הלמ"ס: זינוק בבניית דירות שני חדרים

עוברים ל-2 חדרים: בינואר-יוני לפי נתוני הלמ"ס, במחצית הראשונה של 2018 חלה צניחה בהתחלות בנייה של דירות 3 חדרים • זינוק בבניית דירות בנות שני חדרים • אשקלון, תל אביב וחיפה מובילות את הרשימה • וכמה דירות חדשות בירושלים יהיו בנות 2 חדרים?

שני חדרים יספיקו? | צילום: שאטרסטוק

האם שוק הנדל"ן עובר מדירות 3 חדרים לדירות 2 חדרים? על פי נתוני הלמ"ס, במחצית הראשונה של 2018 חל זינוק בבניית דירות קטנות בנות 2 חדרים וצניחה בהקמת דירות בנות 3 חדרים.

מהנתונים עולה כי בינואר-יוני 2018 הוחל בבניית 894 דירות בנות 2 חדרים לעומת 822 דירות בשנת 2017 כולה. בנוסף 4% מכלל התחלות הבנייה במחצית הראשונה של השנה היו של דירות 2 חדרים לעומת 2% בשנת 2017.

technion-box

לעומת זאת, בינואר-יוני 2018 הוחל בבניית 1358 דירות בנות 3 חדרים לעומת 3488 ב-2017. נתח השוק ירד מ-7% אשתקד ל-6% כיום.

יש לזכור כי הדירות הקטנות עדיין תופסות נתח קטן סך התחלות הבנייה בישראל. לדברי האדריכל רם מרש, הבעלים של משרד מרש אדריכלים, "הביקוש לדירות 2 חדרים על פני 3 חדרים עולה בערים בהן חוברים להם מספר פרמטרים: ביקוש לדירות נופש, דירות תקופתיות לאחיות ורופאים בקרבת בתי חולים ודירות סטודנטים. אשקלון, תל אביב וחיפה המובילות את הרשימה אכן עונות לקריטריונים הללו, אך כמובן שהיתרון המובהק של אשקלון הוא המחיר הסביר ביחס לתל אביב וחיפה".

מניתוח הנתונים עולה, כי תל אביב כבר לא נמצאת במקום הראשון בהקמת דירות קטנות. באשקלון נבנו במחצית הראשונה של השנה הכי הרבה דירות בנות 2 חדרים – 327 יח"ד. תל אביב ממוקמת במקום השני עם התחלות בנייה של 295 יח"ד וחיפה מדורגת במקום השלישי עם 116 דירות בנות 2 חדרים שהוחל בבנייתם.

לדברי שמעון ג'יני, מנכ"ל חברת גולדן ארט, המקימה בואדי סאליב שבחיפה את פרויקט הרובע הכולל בין היתר דירות קטנות המיועדות למכירה וכן להשכרה ארוכת טווח, "בחיפה נבנו במחצית הראשונה של השנה 116 דירות בנות 2 חדרים ו-60 דירות בנות 3 חדרים. הנתון הזה מציב את חיפה כאחת הערים המובילות בבניית דירות קטנות. דירות 2 חדרים הינן פתרון דיור שמשרת מגוון אוכלוסיות החל מרווקים, זוגות צעירים ועד לבודדים ומבוגרים שמחפשים פתרונות דיור איכותיים לרבות השכרה שחסרים בשוק בגדלים אלו, במיוחד במרכזי ערים ובקרבה לאזורי אקדמיה, תעסוקה ובילוי. העיר התחתית בחיפה היא דוגמא למיקום שזקוק למענה ראוי לאוכלוסיות השונות, וגם מתוך ראייה של סטודנטים רבים המתגוררים בעיר וזקוקים לפתרונות דיור ההולמים את צורכיהם".

ירושלים מובילה בדירוג היישובים בהם נבנו במחצית הראשונה של השנה דירות 3 חדרים עם 300 יח"ד, תל אביב אחריה עם 201 יח"ד ובמקום השלישי רחובות עם התחלות בנייה של 163 יח"ד.

side
inner

2 תגובות ל: "הלמ"ס: זינוק בבניית דירות שני חדרים"

  1. חוץ מתל אביב לא נראה שיש ביקושים לדירות 2 חדרים, הקבלנים כנראה מנסים לעשות יותר כסף, יותר דירות וככה הם מרווחים יותר, יש יזמים אמינים כמו פרי נדלן שדואגים לדיירים ובפרויקטים שלהם הדירות מתחילות ב-3 חדרים עם המון ערך מוסף לקהילה כמו בפרויקט של פרי בסט בלוד שם מקימים חדרי לימוד והעשרה לתלמידים!

  2. דירות 2 חדרים? למי זה מספיק?
    עד כמה עוד אנשים יתפשרו כדי שתהיה להם דירה?
    עדיף לוותר ולצאת מהערים המרכזיות .. ולקנות דירות מרוויחות יותר אצל יזמים צעירים כמו פרי נדלן

כתיבת תגובה