המדריך לרכישת דירה: כך תעשו זאת נכון

נסים טובלי במאמר מיוחד המהווה מעין מדריך לרוכש הדירה | המדריך מסביר לרוכשים על מה כדאי לשים דגש בזמן קניית דירה

פרויקט פינוי בינוי ברחוב בר יוחאי 18 על ידי קבוצת מנוס | הדמיה יגאל לוי אדריכלים

תהליך רכישת דירה הוא תהליך מורכב המחייב בדיקות רבות. היכן לקנות את הדירה? איזה פרוייקט? מה התקציב העומד לרשותנו ואיזה דירה מתאימה לנו?

מי המוכר/המוכרים (ומה הבטוחות שלנו)? ועוד נושאים המחייבים התייחסות.

250/200 סייד בר + קובייה

ברור כי הכנה יסודית תקל על הרוכש ותתן מענה אופטימלי לצרכים בהתאם ליכולות.

הגדרת צרכים ותקציב – ראשית הגדירו לעצמכם את סביבת המגורים אותה אתם מבקשים בהתאם לקרבה למקום העבודה, קרבה להורים, מערכת החינוך שירותים קהילתיים וכד’. כמו כן בחנו את התקציב העומד לרשותכם תוך שאתם לוקחים בחשבון את ההוצאות הצפויות מעבר לרכישת הדירה מחד ומאידך את ההון העצמי העומד לרשותכם ואת הסיוע מהורים, קרובים, ירושות וכד’. לעיתים, רוכשים שוכחים שמעבר למחיר הדירה הבסיסי ישנן הוצאות נלוות נוספות שלא נלקחות בחשבון וכשהם נדרשים לשלם אותן הם נכנסים למצוקה כלכלית. יש לקחת בחשבון הוצאות ולהשאיר מרחב תמרון כספי להוצאות ידועות ולא ידועות כמו מס רכישה, שכר טרחת עו”ד, תשלומי הצמדה למדד, שדרוגים ושיפוצים בדירה, חיבורי חשמל ועוד. היעזרו ביועץ משכנתאות  מקצועי היודע לבחון ולהמליץ לכם על ארגון התקציב וחלוקתו וכמובן היכולת שלכם לעמוד בתנאי המשכנתא ביחס למחיר הדירה שברצונכם לרכוש. 

עשו “שופינג” בין משרדי המכירות השונים – בחרתם את סביבת המגורים המתאימה לכם? עשו סבב בכל משרדי המכירות למדו את ההצעות, השוו ביניהן, רשמו לכם בטבלה יתרונות וחסרונות של ההצעות, רמות המחירים, המפרט הטכני, רמת המהימנות והשרות של החברה המוכרת והתמקדו  בפרויקטים שנראים לכם הכי מעניינים ומתאימים עבורכם.

חברת הבנייה – בדקו ותחקרו מידע על חברת הבנייה שממנה אתם אמורים לרכוש את דירתכם. איזה פרויקטים היא בנתה בעבר, רמת שביעות רצון הלקוחות בפרויקטים האחרים, טיב הגמר של ביצוע הפרויקט, האם קיימת מחלקת שרות לקוחות שתוכל לעמוד לרשותכם במהלך ולאחר הרכישה, מחלקת שינויי דיירים אשר זמינה לסייע ועוד. חשוב מאוד לוודא שיש “אבא ואמא” וגב עסקי מוכח לחברה שממנה תבחרו לרכוש את דירתכם.

נסים טובלי | צילום: יחיאל ינאי

870/135 ליינר ארטקל

טיימינג לרכישת הדירה – טיימינג רכישת הדירה מאוד קריטי. כל ידיעת תקשורת ואווירת שוק יכולה להשפיע על תנאי הרכישה שלכם – למטה ולמעלה. לעיתים סרבנות והתעקשות בניהול מו”מ מול משרדי המכירות 

משתלמת ולעיתים לא. נהלו מו”מ במשרדי המכירות אך קחו בחשבון שלכל פרויקט יש סף הנחה שהוא יכול לתת ומעבר לכך לא יהיה כדאי מבחינתם לבצע את העסקה. סרבנות וניהול מו”מ ללא פרופורציות יכול לעיתים להביא שדירת חלומותיכם תימכר לאחר או לחלופין מחירה יתייקר.  

חשוב! גיבשתם דעה? התייעצו עם ההורים או עם אדם שאתם מחשיבים את דעתו.

בדקו את הבטוחות שהקבלן מציע – אל תתפתו לרכוש דירה בתנאים מיוחדים מקבלנים הקפידו לוודא שאתם מקבלים בטוחות לכספכם כדוגמת ערבויות חוק מכר. 

להיעזר בשירותי עו”ד – מומלץ בטרם הרכישה להיעזר בשירותי עורך דין המתמחה בחוזי מקרקעין. עורך דין טוב יידע לשים דגשים על סעיפים אשר יגנו עליכם ועל זכויותיכם. 

הכותב הוא מנהל שיווק בחברת הנדל”ן קבוצת מנוס הבונה בימים אלו אלפי יחידות דיור במסגרת התחדשות עירונית, פינוי בינוי ופרויקטי מגורים חדשים

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה