הישג אופוזיציוני מרשים: מענק עבודה כבר מגיל 21

בתום מאבק ממושך – הישג לחברי האופוזיציה בוועדת הכספים | מענק העבודה (מס הכנסה שלילי) המשולם לשכירים ולעצמאים מגיל 23 ומעלה שיש להם ילדים או שגילם 55 ומעלה ללא ילדים ושהכנסתם תואמת את הקריטריונים יאושר בהוראת שעה ל-3 שנים גם מגיל 21 | כמו כן יאושר המענק גם לקרובי משפחה מועסקים

ינון אזולאי ומשה גפני בוועדת הכספים | צילום ארכיון: יונתן סינדל, פלאש 90

בפעילותם של הח"כים משה גפני וינון אזולאי, אישרה ועדת הכספים הסתייגות של הח"כים אזולאי ויעקב אשר הקובעת כי מענק עבודה (מס הכנסה שלילי) יינתן החל מגיל 21, זאת לאחר שהנוהל שקבע שהמענק יינתן רק מגיל 23 הפלה לרעה אלפי משפחות שעומדות בקריטריונים העיקריים – ילדים ומצב הכנסה, רק בגלל שאינן עונות לקריטריון הגיל.

 מדובר בבשורה לצעירים העובדים. ההסתייגות, שהוגשה על חוק נקודות הזיכוי, קובעת כי מענק עבודה (מס הכנסה שלילי) יינתן מגיל 21, ולא רק מגיל 23 כפי הנוהל הנהוג כיום. ההצעה אושרה כהוראת שעה שתהיה תקפה בשלוש השנים הקרובות במהלכן ייעשה מאמץ לתקן את הדברים גם בחוק.

250/200 סייד בר + קובייה

מענק עבודה הוא הדרך הממשלתית להיטיב עם עובדים בעלי שכר נמוך הנמצאים מתחת לסף ההכנסה המחייבת בתשלום מס הכנסה. מענק העבודה מאפשר מתן הטבה באופן ממוקד לאוכלוסיות מוחלשות העובדות לפרנסתן, מבלי שהן ייאלצו להסתמך על גמלאות וקצבאות.

הזכאות לקבלת ההטבה האמורה בנויה מפרמטר של רמת הכנסה וגיל העובד, כאשר לפי הנוהל הקבוע כיום זכאי לכך כל מי שהוא בן 23 ומעלה ויש לו ילד אחד לפחות, או בן 55 ומעלה ללא ילדים.

מצב זה מפלה לרעה אלפי עובדים בגילאים נמוכים יותר (ובהם אלפי משפחות חרדיות) שעומדים בכל הקריטריונים העיקריים של המענק – ילדים ומצב הכנסה, ואינם מקבלים את מענק העבודה רק בגלל שאינם עונים לקריטריון השרירותי של גיל 23. התיקון של הח"כים החרדים מתקן זאת וקובע את גיל 21 כקריטריון הגיל.

יעקב אשר | צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

בדברי ההסבר להצעת החוק שהוגשה כאמור כהסתייגות, נכתב כי "בחוק להגדלת שיעור ההשתתפות בכוח העבודה ולצמצום פערים חברתיים (מענק עבודה), נקבע כי הזכאות היא מגיל 23 בלבד. עם זאת, המועד שבו אדם נכנס לראשונה למעגל העבודה הוא בגיל 21, וקיימת חשיבות לעודד תעסוקה מגיל זה".

Inner 620/130

עוד הודגש כי מאחר והחוק נועד לצמצום פערים, בוודאי שיש לתקנו כך שיחול כבר בגיל 21, שכן "מי שיוצא לעבודה בגיל 21 בדרך כלל משתכר פחות בשל העדר וותק או ניסיון". כיוון שכך מבקשת הצעת החוק לתקן את הגדרת 'עובד' לקבוע זכאות למענק עבודה מגיל 21 ולא מגיל 23.

כאמור, בסיכום של יו"ר יהדות התורה ח"כ משה גפני וח"כ ינון אזולאי, אחמד טיבי, אופיר כץ ושלמה קרעי מול יו"ר ועדת הכספים ח"כ אלכס קושניר, אישרה ועדת הכספים את התיקון כהוראת שעה.

"אני משבח את חה"כ ינון אזולאי, אחמד טיבי, אופיר כץ ושלמה קרעי על ההישג הזה", אמר גפני. "זהו מהלך מבורך. ניהלנו מאבק שזה יהיה כהוראת קבע אבל הסכמנו להתפשר להוראת שעה ל-3 שנים. ואני מבקש ממך, יו"ר הוועדה, לקחת את ההסכמה הזאת כמורה דרך לעתיד".

ח"כ יעקב אשר אמר עם אישור הורדת מענק העבודה לגיל 21: "ועדת הכספים אישרה את התיקון החשוב שהגשתי עם חברי ח"כ אזולאי כהוראת שעה לשלוש שנים. הצעת החוק שהגשתי נידונה כבר בוועדת השרים לענייני חקיקה – שתהפוך זאת לנוהל קבוע ואני מצפה מהוועדה שתסייע בקידום החוק".

מומלץ עבורך

תגובה אחת ל: "הישג אופוזיציוני מרשים: מענק עבודה כבר מגיל 21"

  1. לא ייאמן שזה עבר בלי תיקון גיל הזכאות ליחידים!!
    יש לתקן את גיל הזכאות ליחידים בלי ילדים בהתאם ולהוריד את הגיל מ-55 לגיל 53 בהתאמה!! גם רווקים מופלים כל השנים אפליה בוטה ומתמשכת

כתיבת תגובה