המגדלים החדשים של ישראל: מי הערים שישיגו את תל אביב?

הכוכבים החדשים של הבניה לגובה בישראל: ששה מתוך עשרת המגדלים הגבוהים בישראל בשנים הקרובות יהיו בערים רמת גן וגבעתיים | אלו ערים מובילות בבניית דירות לגובה בשנת 2021? | וכיצד ייראו פני השמים לאחר שנת 2025, באזור הסחר המרכזי בגוש דן? | מחקר מרתק

מגדל שבעת הכוכבים של הכשרת הישוב בבני ברק | הדמיה: עדן בר אדריכלים

על פי נתוני ארגון ה CTBHU – המועצה העולמית לגורדי שחקים ובניה אורבנית המפרסמת גם נתונים על ישראל  נמצא כי תל אביב ורמת גן הן הערים הגבוהות בישראל בשנים האחרונות בעקבות בניה מואצת לגובה הן מבחינת התחלות בניה של דירות במגדלים והן מבחינת גובה המגדלים. נתון מעניין במבט לעתיד הוא שרמת גן וגבעתיים עוקפות את תל אביב כשמסתכלים על עשרת המגדלים הגבוהים בישראל שיקומו כאן בשנים הקרובות.

תשעה מתוך עשרת המגדלים הגבוהים בישראל הם חלק מקו הרקיע של שני עברי נתיבי איילון בין אזור הבורסה ברמת גן – ציר יגאל אלון והמע"ר הצפוני בתל אביב. כאשר שבעה מתוכם נמצאים דווקא בצד המזרחי, בערים גבעתיים ורמת גן ומגדל נוסף – מגדל שבעת הכוכבים של הכשרת היישוב, באזור ה bbc בבני ברק.

250/200 סייד בר + קובייה

שניים מהמגדלים המרכזיים והגבוהים ביותר שנבנים בימים אלה שייכים לפרויקט EXCHANGE RAMAT GAN, פרויקט בעירוב שימושים של תעסוקה, מסחר ומגורים בכניסה לבורסה וסמוך למתחם עלית, אותו מקימות החברות אזורים ומגדל ביטוח. שני המגדלים יתנשאו ל 220 מטר גובה. מגדל המגורים שיתאכלס ראשון ימנה 55 קומות.

exchange ramat gan | הדמיה: 3division | יזמים: אזורים ומגדל ביטוח

כמו כן, לראשונה בישראל יבנו פה גורדי שחקים אמיתיים (על פי ההגדרה של ארגון ה ctbhu העולמי) – מגדלים בגובה של מעל 300 מטרים – מדובר במגדל הספירלה של עזריאלי, צופן גבעתיים וטוהה 2.

מתוך עשרת המגדלים הללו, שמונה נמצאים כיום בבניה מתקדמת ויאוכלסו כולם בשנתיים ועד חמש השנים הקרובות. כל אלה, עתידים לשנות את מרכז העסקים של גוש דן, ישפיעו על מחירי הדירות הנמצאים בסמוך למרכזי התעסוקה שיהפכו למבוקשים ואטרקטיביים יותר, בפרט כאשר בתקופה בה יתאכלסו תתחיל לפעול גם הרכבת הקלה על התוואי האדום שיעבור בסמוך לרוב המגדלים החדשים. מחירי השכירות והקניה למשרדים באזור יאמירו בהתאם.

המגדלים הגבוהים בישראל
שם המגדל עיר גובה במטרים סטטוס
עזריאלי – ספירלה תל אביב 323 בבניה – אכלוס 2025
צופן גבעתיים – משרדים גבעתיים 308 סיום צפוי – 2024
טוהה 2 תל אביב 298 סיום צפוי -2024
משה אביב רמת גן 244 מאוכלס
עזריאלי שרונה תל אביב 238 מאוכלס
צופן גבעתיים – מגורים גבעתיים 228 בבניה
HI TOWER גבעתיים 227 סיום בניה – 2023
EXCHANGE RAMAT GAN RESIDENTLTOWER רמת גן 220 סיום בניה – 2024
EXCHANGE RAMAT GAN OFFICE TOWER רמת גן 220 סיום בניה – 2025
מגדל שבעת הכוכבים – הכשרת היישוב בני ברק 212 בניה מתקדמת – אכלוס צפוי – 2023

*נתוני CTBHU ISRAEL

הפורום הישראלי לגורדי שחקים ובנייה אורבנית (CTBUH ISRAEL) בחן גם את נתוני התחלות הבנייה לגובה של הלמ"ס. במסגרתו, נמצא כי בעשור האחרון נמצאת העיר רמת גן במקום החמישי בהתחלות בניה לגובה בישראל עם כ 4000 התחלות בניה של דירות במגדלים גבוהים.

בפילוח נתונים שנתי, ה-CTBUH ISRAEL מצא כי ב-2021 תל אביב מובילה את התחלות הבנייה של מגדלים מעל 21 קומות עם 475 דירות. את המקום השני תופסת רמת גן עם 122 וראשון לציון שלישית עם 81 דירות במגדלים מעל 21 קומות.

870/135 ליינר ארטקל

האדריכל גיל שנהב, יו"ר הפורום הישראלי לגורדי שחקים ובנייה עירונית (ISRAEL-CTBUH) ציין, כי "רשויות התכנון בישראל מבינות כי אזורי הביקוש הולכים ומצטופפים וזאת לאור מחסור בהתחלות בנייה מאסיביות וקרקעות פנויות. לכן כפתרון יעיל ונכון הן מקדמות את האפשרות למקסם את יכולות הבנייה על ידי הבנייה לגובה"

גיל גורביץ', סמנכ"ל השיווק של חברת אזורים המקימה בימים אלה את פרויקט EXCHANGE RAMAT GAN, אמר, כי "רמת גן הפכה בשנתיים האחרונות לאלטרנטיבה הטובה ביותר למגורים מחוץ לתל אביב בשל הקרבה המיידית שלה לאזורי העסקים, מוקדי הבילוי והפנאי המרכזיים. הביקושים הגבוהים למגורים בעיר ביחד עם פערי המחירים בין שתי הערים תדלקו גם את ההיצע והפכו את רמת גן לאחת הערים המובילות בהתחלות בניה באזורי הביקוש הבולטים בכלל ובגוש דן בפרט.

"הדרישה לדירות חדשות בלב אזורי הביקוש יחד עם מיעוט קשה בהתחלות בניה חדשות כבר תקופה ארוכה, מביאים את המתכננים והרשויות באופן טבעי לצופף יותר לגובה  ולקדם בניית מגדלים חדשים בערוב שימושים במתחם הבורסה ובכניסה המערבית של רמת גן וכן לאורך ציר הרכבת הקלה שעתידה להיות גורם משמעותי בשנים הקרובות בגוש דן ותעבור ברחוב  ז'בוטינסקי  מכיוון פתח תקווה לתוך תל אביב".

לדברי עודד סתר, סמנכ"ל מימון, השקעות ופיתוח עסקי בהכשרת הישוב, "מגדל שבעת הכוכבים המוקם בימים אלה בלב מתחם ה-BBC צפוי להיות הגבוה והבולט במתחם. התכנון, הבולטות והמיתוג שלו וכמובן גובהו מהווים מוקד משיכה גדול יותר לחברות רבות המגיעות להתעניין בהשכרת משרדים באזור התעסוקה המתחדש.  בעשור האחרון, החל מהקמתם של מגדלי ב.ס.ר, מגדל צ'מפיון ויחד עם המגדלים החדשים שצפויים להתאכלס ולקום בקרוב, הופך מתחם ה BBC למי שמגדיר מחדש את חוקי המשחק בתחום המשרדים בגוש דן".

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה