הכנסת עשתה סוף למסחר באופציות בינאריות

שאטרסטוק

המלחמה באופציות הבינאריות החלה בישראל ששמה יצא כמעצמת אופציות בינאריות, ולא לטובה, לאחר תלונות בלתי פוסקות מגורמים פיננסים בעולם. בכנסת עבר היום החוק האוסר את המסחר באופציות האלו. תוקף האיסור תקף גם למכירה ללקוחות בחו”ל.

מליאת הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית הצעת חוק שיזמה הרשות לניירות ערך, הקובעת איסור מפורש על מסחר באופציות בינאריות בזירת סוחר, וזאת בין אם הזירה פונה ללקוחות בישראל ובין אם היא פונה ללקוחות מחוץ לישראל. כמו כן, מעניקה הצעת החוק סמכויות אכיפה לרשות ניירות ערך בנוגע לפעילותן של זירות הסוחר המנוהלות בישראל ופונות ללקוחות בחו”ל וקובעת כי הצעת מכשיר פיננסי מסוג אופציה בינארית או סוג אחר שיקבע שר האוצר, מהווה עבירת מקור לפי חוק איסור הלבנת הון.

בדברי ההסבר להצעה נכתב: “מכיוון שחוק ניירות ערך מגן רק על משקיעים בישראל, האיסור האמור חל רק על פנייה או הצעה ללקוחות בישראל. מצב דברים זה מאפשר לזירות סוחר הממוקמות בישראל להציע ללקוחות מחוץ לישראל לסחור באמצעותן במכשירים פיננסיים שונים, ובפרט באופציות בינאריות, בלא הסדרה או פיקוח שלרשות ניירות ערך, אם הן אינן מאפשרות גישה ללקוחות בישראל.

apps-box

כתוצאה מכך, החלו להגיע לרשות, למשטרה ולרשויות נוספות בישראל, תלונות רבות וקשות מצד רשויות מחוץ לישראל ואזרחים של מדינות זרות, בנוגע לפעילותן של חברות מישראל כלפי לקוחות במדינות שונות, בעיקר מפעילות באופציות בינאריות. התברר כי בחלק מהמקרים המסחר המוצע בזירות הסוחר מהווה אף כסות לפעילות עבריינית, כגון פעילות המהווה מרמה והונאה. תופעה זו של פעילות חברות ישראליות במדינות שונות הגיעה כיום לממדים היוצרים הדים שליליים נרחבים בעולם, תוך גרימת נזק תדמיתי משמעותי לישראל בכלל, ולשוק ההון בישראל בפרט, ועלולה ללבות אנטישמיות”.

יו”ר ועדת הרפורמות שהכינה את החוק, ח”כ רחל עזריה אמרה: “מדינת ישראל הפכה לאחת המעצמות בתחום האופציות הבינאריות. מדברים הרבה פה על תנועת ה-BDS ועל איך ישראל נתפסת בעולם – לחוק הזה יש חשיבות אדירה לאיך אנחנו נתפסים בעולם הפיננסי. שמענו בוועדה, כשנציגים של המדינה מגיעים לכנס בחו”ל, ישר מרימים גבה ואומרים: ישראל? אתם מספר אחת בהפצה של אופציות בינאריות. לכן היה לנו חשוב להעביר את החוק ולהביא לסיום התופעה כי יש חשיבות לאיך אנחנו, מדינת ישראל, נראים”.

51 ח”כים תמכו בהצעה ללא מתנגדים.

side

כתיבת תגובה