הכלכלן הראשי: חברות המזון הפרטיות גורפות עלינו הון

אגף הכלכלן הראשי במשרד האוצר פרסם סקירה כלכלית שבועית המספרת בעקיפין על האחראים האמיתיים ביוקר המחיה • רווחיות חברות המזון הפרטיות המובילות הגיעה לרמה הגבוהה ביותר בעשרים השנים האחרונות

יואל נווה, הכלכלן הראשי | צילום: משה שי, פלאש 90

שיעור הרווחיות של חברות המזון הפרטיות זינק ל-13%, הרמה הגבוהה ביותר בשני העשורים האחרונים. כך חשף הכלכלן הראשי באוצר שפרסם סקירה של רווחיות חברות המזון עד ל-2016 (כולל). בכך, לדברי הכלכלן הראשי, נשמטת הטענה של החברות על ירידה ברווחיות ושחיקה בהכנסות בשל עליית שכר המינימום.

'ביזנעס' מתרחב בניו-מדיה: מהיום, כל העדכונים – גם בוואטסאפ!

Box

השיעור של 13% רווחיות הינו לפי הכלכלן הראשי, "רמה גבוהה משמעותית מזו האופיינית לחברות הפועלות בענף התעשייה המסורתית או של יבואני מוצרי מזון. זהו שיעור רווחיות חריג לחברות הנמנות על התעשייה המסורתית, ועל ענף יבואני מזון".

לטענת הכלכלן הראשי, בעוד שהציבור שילם מכיסו על התייקרות המוצאים כ-24%  (נומינלי) ו-5% (ראלי), שיעור הרווחיות של עשר חברות מזון גדולות פרטיות שנבדקו בכמעט פי 2.

"אכן העלאת שכר המינימום מצאה ביטוי בגידול בהוצאות על שכר מינימום בחברות אלו… (אך) לא מדובר בגידול משמעותי במונחים כספיים, בוודאי בהשוואה להיקף המכירות של חברות אלו".

עוד כתבו אנשי אגף הכלכלן הראשי בדו"ח, כי אם העלייה בשער העובדים הייתה משפיעה על הרווחיות – המגמה הייתה צפויה להיות הפוכה ולסמן דווקא ירידת מחירים. זאת, בשל "העובדה לפיה במשך כמעט שני עשורים נרשמה ירידה בהוצאות השכר של חברות המזון הגדולות ביחס למחזור המכירות".

אשר לטענה על העלאת שכר המינימום נאמר בדו"ח כי "בניגוד לטענות חברות המזון לא נמצאה חשיפה משמעותית של חברות אלו להעלאת שכר המינימום", ולהיפך – דווקא נרשמה ירידה משמעותית בעשרים השנים האחרונות בהוצאות השכר של אותן חברות. על העלייה בשכר המינימום ב-2016 אמרו באוצר כי היא אינה משמעותית ביחס להיקף הדו"ח, המתפרש על פני 20 שנה.

הסקירה של הכלכלן הראשי במשרד האוצר עוסקת בנתונים של עד 2016, ולא כללה נתוני אמת מהשנתיים האחרונות. ומדוע הנתונים מתייחסים רק ל-2106 ואנשי האגף לא הביאו נתונים עדכניים יותר, מ-2017 למשל? "מאחר שבעת עריכת ניתוח זה רק שלוש מבין עשר חברות אלו הגישו לרשות המסים את דוחותיהן הכספיים לשנת 2017, לא ניתן לכלול שנה זו בניתוח זה".

Inner

כתיבת תגובה