המדינות הירוקות יפתחו את התיירות הנחנקת?

הודעת משרד הבריאות על אימוץ מתווה המדינות הירוקות יפתח את השמים בישראל לתיירות נכנסת • מתווה התיירות המאורגנת טרם אושר והמתפרנסים מהענף זועקים • ומה היו נתוני לינות המלונות במחצית הראשונה של 2020?

לוח טיסות, נתב"ג | צילום: ביזנעס

דומה שכבר הכל נכתב ביחס לפגיעת הנגיף בענף התיירות בארץ ובעולם. ההנחיות של משרד הבריאות לצורך מניעת התפשטות מגפת הקורונה בארץ הביאו לירידות דרמטיות ביותר בענף התיירות בארץ. נתוני הלינות במלונות שנאספו על ידי הלמ"ס מציגים את הירידה הכואבת שחור על גבי לבן. בחודש מרץ הצטמצמה התיירות בעשרות אחוזים והגיעה לפעילות כמעט אפסית בחודשים אפריל-מאי. רק בחודש יוני נרשמה התאוששות זהירה בלינות ישראלים ובתפוסת החדרים.

אך לפני כן, הבוקר הגיעה בשורה: בדיון של הוועדה לביקורת המדינה אמר הבוקר המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' איתמר גרוטו, כי "מי שיחזור ממדינה 'ירוקה' לא יצטרך להיות בבידוד", זאת על אף שלדבריו "זה דורש התארגנות ושינוי של הצווים אבל מבחינתנו אנחנו נעשה את כל המאמצים".

250/200 סייד בר + קובייה

ועתה, הביטו אל הנתונים, והבינו עד כמה זה היה חשוב: בחודש ינואר, ב'שש לפני המלחמה', סך הלינות במלונות בארץ הגיע ל-1.65 מיליון, עלייה נאה לעומת ינואר 2019 (1.60 מיליון לינות). גם בחודש פברואר, רגע אחד לפני בא הנגיף לארץ הגיע סך הלינות ל-1.70 מיליון, גם כאן נרשמה עליה יפה לעומת אשתקד (1.66 מיליון בפברואר 2019).

החל מחודש מרץ העניינים מסתבכים. במקום 2.1 מיליון לינות במרץ 2019, סך הלינות הגיע ל-0.7 מיליון בלבד! במקום תפוסה של יותר מ-70% במרץ 2019 התפוסה הסתכמה בחודש מרץ השנה ב-22% בלבד. בחודש אפריל התפוסה הממוצעת של כל מלונות התיירות הסתכמה ב-1% בלבד, לעומת 71% באפריל 2019. ואילו בחודש מאי נרשמה התקדמות… והתפוסה הממוצעת של כל מלונות התיירות הסתכמה ב-3.4% (74% במאי 2019).

מלונות הקורונה בחוץ

בחודש יוני, סך הלינות ותפוסת החדרים הציג נתונים דומים לאלה של חודש מרץ: 0.7 מיליון לינות ותפוסה ממוצעת של 21%. לעומת 1.3 מיליון ב-2019. על פי נתוני הלמ"ס התפוסה הגדולה ביותר לפי ערים נרשמה באילת – 50% זאת לעומת 78% בשנת 2019. ול-26% בים המלח (68% ב-2019). בשאר הערים התפוסה נעה בין 4% בירושלים ל-13% בטבריה. בהסבר לדברים נכתב כי האורחים של המלונות בחודש יוני היו בעיקר ישראלים ולכן הערים שמבוססות בעיקר על תיירות חוץ, כמו ירושלים ותל אביב-יפו, רשמו אחוזים נמוכים של תפוסת חדרים ואילו ערי תיירות שמבוססות על תיירות פנים כמו אילת, ים המלח וטבריה רשמו תפוסות גבוהות יותר.

כרקע כללי מסבירים בלמ"ס, כי בתחילת 2020 הייתה ציפייה לשנה רביעית ברציפות של שיאים בתיירות הנכנסת ובלינות בשירותי האירוח בארץ. התפשטותו של נגיף הקורונה שיבשה את הפעילות התיירותית בכל העולם. לאחר חודשיים של צמיחה, פעילות המלונות דעכה והופסקה כמעט לחלוטין. רק בסביבות ערב חג השבועות שחל ב-28 במאי כמה מלונות חזרו לפעילות, ומלונות נוספים נפתחו במהלך יוני. אולם עדיין מדובר על פעילות תיירותית פנים ארצית בלבד מאחר והגבולות הבין-לאומיים של ישראל נשארו סגורים גם בחודש יוני.

בלמ"ס מדגישים כי במחצית השנייה של חודש מרץ מספר מלונות הועברו לרשות פיקוד העורף ואוכסנו בהם חולי קורונה. בחודשים אפריל-יוני גדל מספר מלוניות הקורונה. נתונים על פעילות זו של המלונות אינם כלולים בנתונים המתפרסמים כאן.

הקורונה 'מנצחת' אינתיפאדה ומלחמות

אם נרצה להבין זאת במזומנים ולא בלינות או בתפוסה, הבה ונביטה אל הנתונים הבאים. ברבעון הראשון המסכם חודשיים עם פעילות מלאה וחודש מרץ עם פעילות חלקית, פדיון מלונות התיירות הסתכם ב-1.9 מיליארד שקל במחירים שוטפים לעומת 2.4 מיליארד שקל ב-2019. בחלוקה לתיירות חוץ ופנים 44% מההכנסות התקבלו מתיירים (49% בתקופה מקבילה אשתקד) וכל השאר מישראלים.

בתחילת השנה התיירות בישראל הגיעה כאמור לנתונים גבוהים. במקביל לעליות במספר הלינות בחודשיים הראשונים של 2020 נרשמו גם עליות בפדיון מישראלים: 850 מיליון שקל ב-2020 לעומת 793 מיליון שקל ב-2019. גם בפדיון מתיירים נרשמה עלייה בהתאם: 201 מיליון דולר ב-2020 לעומת 179 מיליון דולר ב-2019.

אולם בחודש מרץ, עם פרוץ משבר הקורונה, הפדיון מישראלים הגיע ל-195 מיליון שקל בלבד, לעומת 442 מיליון שקל ב-2019. ואילו הפדיון מתיירים הסתכם בסכום זעום של 37.3 מיליון דולר בלבד לעומת 140.4 מיליון דולר! בתקופה המקבילה אשתקד.

870/135 ליינר ארטקל

בלמ"ס משווים את המשבר הנוכחי למשברים קודמים ומצביעים על הפגיעה הקשה לכל רוחב הענף. בכל המשברים הגדולים בעבר ההשפעות היו על התיירות הנכנסת או על אזורים מסוימים בארץ. לדוגמה: בתחילת שנות האלפיים, בזמן האינתיפאדה השנייה, כמעט והופסקה התיירות מחו"ל ובעקבות זה נפגעו ערים שמתבססות על תיירות חוץ כמו ירושלים ותל אביב-יפו. במשבר שנוצר בעקבות מלחמת לבנון השנייה נפגעו המלונות בצפון, ואילו במשבר שהיה בזמן מבצע 'צוק איתן' בעזה לפני 6 שנים נפגעו המלונות בדרום. המשבר הנוכחי, לעומת זאת, הביא לסגירה כמעט מוחלטת של המלונות מאמצע חודש מרץ עד סוף מאי.

לא נכנסים, לא יוצאים

מבט נוסף לתיירות הנכנסת ניתן לראות בנתוני רשות האוכלוסין וההגירה המסכמת את תנועת נוסעים במעברי הגבול. הרשימה הבאה מראה כיצד התכווצה התיירות הנכנסת החל מאמצע חודש מרץ.

 • בחודש ינואר נרשמו בשערי הארץ 389,957 כניסות.
 • פברואר- 419,977 כניסות.
 • מרץ- 109,200 כניסות.
 • אפריל- 1,764 כניסות.
 • מאי- 3,439 כניסות.
 • יוני- 8,087 כניסות.
 • יולי-7,415 כניסות (עד ל-26 לחודש).

רשות האוכלוסין וההגירה עוקבת גם אחרי יציאת ישראלים לארצות הניכר.

 • בחודש ינואר נרשמו בשערי הארץ 636,126 יציאות.
 • פברואר- 524,078 יציאות.
 • מרץ- 119,669 יציאות.
 • אפריל- 3,539 יציאות.
 • מאי- 9,074 יציאות.
 • יוני- 17,204 יציאות.
 • בחודש יולי נרשמה התאוששות מסוימת ועד ל-26 בחודש נרשמו 24,579 יציאות של ישראלים מארץ ישראל בכל המעברים היבשתיים והאוויריים.

הציון: בלתי מספיק

לשכת מארגני תיירות נכנסת לישראל פרסמה את התייחסותה לדיוני פתיחת השמים בוועדה לביקורת המדינה בכנסת היום: "הודעת משרד הבריאות לגבי עדכון מדיניות פתיחת השמים חשובה וברוכה בעיקר ליציאת ישראלים אולם נדרשים צעדים נוספים המתייחסים לתיירות מאורגנת לישראל הדרושה להצלת הכלכלה באזורי הפריפריה התלויים לחלוטין בתנועת התיירות הקבוצתית"

יוסי פתאל, מנכ"ל לשכת מארגני תיירות נכנסת לישראל אמר: "בעולם כבר מתחילים להבין שמדיניות רוחב לפי מדינות 'ירוקות' ו-'אדומות' אינה מספיקה. לאור הדינמית הרבה במעבר של מדינות ובכללן ישראל ממצב סטטוס אחד לאחר. השינויים במעבר בין הסטטוסים האדומים וירוקים של המדינות כבר גורמת לשיבושים וערעור תוכנית פעילות המבוססת רק על סטטוסים ירוקים או אדומים".

פתאל מוסיף: "הלשכה למארגני תיירות נכנסת לישראל ממליצה לנהל את הסיכונים לפי הנוסעים שמגיעים ולא לפי המדינות מהם הם מגיעים. בהצעת הלשכה המפורטת קיים מתווה לקבוצות תיירים מאורגנות במסגרתו יחויבו הקבוצות בבדיקה טרם הגעה וגם מיד עם ההגעה לישראל. תנועת התיירים תהיה מאורגנת מפוקחת ונפרדת במרבית מוחלטת של תוכנית הביקור. באתרי התיירות יהיו שעות נפרדות לתיירים כך גם במסעדות ובבתי המלון. הצוותים הישראליים שישרתו את התיירים יהי חייבים בבדיקות תקופתיות.

"פירוט המתווה לביקור קבוצות תיירים בישראל בטוח ברמה הגבוהה ביותר ויאפשר הנעת הכלכלה בפריפריה התלויה לחלוטין בקבוצות תיירים מאורגנות ומשוועת לעבודה והכנסות".

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה