הכלכלה מטפסת למעלה – במחירים ובאינפלציה

מדד המחירים לצרכן עלה במאי ב-0.7%, וב-12 החודשים האחרונים עלה ב-1.5% • שינויי מחירים דרסטיים, נרשמו במחלקת הפירות והירקות הטריים • מדד מחירי הדירות רשם אף הוא עלייה של 0.5% במרץ-אפריל, כשבהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד אף עלה ב-1% • גם האינפלציה מזנקת, ועלתה מתחילת 2019 ב-1.5% • כלכלה לא קלה

המדדים עולים ולא לטובה, אילוסטרציה | צילום: pixabay

הכסף שלנו קונה פחות. מדד המחירים לצרכן עלה במאי ב-0.7%, וב-12 החודשים האחרונים עלה ב-1.5%, כשמתחילת השנה הוא עלה בשיעור דומה. זהו החודש הרביעי ברציפות שבו המדד עולה, לאחר עלייה של 0.1% בפברואר, 0.5% במרץ ו-0.3% באפריל.

שינויי מחירים דרסטיים, נרשמו במחלקת הפירות והירקות הטריים. הפלפלים הולכים ונעלמים מהסלט כשמחירם זינק ב-21%. מי שמשלים את מקומם של הפלפלים אלו העגבניות שירדו ב-6.3%, המלפפונים שהוזלו ב־4.6% בשל תנאי מזג האוויר שהקדימו את הבשלתם והבצל היבש שירד ב־9.4%.

Box

בגזרת הפירות הטריים, התייקרו מאוד הענבים – ומחירם זינק בכ-40% לעומת אוקטובר 2018, גם מחירי האבטיח עלו במשקל – ומחירו טיפס בכ-30% לעומת אוגוסט 2018. המשמש לעומתם – רשם עלייה של 15% 'בלבד' לעומת יוני 2018.

עליות המחירים והמדדים מקפיצים מעט את האינפלציה, שמתחילת 2019 טיפסה ב־1.5% – שיעור האינפלציה הגבוה ביותר בשנים האחרונות.

במחירי הדירות, נרשמה מגמה מעורבת. הדירות החדשות ירדו ב-2.4% לעומת השנה שעברה. ובחודשים מרץ-אפריל 2019 ב-0.9% לעומת פברואר-מרץ. אולם חשוב מאד לציין, שמתוך כלל העסקאות שנסקרו בקטגוריה זו – 42.8% היו עסקאות במעורבות ממשלתית ונרכשו במסגרת מחיר למשתכן או מחיר מטרה.

לעומת זאת, מדד מחירי הדירות הוא מדד ארצי הכולל דירות חדשות ויד שנייה, והוא אינו חלק ממדד המחירים לצרכן. והמדד הזה מצביע על עלייה של 0.5% במרץ-אפריל. ובהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד מדובר על עלייה של 1% במחירי הדירות.

העליות החדות ביותר במחירי הדירות נרשמו במרץ-אפריל במחוז הצפון – 2.9%, בתל אביב נרשמה עלייה של 0.2% ובחיפה של 0.1%. מנגד, נרשמו ירידות במחוז המרכז של 0.1%, ובמחוז דרום 0.3%. מהשוואת העסקאות שבוצעו בתקופה הנוכחית לעומת התקופה המקבילה אשתקד עולה, כי עליות מחירים נרשמו בעיקר במחוזות צפון – 3.5%, דרום – 2.0% וחיפה – 1.7%. מאידך נרשמו ירידות מחירים במחוזות תל אביב – 0.6% ומרכז – 0.3%.

Inner

 

עפר קליין, ראש אגף כלכלה ומחקר בקבוצת הראל ביטוח ופיננסים, מסכם את עליית מדד המחירים לצרכן עם סקירה מעמיקה על השוק, ואומר:

"למרות המדד הגבוה מהצפי, אנחנו לא צופים עליה קרובה בריבית. מדד המחירים לצרכן לחודש מאי עלה ב-0.7 אחוז, מעל לצפי; והאינפלציה ב-12 החודשים האחרונים עלתה ל-1.5 אחוזים – שיא של קרוב ל-5 וחצי שנים. התורמים העיקריים למדד היו, עלייה עונתית חדה בסעיפי ההלבשה וההנעלה, המשך העלייה במחירי הפירות והירקות, לצד העלייה במחיר הדלק. ההפתעה כלפי מעלה, נבעה בעיקר מעלייה מהירה מהצפי במחירי המזון".

קליין רואה קשר ישיר בין ריבית בנק ישראל והסכמי הסחר בין ארה"ב לסין. לדעתו "למרות המדד הגבוה מהצפי, נוכח התחזקותו של השקל מתחילת השנה והאיתותים על הרחבה נוספת של המדיניות המוניטרית בבנקים מרכזיים מובילים בעולם, אנו לא מאמינים שריבית בנק ישראל תעלה השנה – אלא אם ייחתם הסכם סחר בין ארה"ב וסין (תרחיש שכרגע לצערנו נראה רחוק)".

ואילו לגבי הצפי של המחירים הוא אופטימי: "בכך אנו מסיימים את רצף המדדים העונתית החיוביים. התחזית הראשונית שלנו למדד יוני היא מינוס 0.2 אחוז, בעיקר בשל ירידה עונתית חדה במחירי ההלבשה וההנעלה לצד ירידה במחירי הפירות והירקות. התחזית הראשונית למדד יולי היא אפס אחוז, כאשר עלייה עונתית במחירי הדיור (שכירות) תקוזז עם המשך ירידה במחירי ההלבשה וההנעלה לצד הירידה הצפויה כעת במחיר הדלק (בתלוי בהתפתחויות האחרונות במפרץ הפרסי)".

Inner

כתיבת תגובה