הלוואות בערבות המדינה – מה צופן העתיד לאחר משבר הקורונה?

קרדיט: FREEPIK

התפרצות נגיף הקורונה הובילה למשבר מאקרו כלכלי בכל העולם, ועסקים רבים נפגעו בזמן משבר הקורונה, כאשר עסקים קטנים סבלו את הפגיעה המשמעותית ביותר. בעקבות משבר הקורונה חל גידול משמעותי בביקוש לאשראי עבור עסקים קטנים ובינוניים, וכתוצאה מהעלייה בבקשות להלוואות לעסקים קטנים ובינוניים גם הריביות השתנו.

עם פרוץ משבר הקורונה מיהרו עסקים גדולים לבקש אשראי בהיקפים גדולים כדי להיות מוכנים מבחינת התזרים ולצלוח את תקופת המשבר הכלכלי, ובהמשך העסקים הקטנים והבינוניים החלו לגייס אשראי והלוואות מהבנקים ומחברות למימון חוץ בנקאי. מאחר ועסקים קטנים ובינוניים סובלים במשך שנים ממצוקת אשראי, המדינה יזמה מספר מהלכים כדי לסייע להם, הן בצורה של מענקים ודחיית תשלומי הלוואות והן באמצעות שיפור תנאי ההלוואות דרך הקרן לעסקים קטנים ובינוניים בערבות המדינה.

250/200 סייד בר + קובייה

הלוואות לעסקים בערבות המדינה

מדינת ישראל הקימה לפני למעלה מעשור את קרן ההלוואות לעסקים קטנים ובינוניים בערבות המדינה, ולאור הצלחת הפעילות של הקרן תקציבה הלך וגדל עם השנים. בעקבות משבר הקורונה המדינה החליטה לסייע לעסקים קטנים ובינוניים באמצעות הלוואות אטרקטיביות דרך הקרן בערבות המדינה, ותנאי ההלוואה שופרו על מנת להבטיח סיוע לעסקים רבים המתמודדים עם השלכות משבר הקורונה.

יש לציין כי משבר הקורונה הוביל לירידה דרסטית בפעילות העסקית אצל רוב העסקים הקטנים והבינוניים. יש לזכור כי המדינה החליטה על סגרים ממושכים והלקוחות נאלצו ללמוד לחיות בצל הקורונה ולהקפיד על הנחיות משרד הבריאות. בתקופת הקורונה רבים מהלקוחות של העסקים הקטנים והבינוניים צמצמו הוצאות, לא מעט ישראלים איבדו את מקום עבודתם ורבים אחרים יצאו לחל”ת ממושך וללא ודאות האם העבודה תחכה להם.

לכן, משבר הקורונה גרם לפגיעה פיננסית קשה אצל עסקים קטנים ובינוניים, ורבים מהעסקים נקלעו לפער תזרימי בגלל התחייבויות קודמות כמו הלוואות, ירידה דרסטית בנפח הפעילות, עלויות שוטפות של העסק ועוד. כדי לצלוח את משבר הקורונה המדינה הרחיבה את הפעילות בקרן לעסקים קטנים ובינוניים ושונו התנאים כדי לסייע לכמה שיותר עסקים שנפגעו בתקופת הקורונה.

אילו מסלולי הלוואה מוצעים דרך הקרן בערבות המדינה?

הקרן לעסקים קטנים ובינוניים בערבות המדינה מציעה ארבעה מסלולי הלוואה עיקריים:

  • מסלול להקמת עסק – הלוואה אטרקטיבית להקמת עסק, ניתן לקבל עד 500,000 ₪ לתקופה של עד 5 שנים, ובתקופת הקורונה הקרן מציעה הלוואה לתקופה של עד 10 שנים.
  • מסלול השקעה בעסק קיים – הלוואה עד 500,000 ₪ לעסקים בעלי מחזור שנתי עד 6.25 מיליון ₪, או עד 8% מהמחזור השנתי לעסקים עם מחזור מכירות מעל 6.25 מיליון ₪, בתקופת הקורונה תנאי ההלוואה שופרו.
  • מסלול הון חוזר – הלוואה מבוקשת לגישור פערי תזרים, ניתן לקבל עד 500,000 ₪ או עד 8% מהמחזור השנתי, הגבוה מביניהם. בתקופת הקורונה המדינה שיפרה את תנאי הסף, סכום ההלוואה, תקופת הגרייס ותקופת ההחזר.
  • מסלול משולב – מסלול ייעודי שהוקם בתקופת הקורונה, הלוואה משולבת לגישור על פערי תזרים ולהשקעה בעסק קיים.

הגשת בקשה להלוואה מהקרן בערבות המדינה

כדי להגיש בקשה להלוואה מהקרן בערבות המדינה יש למלא טופס מקוון הכולל תוכנית עסקית ולהגישו לגוף המתאם. לאחר בדיקה קצרה ופגישה עם כלכלן של הגוף המתאם, התיק יועבר לבנק שמגיש הבקשה בחר, כל עוד הגוף המתאם אישר את ההלוואה. לאחר בדיקות שונות בבנק ועדת האשראי של הקרן תחליט האם לאשר או לדחות את הבקשה.

מה צופן העתיד מול הבנקים?

במערכת הבנקאית מתמודדים עם העלייה ברמת הסיכון במשק בתקופת משבר הקורונה, ולאור מתן האשראי לעסקים גדולים, בינוניים וקטנים עם פרוץ המשבר, כעת הבנקים מצמצמים את היקפי האשראי שהם מציעים לעסקים. גם הביקוש לקבלת הלוואות בערבות המדינה לעסקים צפוי לגדול לאור היציאה ממשבר הקורונה, והבנקים מתמודדים עם העלייה ברמת הסיכון במשק. לכן, הצפי הוא שהאשראי החוץ בנקאי יגדל ויהפוך לדומיננטי יותר.

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה