המדינה דורשת חזרה את המענקים; העצמאים יוצאים למאבק

המשק מתאושש מהנגיף וברשות המיסים נפנו לבחון מי לא היה זכאי על פי התוצאות השנתיות לקבלת המענקים שהוענקו לעצמאים בשעתם הקשה בתקופת משבר הקורונה | מנהל רשות המסים: "אלה שבחרו לקחת את המענקים שלא על פי דין, גם אליהם נגיע – וגם הם ישיבו את הכספים לאזרחי מדינת ישראל" | העצמאים משיבים מלחמה ותוקפים: "הם צריכים לבקש החזרים בצורה יחסית; לא את כל הכסף חזרה, זה פשוט לא הגיוני. מענקים שמקבלים – לא מבקשים בחזרה"

בעלי עסקים מפגינים נגד החשש מפני הסגר, בערב התפרצות גל הקורונה הנוסף בדצמבר 2020 | צילום ארכיון: פלאש 90

ביום שני השבוע הגיע מנהל רשות המסים ערן יעקב, לכנס לשכת יועצי המס באילת, ובמהלך דבריו הארוכים בכנס התייחס גם לסוגיית המענקים שהמדינה דורשת כרגע מהעצמאים שקיבלו 'דמי אוויר לנשימה' במהלך משבר הקורונה והסגרים שנלוו לו, ושכעת מתברר שאינם עומדים בסיכומה של שנה בזכאות למענק, לפי דיווחי רואי החשבון לרשות המסים.

העצמאים מצידם מבטיחים מלחמה, כך על פי הדיווח ב-n12.

"אלה שבחרו לקחת את המענקים לא על פי דין, גם אליהם נגיע וגם הם ישיבו את הכספים לאזרחי מדינת ישראל, כי זה הכסף של אזרחי ישראל" הבהיר ערן יעקב בכנס, והוסיף: "יש רבים אחרים שלא ביקשו מענקים למרות שירדו בהיקפים וכן יכלו וצריך להבין שאותם אנשים נורמטיביים מצפים שאנחנו נאפשר החזרה של כל אלה שביקשו אותם לא לפי החוק".

על פי הדיווח, יו"ר העמותה לצמצום פערים שמקדמת את זכויות העצמאים יורם מועלמי, חבר לעורכת הדין תמר קידר והם נמצאים כעת בשלבי גיוס של כלל העצמאיים שיהיו מעוניינים להשתתף בעתירה, ויחד הם מובילים מאבק בהחלטה של רשות המיסים.

בשיחה עם n12 אמר מועלמי: "זה נוגע לנו, שלא החזרנו עדיין את המענקים, לאלה שלא משכו את המענקים מכיוון שהיו הפרשים של אחוזים בודדים בין הירידה במחזורים לבין הקביעה של רשות המיסים, וגם לאלה שכבר הספיקו להחזיר את המענקים".

הוא הוסיף ותקף: "אני מודיע שיצאנו למלחמה ויש לנו קלפים מצוינים בשרוול. כשנגיע לבית המשפט הגבוה לצדק אנחנו נפוצץ את הסיפור של המענקים. לא הגיוני שרשות המיסים איננה מפעילה שיקול דעת. הם צריכים לבקש החזרים בצורה יחסית לא את כל הכסף חזרה זה פשוט לא הגיוני. מענקים שמקבלים לא מבקשים לקבל בחזרה, אלו מענקים סוציאליים שאמורים לסייע לעצמאים בשעת חירום כמו החל"ת לשכירים, וזה בלתי סביר לקחת בחזרה, כששר האוצר לשעבר הצהיר שעסקים עד 300 אלף שקל לא ידרשו את הכסף בחזרה".

ברשות המיסים התגוננו ומסרו בתגובה ל-n12: "רשות המסים פועלת בהתאם להנחיות החוק. במקרה זה החוק לא מאפשר הפעלת שיקול דעת וקובע כי נדרשת ירידה של 40% או 25%".

תגובה אחת ל: "המדינה דורשת חזרה את המענקים; העצמאים יוצאים למאבק"

  1. 4ט שנים אני עצמאי ושילמתי תמיד מיסים במאה אחוז מס אמת, מיום ראשון אני מתחיל לא לשלם מיסים ב 100אחוז

כתיבת תגובה