המדינות הירוקות והביטוחים המתייקרים: לאן תטוסו הקיץ?

משרד המודיעין פרסם מסמך המלצות בנוגע לחידוש הטיסות היוצאות, הכולל רשימה של 20 מדינות ירוקות שאליהן מותר יהיה לטוס בקרוב • ביניהן: איי סיישל, קפריסין, יוון, גאורגיה, בולגריה, ליטא ואוסטריה • ומי מתנגד לפתיחת השמיים כבר עתה? מכון המחקר של הקורונה קובע כי מדינות ירוקות עשויות להפוך עד מהרה לאדומות וההמלצה הגורפת לגורמים הממשלתיים וקובעי המדיניות היא, להמתין ולא לקחת סיכון מיותר

מסיכה לאורך הטיסה. חבושי מסיכות בנתב"ג | צילום: תומר נויברג, פלאש 90

משרד המודיעין מפרסם את רשימת המדינות ה’ירוקות’ שניתן יהיה לטוס אליהן בקרוב ולפי הדיווחים רובן כבר מנהלות מגעים מול ישראל בנוגע להחזרת הטיסות. לפי דיווחים שונים, אחת עשרה מדינות כבר נמצאות עתה במגעים עם ישראל לחידוש הטיסות, איי סיישל, קפריסין, יוון, קוריאה הדרומית, סלובניה, מונטנגרו, גאורגיה, קרואטיה, בולגריה, אוסטריה וליטא. במקביל, וייטנאם, טאיוואן, אוסטרליה, הונג קונג, שווייץ, סלובקיה, לטביה, איסלנד וניו זילנד טרם החלו במגעים עם ישראל אך נחשבות ‘ירוקות’.

המדינות ה’צהובות’, שמגמת התחלואה בהן בירידה יחסית, כמו גרמניה, צ’כיה, הונגריה, דנמרק, פינלנד, אסטוניה ומלטה, מומלצות ע”י מחברי המסמך במשרד המודיעין כמי שיהיו היעד הבא בתור אם לא יחולו שינויים מהותיים בהן.

250/200 סייד בר + קובייה בכתבה

לצד זאת הדגישו במשרד המודיעין, כי הגבולות הפנימיים באירופה צפויים להיפתח בקרוב, באופן שיביא כנראה לשינוי המסקנות, ולכן אל תמהרו לקנות כרטיסים בזול (כרטיסי טיסה, הביטוחים יקרים. ראו בהמשך) וכדאי לבצע הערכות סיכונים לפי שדות תעופה ספציפיים, ולא רק לפי מדינות, ולבחון את כלל הנתונים אחת לשבועיים, ממליצים מחברי המסמך במשרד המודיעין.

שר המודיעין, אלי כהן, אמר כי “יש לקדם באופן מבוקר את פתיחת השמים, לאור החשיבות המשמעותית למשק בכלל, ולענף התיירות ולכניסת משקיעים זרים בפרט. פתיחת השמים הינה מרכיב מרכזי והכרחי של החזרה לשגרה ושל מציאות החיים החדשה לצד נגיף הקורונה”.

עם זאת, מרכז המחקר והמידע הלאומי של הקורונה פרסם מסמך אחר, הממליץ לקובעי המדיניות לחכות חודש עם פתיחת השמיים לתיירות יוצאת ונכנסת, כדי לבחון בזמן שיחלוף אם הדבר גורם לעלייה בתחלואה במדינות אחרות שכבר החלו במדיניות של פתיחת השמיים. “אנו ממליצים בשלב פעיל זה של המגפה העולמית, לעכב למשך פרק זמן קצר (מספר שבועות) את פתיחת השמיים, כדי ללמוד בתקופה זו מניסיונן של מדינות אחרות שיפתחו את גבולותיהן כבר בזמן הקרוב כיצד משפיעים צעדים אלו על היקף התחלואה בתחומן”, כתבו מחברי המסמך והסבירו כי קיים חשש משמעותי שפתיחת נתב”ג תביא להתפרצות משמעותית של קורונה בישראל. “בשל תפוצתו הנרחבת של הנגיף בחו”ל, הגדלת נפח התעבורה האווירית הנכנסת לישראל צפויה להוביל לייבוא של מקרי תחלואה חדשים בהיקף משמעותי. כפועל יוצא מכך, צפוי מהלך זה להקשות על הכלת המגפה, ועל ריסונה בתחומי מדינת ישראל. בתרחיש מחמיר, עלולה פתיחת השמיים אף להוביל להתפרצות משמעותית מחודשת”.

ואולם נדגיש, כי לאחר הפצת הדברים פורסמה הבהרה כי לא מדובר במסמך הסופי בנושא וכי בהמשך יישלח מסמך מעודכן.

לפי המסתמן עתה, מדובר על פתיחת השמיים רק בתחילת או באמצע חודש יולי, בין היתר משום ששנת הלימודים תתארך השנה בעוד תשעה ימים, כך שהלחץ על השדות יהיה מינורי בחלקו הראשון של החודש. גם מנכ”ל נתב”ג העריך לאחרונה כי החזרה לשגרה לא תהיה לפני חודש יולי, ואפילו באמצעו.

870/135 ליינר ארטקל 1

לפי דיווחים שונים, בנתב”ג נערכו בהדבקת סימוני רצפה לשמירת מרחק בין הנוסעים, בספסלי הישיבה סומנו מקומות שעליהם להישאר ריקים, לא ניתן להיכנס לטרמינל עם מלווים, והנכנסים ייבדקו במדידת חום, ויעטו מסיכה. לפי הערכות שונות הנוסעים יידרשו להגיע כ-4 שעות לפני הטיסה והמסיכה תישאר על פני הנוסעים לאורך הטיסה. חברות התעופה ידאגו לצמצם את הקרבה בין הנוסעים, אך מראש מעריכים כי השיקול המסחרי והרצון שלא להוציא טיסות הפסדיות עלול לגרום לדברים שלא להישמר.

הפתרון האידיאלי הוא בדיקות קורונה מידיות שייערכו בנתב”ג לטסים ולנוחתים, אך לפי דברי מנכ”ל נתב”ג, שמואל זכאי, דווקא הפתרון של סימון מדינות ‘ירוקות’, הוא הרלוונטי ביותר. לדבריו, “אין שום הבדל בין לטוס מנתב”ג לאילת ובין לטוס מנתב”ג ללרנקה. כי רמת התחלואה בלרנקה היא כמו רמת התחלואה באילת או כמו רמת התחלואה בתל אביב”, אמר לנציגי משרד הבריאות והמל”ל שסיירו בנתב”ג על מנת לבחון את אפשרות פתיחתו מחדש. “כולנו יודעים שהנגיף הגיע לישראל דרך האוויר”, אמר מנכ”ל נתב”ג, “מצד שני כולנו מבינים שאי אפשר להשאיר את מדינת ישראל במצור. אנחנו בשיח עמוק עם המדינות הירוקות כדי להגדיר פרמטרים שיקבעו איזו מדינה היא ירוקה, מה הכללים של השהייה באותה מדינה, ריחוק חברתי, בתי מלון, תחבורה ציבורית, מערכות מידע והרבה אכיפה קפדנית. כלומר אם טסת למדינה ירוקה ויצאת למדינה אדומה, אתה לא יכול לחזור בלי להיות בבידוד של 14 יום”.

טיסה זולה, ביטוח יקר

במקביל, הודיעה ‘אל על’ כי שבה ומאריכה את ההפסקה הזמנית של הטיסות – עד סוף יוני במקום עד ה-20 לחודש כפי דיווחה הקודם. במקביל, החברה תמשיך להפעיל טיסות מטען וטיסות חילוץ. מנגד, חברת הלואו קוסט ההונגרית וויז אייר פתחה את הקו ללונדון ולווינה, לסופיה ולבודפשט.

ומול גל מחירי טיסה זולים של 50 דולרים ליעדים פופולריים באירופה וכרטיסים שנחטפים כאילו אין קורונה, חברות ביטוח שונות בעולם פרסמו הודעות והצהרות, לפיהן ביטוח הנסיעות לחו”ל שעד כה עלה שקלים בודדים ליום יתייקר משמעותית. לא רק למדינות ‘אדומות’ – בהן עשוי ביטוח להתייקר עד לכדי 100 דולר ליום, אלא גם במדינות ירוקות או צהובות. ללא ביטוח נוסעים, אין כניסה לישראל במקרה של התפרצות המחלה. המשמעות של טיפול נמרץ ואשפוז בחו”ל יכול להגיע למעל עשרת אלפים דולר ביום. הווי אומר: תג מחיר של כמיליון שקלים לחולה קורונה וכבר עתה ברור כי חברות הביטוח ייקרו את הפוליסות משמעותית.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

תגובה אחת ל: "המדינות הירוקות והביטוחים המתייקרים: לאן תטוסו הקיץ?"

  1. חכו סבלנות לא יקרה כלום אם תישארו השנה בארץ
    מה קרה לא שווה לשלם כול כך הרבה כסף
    לביטוחים חכו בסבלנות עוד חצי שנה לפחות
    לא יקרה כלום

כתיבת תגובה