המהלכים של רשות המיסים להקלה על בעלי העסקים

מנהל רשות המסים פירט בועדת הכספים הזמנית את מהלכי הרשות להקלה על בעלי העסקים להתמודד עם משבר הקורונה • בין ההקלות, דחיית מועד אחרון להגשת דוחות 2019, פטור מתיאום מס ליוצאים לחל”ת, הקפאת הליכי עומק ומתן ארכה להשגות נישומים ועוד • לא יאוחדו שנות המס 2019 ו-2020 לחישוב הפסדים רטרואקטיבית

ברשות המיסים מקפיאים הליכי עומק | צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

התוכנית הכלכלית של ראש הממשלה, להתמודדות עם משבר הקורונה, עדיין לא פורסמה לציבור, המעוניין כבר לדעת, כיצד יתמודד עם המשבר הכלכלי. השאלה הגדולה היא, עד כמה תכניס הממשלה את ידה לכיס, כדי לתמוך בעסקים ובאזרחים.

הדרישה העולה מהציבור, היא דחייה או ויתור על מיסים, שבימים כתיקונם לוחצים על האזרחים. יחד עם זאת צריך לזכור, כי עם המיסים שלנו הממשלה קונה את צרכי הבריאות. היטיב לבטא זאת ערן יעקב, מנהל רשות המיסים, בדיון בוועדת הכספים הזמנית: המיסים מאפשרים לקנות ציוד ולממן את צרכי משרד הבריאות. עלינו לאזן בין הצורך לאפשר למשק לתפקד, לבין הצורך לאפשר הכנסות למדינה. התוכנית שתוצג לממשלה, תאפשר לחלק גדול מהעסקים במדינת ישראל, להמשיך את פעילותם העסקית”.

250/200 סייד בר + קובייה

ועדת הכספים הזמנית, בראשות ח”כ עודד פורר, קיימה אתמול (א’) דיון, בהתמודדות עם משבר הקורונה וקיבלה סקירה מאת מנהל רשות המסים, ערן יעקב,אלו אפשרויות רואים בממשלה שיסייעו לתמוך באזרחים. בין דבריו אמר יעקב, כי “לתוכנית שתובא לממשלה השבוע, יהיו 3 רגליים –  אחת לאפשר רשת ביטחון סוציאלית לציבור ולעסקים, השנייה לאפשר המשכיות לעסקים קטנים ובינונים, והשלישית תוכנית יציאה, תוכנית האצה להמשך. לראות איך יוצאים מהמשבר, ולייצר המשכיות. ככל שהתוכנית תאושר על יד רה”מ, המהלך יהיה מאוד פשוט, כל עצמאי יכנס לאזור האישי שלו, יוכל לבקש מענק, ולקבל אותו ישירות לחשבון הבנק, ללא כל התערבות, אני מקווה שהוא יהיה לפני החג, או מאוד סמוך אליו”.

איחוד שנות מס

לאחר הסקירה הארוכה, העלו הח”כים הצעות, להקלות בנושא המיסים. ח”כ שלמה קרעי ביקש לדחות את השומות ואת יתר התשלומים שעסקים סגורים נאלצים לשלם, עד תום תקופת החירום: “דיברתי עם הרשות, הם אמרו שהם לא מעוניינים כרגע לדחות שום דבר”. ח”כ מיקי לוי העיר כי גם לדעתו, ניתן לאשר דחייה, כמו דחייה במע”מ אולי בהוראת שעה: “לא רק לדחות בחודש מקדמות מס, אני מבקש לדחות את זה עד יעבור זעם. העסקים סגורים, מאיפה אתם רוצים שהם ישלמו?!. יש צורך שגם נושא הארנונות בעיריות חזקות יבוטל, בעיריות חלשות, המדינות תכניס את היד לכיס ותשלם ארנונה”.

לוי חזר על הצעתו, לאיחוד שתי שנות המס 2019 ו-2020, זאת כדי שיהיה אפשר להעביר הפסדים משנה לשנה. ח”כ אלכס קושניר הביא את דברם של העולים החדשים ואמר, כי “יש הרבה מאוד עולים חדשים שהגיעו לארץ בעת האחרונה, ולא הייתה להם את היכולת לצבור 6 חודשי ותק, כדי לקבל דמי אבטלה. פניתי במכתב לשר גלנט, ולא קיבלתי תשובה”.

ח”כ מיכאל ביטון הזכיר את העמותות ואמר, כי “יש לפעול לסייע לעניין המגזר השלישי והעמותות, מאות אלפי המתנדבים שמחלקים אוכל, עושים למידה מרחוק ועוד”. ח”כ סמי אבו שחאדה, העלה את נושא העסקים שעדיין לא התבססו: “אני מבקש גם התייחסות לאנשים, שפתחו עסקים בשנה וחצי – שנתיים אחרונות, אין להם עדיין דוחות עבר לשם השוואה והוכחת הנזק, צריך למצוא פתרון ייעודי עבורם”.

בדיון העלה יוסי אלישע מלשכת עורכי הדין, רעיונות כיצד להכניס כסף חדש ויצירתי למדינה, חלף תשלומי המיסים של האזרחים. לטענתו, “יש היום בבתי המשפט 26 מיליארד שקלים בסכסוך עם נישומים, אולי יש לשבת בוועדות מיוחדות ולראות תיקים שאפשר לסגור, כדי להביא כסף למדינה”.

דחיית תשלומי המע”מ

במענה על הצעות הח”כים, השיב יעקב, כי “רשות המיסים עשתה לא מעט – מדחיית מע”מ חד חודשי, כאשר צריך לזכור שחלק גדול מהמיסים, הינו תלוי מייצב אוטומטי – תלוי מחזור ורווחים, מי שלא מרוויח לא משלם מיסים. חלק מהמייצבים עובדים גם עכשיו. לצד כך, חלק מחובתנו, זה לדחות חלק מהתשלומים, כך דחינו לדו חודשיים – שזה יותר מ-80 אחוז – את תשלומי המע”מ, זה מרבית העסקים במשק הישראלי, דחינו ל-27 לאפריל את תשלומי המע”מ, כדי לתת זמן לא מבוטל גם אחרי הפסח.

“אנחנו מסתכלים ובודקים זאת לאורך התהליך, זה עוד הרבה מאוד זמן, צריך לזכור שהמיסים האלה מממנים חלק גדול מהמשק, יש חברות עובדות, שיש להן בתקופה הזו יותר מיסים, לכן אין מקום לבצע את הדחייה. לגבי חד חודשיים נדחה כרגע ל-23 באפריל בגלל החג, יהיה לנו מספיק זמן כדי לראות מה יהיה לעשות”.

Inner article

בדבריו פירט מנהל רשות המיסים, צעדים נוספים בהן נקטה הרשות: “דחינו את הצהרות ההון, את הסיכום השנתי של העסקים, לגבי תיאומי מס נתנו המשכיות, לגבי ניכוי מס במקור, גם שם נתנו הארכה לאישורים שקיימים, גם כדי לאפשר הקלה וגם לאפשר הגעה פחותה למשרדים, בנוסף האצנו את מתן ההחזרים לעסקים, בהיקף של כמעט מיליארד שקל, כדי לאפשר להם תזרים. המקדמה הזו מאפשרת לעסקים האלה, להיערך בצורה טובה יותר.

תרופות למשק הצולע

“העמקנו קרנות שמאפשרות לעסקים, כ-8 מיליארד שקל כהלוואות, ואנחנו ממשיכים לאפשר הקלות במסגרת זו. הדבר מאפשר הלוואות בתנאים מאוד טובים. כנראה בעתיד נאפשר גם גרייס על ההלוואות האלה, וזה יסייע להם בבעיה התזרימית, שייתכן שתיווצר להם”.

יעקב הוסיף, כי הרשות קשובה גם לפניות פרטניות של אזרחים, הרוצים לדחות תשלומים, אפילו של חד חודשי. לדבריו, כולם יכולים לפנות ולבקש פריסות ותהליכים אחרים, והדבר יבחן, “ככל שיש קשר לקורונה, הדבר יינתן. כלומר מעבר לדחיות לכולם, יש אפשרות לפניות פרטניות”.

לעניין בקשת יו”ר הוועדה וחבריה, לפעול לאיחוד שנות מס לעניין חובות, השיב יעקב, כי “לעניין איחוד שנות המס, 19-20, אנחנו חושבים שאין מקום לכך. ‘התרופות’ שניתן בתוכנית שתוצג לממשלה השבוע, יתנו מענה מאוד רחב לחלק גדול מאוד מהעסקים במדינת ישראל, להמשיך את הפעילות העסקית. אנחנו בתהליך לא פשוט של המשק הישראלי, וצריך פה ערבות הדדית, מי שצריך לשלם, חייב לשלם, המשק הישראלי חייב להמשיך לתפקד”.

עצירת תהליכי עומק

בהמשך, פורסמו תקנות לשעת חירום, שהממשלה אישרה ביום שישי האחרון, המאריכות תקופות קצובות בזמן, שנקבעו בדיני המס להליכים שונים: יוארכו מועד פקיעת הליכי מס לתקופות קצובות, הן בנוגע לשומות, להחלטות מנהליות ולבקשות. המתווה שאושר, יחול אך ורק לגבי תקופות שמועד פקיעתן חל בתקופת החירום (מ-22.3.2020 ועד 31.5.2020) או בחודשיים שלאחריה.

בתקנות כלולות, בין היתר, הוראות לפיהן תישמר לנישום הזכות, להגיש השגה על שומות שהוציאה הרשות, גם אם התקופה שנקבעה להגשתה, פקעה במהלך תקופת החירום. הדבר יסייע לנישומים לעצור את ההליכים מולם, בעת שאין באפשרותם להגיש השגות בתקופת החירום. הדבר מהווה בשורה של ממש לנישומים, אשר תלויה ועומדת מולם חקירה בעניינם.

הסדר זה יחול, גם לגבי החלטות מנהליות נוספות של הרשות, כמו הודעות על פסילת ספרים, וחובות יידוע שונות, הקיימות בדיני המס. בנוסף לכך, יחול ההסדר על הגשת בקשות שונות, שניתן להגיש לרשות. כגון בקשה להקטנת סכומי תשלום, מקדמה במס שבח, בקשה לתיקון שומה, וכיוצא בזה.

במקביל, ובהתחשב בכך שגם רשות המסים עובדת במתכונת מצומצמת בחירום, דחיית מועד פקיעת התקופות יחול גם בהליכים שמנהלת הרשות מול הנישומים.

חגיגת ההקלות נמשכת

בנוסף, הוחלט על מתן הקלות בהליך עריכת תיאום מס ליוצאים לחל”ת, הזכאים לדמי אבטלה, כך שלא יידרשו לתיאום מס נוסף עבור דמי האבטלה. ההקלות במס שניתנו להם מתחילת השנה, באישור תיאום המס למעסיק העיקרי או על סמך כרטיס העובד (טופס 101), יינתנו ע”י הביטוח הלאומי.

כמו כן, הוסכם על ההקלות הבאות. מומלץ לכל בעל עסק, לעיין בדברים ולראות האם משהו מהרשימה יכול להועיל לעסק.

 • הכרה זמנית בהעתק חשבונית, לצורך ניכוי מס תשומות לעסקאות שבוצעו מ-1.3.2020 ועד ל-31.5.2020.
 • העברת החזרי מס בהיקף כולל של כמיליארד שקלים, כ-16,000 יחידים וחברות, קיבלו החזרים ממס הכנסה, בסך של כ-750 מיליון שקל וכ-27,000 עוסקים קיבלו החזרי מס תשומות, בסך של כ-230 מיליון שקל.
 • דחייה עד 10.5.2020, של מועד הגשת הדיווח המקוון לרבעון הראשון, של נותני שירותים פיננסיים.
 • דחייה של חודשיים במועד הגשת הדוחות השנתיים למס הכנסה לשנת 2019, כמפורט:
  • דוח שנתי במס הכנסה מקוון ליחידים יוגש עד יום חמישי 30.7.2020.
  • דוח שנתי במס הכנסה לחברות ולמלכ”רים יוגש עד יום חמישי 30.7.2020.
  • דוח שנתי במס הכנסה ליחידים שאינם חייבים בדוח מקוון, יוגש עד יום שלישי 30.6.2020.
 • מתן ארכה לתוקפם של אישורי תיאומי מס של שנת 2019 עד לתשלום משכורת מאי 2020 ולא יאוחר מ-13.6.2020.
 • מתן ארכה לאישורים על ניכוי מס במקור שתוקפם יפוג ב-31.3.2020 עד ל-30.4.2020.
 • דחייה עד ל- 20.4.2020 של מועד הגשת דוחות לשנת 2018 לכל מי שהייתה לו ארכה מרוכזת או בודדת להגשת דוח או הצהרת הון ליום 31.3.2020.
 • דחיית מועד הדיווח והתשלום לעוסקים המדווחים למע”מ בדווח דו חודשי עד 27.4.2020.
 • דחיית מועד הדיווח והתשלום לעסקים המדווחים למע”מ בדווח חד חודשי עד 26.3.2020.
Inner 620/130

מומלץ עבורך

2 תגובות ל: "המהלכים של רשות המיסים להקלה על בעלי העסקים"

 1. מה עם הצהרות הון. מי שהיה אמור להגיש עד סוף מרץ. לדחות בבקשה. אני בבידוד

 2. לא מצליח להיכנס לאר הרשות הקישור ששלח מנהל הרשות לא נפתח

כתיבת תגובה