המומחה מזהיר: מחיר הנפט עלול לזנק בחורף

מחירי הדלק נמצאים בתקופה האחרונה במגמת עלייה מתמדת, ובארגון מדינות יצוא הנפט מנסים להילחם במחירי הנפט המשתוללים ומאמירים | ג’ון דריסקול, אסטרטג ראשי ב-JTD שירותי אנרגיה, מזהיר מפני עליה קיצונית נוספת במהלך החורף הקרוב “אני לא באמת שומע אף אחד מדבר על הסיכויים לחורף מתון ומתון. אני חושב, בהתחשב בכל אי הוודאות בנוגע למזג האוויר ולשינויי האקלים, נוכל לצאת לרכיבה פרועה כאן”

תחנת דלק | צילום אילוסטרציה: אורי לנז, פלאש 90

בתחילת חודש אוקטובר רשמו מחירי הדלק בישראל עלייה נוספת של 0.8 אגורות לכל ליטר דלק, והגיעו לשיא של שנתיים וחצי, ומחירו המרבי לליטר בנזין 95 אוקטן נטול עופרת נקבע על 6.39 שקלים לליטר בשירות עצמי, ובשירות המלא, הוא נקבע על 6.60 שקלים. הבוקר הובאו באתר ICE דבריו של ג’ון דריסקול, אסטרטג ראשי ב-JTD שירותי אנרגיה, שמזהיר מפני עליה קיצונית נוספת במהלך החורף הקרוב.

המומחה לאנרגיה אמר את הדברים בראיון ל-CNBC, ובראשית דבריו הסביר את ההיגיון של התנהלותם של המדינות החברות ב-OPEC + ארגון מדינות יצוא הנפט, עם המדינות בעלות הברית כולל רוסיה, הנצמדות להסכם הקודם שלהם על תפוקת הנפט, ומעלות את התפוקה ב-400 אלף חביות ליום בחודש נובמבר, לצד הקפאת הדיונים לשאיבה נרחבת יותר. וזאת בעקבות לחץ מצד הצרכנים הגדולים, ובראשם ארצות הברית והודו לאספקה נוספת של נפט, למרות עליות המחירים של הנפט, שמחירו כזכור זינק במהלך השנה האחרונה בכ-50%.

דריסקול הגדיר את התנהלותם של הגורמים כ”דרך פעולה זהירה מאד”, אך עם זאת הבהיר המומחה לאנרגיה כי למרות התנהלותם הזהירה, מחירי הנפט עשויים לזנק עוד עד למחיר של 100 דולר לחבית ב-2022, שכבר כעת אחרי ההודעה של הארגון זינק ל-82.47 דולרים לחבית אתמול בבוקר בשעות אסיה, “אני רואה בזה סוג של תרחיש סבירות נמוכה יותר. כלומר, אם הכל משתבש, אם יש לנו מזג אוויר ארקטי, אם יש לנו תקלות, תקלות באספקה, שרשראות האספקה. זה תרחיש אפשרי, אבל אני לא רואה סיכוי שזה יהיה בר קיימא”.

Inner article

כדוגמה לתקלה בשרשרת אספקה הביא דריסקול את שהתרחש בבריטניה בתקופה האחרונה, שם סבל המשק ממחסור בנהגי משאיות לשינוע שלל מוצרים וביניהם גם הדלק, השמועות על המחסור הריצו את האזרחים לתחנות הדלק; אלה מצדם מיהרו להצטייד לעתיד, אך כך נוצרת קריסה ומחסור בהווה.

לצד זאת הוא מבהיר כי ישנה גם האפשרות של מזג אוויר קיצוני ארקטי. “אני לא באמת שומע אף אחד מדבר על הסיכויים לחורף מתון ומתון. אני חושב, בהתחשב בכל אי הוודאות בנוגע למזג האוויר ולשינויי האקלים, נוכל לצאת לרכיבה פרועה כאן”, צוטט דריסקול, שהוסיף “כשאתה נכנס לחורף, מה שאתה באמת צריך לדאוג לגביו הוא הדרישה הלא שיקולית הזו”.

יהיה החורף קר או קר מאוד, את הכיס כדאי לנו להכין כבר עתה.

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה