנדה. ראש ממשלת קנדה כינס מסיבת עיתונאים רק לאחר שהנשיא עזב את הועידה, וקרא למכסים של ארה"ב "מעליבים" וכי הוא לא מסכים "שישחקו בו".

אבל נראה שהנשיא חזר בו, והצדדים שבו לחייך עם חתימת הסכם סחר חדש, שיכונה USMCA ויחליף את NAFTA – ההסכם הקודם שאִפשר סחר בין שלש המדינות: ארה"ב, מקסיקו וקנדה. "טרודו איש טוב", אמר טראמפ לאחר ההודעה על ההסכם החדש, "הוא פשוט אוהב יותר מדי את העם שלו. היו לנו יחסים טובים שהידרדרו לאחרונה, אל זה היה רק בגלל ההסכם".

חלק מן המחלוקות בין ארה"ב לקנדה, נגעו לסחר במוצרי חלב וגיש לקנדים לרפתות בארה"ב ובמקביל, ליצוא כלי הרכב מקנדה לארה"ב, שהאחרונה ביקשה להגביל כדי להגן על תעשיית הרכב האמריקנית. ההסכם ייחתם בשיתוף מקסיקו, שכזכור כבר חידשה את הסכמיה עם ארה"ב לפני כחודש, עד לחודש נובמבר – אז יועבר ההסכם לאישור הקונגרס.

לטענת פרשנים אמריקניים, ההסכם החדש יאפשר אכיפה רבה יותר לכל הצדדים ויהפוך אותו לאפקטיבי יותר מקודמו. הנשיא טראמפ עצמו כינה את הסכם USMCA החדש כ"הסכם הסחר החשוב ביותר שעשינו" ואמר ההסכם החדש יחליף את ה-NAFTA, שלדבריו היה  "אולי הסכם הסחר הגרוע ביותר אי פעם".

עבור נשיא ארה"ב, מדובר בניצחון נוסף במסעו האגרסיבי לעיצוב מחדש של הסחר העולמי, כאשר ההסכם החדש מגדיר את גוש הסחר החופשי הגדול ביותר בעולם והשני לאיגוד הסחר האירופי.

במסיבת עיתונאים בבית הלבן אמר טראמפ כי "הצעדים האלה יתמכו במאות אלפי משרות אמריקניות. כלומר, הרבה יותר מקומות עבודה לאמריקנים, ומדובר במשרות איכותיות".

כתיבת תגובה