הישראלים חזרו לגהץ: זינוק ברכישות בכרטיסי אשראי

עליה של 9.3% בינואר-מרץ ברכישות באשראי • זינוק של 11.1% ברכישות מוצרים ושירותים אחרים • עלייה של 10.5% ברכישות מזון ומשקאות ושירותי אוכל • הענפים שזינקו בחדות: שירותי רפואה ותרופות, מחשבים ותוכנה, ספרים, ציוד משרדי ופרסום, ציוד ושרותי תקשורת, הלבשה והנעלה

כרטיס אשראי. אילוסטרציה | צילום: pixabay

בערב פסח, לאחר חודשיים של סגרים והגבלות, החנויות היו מלאות ועמוסות, החיוך שב לשכון על פני המוכרנים ובעלי החנויות וחגיגת הקניות הייתה בעיצומה. כרטיסי האשראי של האזרחי ישראל 'גוהצו' בחדווה שוב ושוב והידיים היו תפוסות בשקיות לרוב. עכשיו מפרסמים בלמ"ס את הנתונים המצביעים על זינוק ברכישות בכרטיסי אשראי על ידי צרכנים פרטיים בשלושת החודשים האחרונים, ינואר-מרץ 2021.

על פי נתוני המגמה בחישוב שנתי נרשמה עליית שיא של 9.3% בסך כל הרכישות בכרטיסי אשראי. אם נלך שנתיים אחורה לפני עידן הקורונה. בחודשים מקבילים (ינואר-מרץ) בשנת 2019 נרשמה עלייה של 4.1% בלבד בסך כל הרכישות בכרטיסי אשראי. דוח הלמ"ס מכיל נתונים מעודדים נוספים: זינוק של 11.1% ברכישות מוצרים ושירותים אחרים (עלייה 7.3% בתקופה המקבילה 2019); עלייה של 10.5% ברכישות מזון ומשקאות – כולל שירותי אוכל (ירידה של 1.4% ב-2019) ועלייה של 4.6% ברכישות מוצרי תעשייה (ירידה של 1.3% ב-2019).

הענפים שזינקו בחדות הם: ענף שירותי רפואה ותרופות; ענף מחשבים ותוכנה; ענף ספרים, ציוד משרדי ופרסום; ענף ציוד ושרותי תקשורת וענף הלבשה והנעלה.

בלמ"ס מציינים כי כלל הנתונים משקפים עלייה כללית בשימוש בכרטיסי האשראי של הצרכנים. המסקנה: המשק הישראלי מתאושש בקצב יפה. הממשלה מזרימה כסף לאזרחים דרך מענקי קורונה ותשלומי חל"ת מורחבים, האזרחים רוכשים, המפעלים מייצרים, מקמות עבודה נפתחים והעתיד מעולם לא היה נראה טוב כל כך. נראה שכרגע רק חסר לנו ממשלה מתפקדת על מלא ותקציב מדינה קבוע. בחודשים הקרובים יחזרו ככל הנראה לכלול בדוחות אלו את הפעילות בענף פנאי ובילוי וכן לשירותי טיסות, תיירות ואירוח. בלמ"ס אומרים כי  בהתאם לנתונים שיתקבלו, ייבחן פרסום אומדנים לענפים אלו.

נתוני הרכישות של צרכנים פרטיים בכרטיסי אשראי מתקבלים בלמ"ס מכל חברות כרטיסי האשראי הפועלות בישראל, ומחולקים לפי ארבע קבוצות רכישה ראשיות ולפי ענפי משנה, בהתאם לסיווג בתי העסק על ידי חברות האשראי. הרכישות בכרטיסי אשראי מדווחות לפי סכום הרכישה הכולל של הצרכנים בבתי העסק, ומתייחסות לרכישות של ישראלים בארץ בלבד.

יותר מזון, פחות תעשייה

כאשר מחשבים את נתוני הרכישות באשראי שלא בחישוב שנתי, מתקבלים נתונים מעט שונים אך עדיין מעודדים מאוד. סך כל הרכישות בכרטיסי אשראי עולה ב-8 אחוזים לפי הפירוט הבא: זינוק של 15.8% ברכישות בסעיף מוצרים ושירותים אחרים. סעיף זה כולל דלק חשמל וגז, מחשבים ותוכנה, ציוד ושירותי תחבורה ותקשורת, ספרים, פרסום, שירותי רפואה ותרופות ושונות. עלייה של 5.1% בסעיף מזון ומשקאות (כולל שירותי אוכל). עלייה של 3.1% בסעיף מוצרי תעשייה הכולל הלבשה והנעלה, מוצרי חשמל ואלקטרוניקה, חנויות כל-בו ורהיטים. ואילו סעיף שירותים הכולל שירותי ביטוח, טיסות ואירוח, פנאי ובילוי ושירותי עירייה וממשלה, רושם ירידה של 2.8 אחוזים עקב סגירת השמים המלונות ואתרי הבילוי.

בלמ"ס מחשבים גם את השינוי באחוזים במדדי רכישות בכרטיסי אשראי בשלוש השנים האחרונות 2020-2018. על פי הנתונים שנאספו נרשמה עלייה של 3.8% בסך כל הרכישות בשנת 2020, זאת לעומת עלייה של כ-8% בשנת 2019 ועלייה של 7.5% בשנת 2018. בנוסף, חלה תזוזה שנתית משמעותית בהתפלגות הרכישות בכרטיסי אשראי בשנת 2020. השינויים המפליגים מצביעים על מה שהתרחש כאן בשנת הקורונה האחרונה.

Inner article

כך למשל נרשם זינוק ברכש של מזון ומשקאות – עלייה של כעשרה אחוזים בשנת 2020 לעומת עליות של 4% ו-5.4% בשנים 2019 ו-2018 בהתאמה. ברכישת מוצרי תעשייה חלה ירידה של 0.3% לאחר עליות של 4.5% ו-6% בשנים הקודמות ונפילה משמעותית ברכש בענף השירותים הכולל שירותי ביטוח, טיסות ואירוח, פנאי ובילוי. ירידה של 13.4% לעומת עליות ברכש של 9.3% ו-8.6% בשנים 2019 ו-2018 בהתאמה.

הלמידה והעבודה מרחוק השפיעו

דוח הלמ"ס המצביע על התפלגות הרכישות בכרטיסי אשראי בשנת 2020, מספר אולי את הסיפור של השנה האחרונה. בלמ"ס מחלקים את סך הרכישות לארבע ענפים מרכזיים: מוצרים ושירותים אחרים, מזון ומשקאות, מוצרי תעשייה ושירותים (נופש ופנאי). בשנת 2020 חלה לראשונה מזה שנים עלייה ברכישות בענף 'מוצרים ושירותים אחרים' לעומת ירידה ברכישות בענפי השירותים ומוצרי התעשייה.

בהשוואה בין שנת 2020 לעומת שנת 2018 זינק הרכש השנתי בענף מחשבים ותוכנה עקב הלמידה מרחוק והעבודה מהבית. עליה נרשמה גם ברכש בענפים ספרים וציוד משרדי וכן ברפואה ותרופות. לעומת זאת נרשמה ירידה שנתית בענפים הלבשה והנעלה ורהיטים. כאמור, הירידה הגדולה ביותר נרשמה בענפים טיסות, תיירות, פנאי ובילוי.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה