המומחים מזהירים: בועטים בתחום התכנון והבנייה ללא רחם

במושב חירום שנערך בכנס מהנדסי הערים תקפו הנוכחים את מהלכי התכנון והחקיקה במדינה | יו"ר האיגוד לשעבר, אבנר אקרמן, הזהיר: "נוצר מצב מסוכן במדינת ישראל, קצב החקיקה והפופוליזם לא מאפשרים לנו לעכל את השינויים" | לטענת המהנדסים הגורמים הרלוונטיים מעכבים את תהליכי הבנייה ומביאים לעלייה במחירי הדיור

יו"ר איגוד מהנדסי ערים, צחי כץ | צילום: אודי פורטל

כנס מהנדסי הערים 2021 נפתח השבוע בסערה במושב חירום שכלל את יו"ר המרכז לשלטון מקומי, חיים ביבס, יו"ר איגוד מהנדסי הערים צחי כץ והיו"ר היוצא אבנר אקרמן.

זעם מהנדסי הערים מגיע גם על רקע האשמות של גורמים שונים, לפיהם הרשויות המקומיות ומהנדסי הערים מעכבים את תהליכי הבנייה ובכך מביאים לעלייה במחירי הדיור.

חיים ביבס היה ראשון הדוברים ובישר על 3 שינויי חוק במסגרת חוק ההסדרים שהצליח לסכל בנוגע לתכנון ובנייה ב-24 השעות האחרונות. ביטול שילוב מגורים בתעסוקה במבנים קיימים, ביטול בניית תשתיות בידי משרד השיכון ללא תיאום עם הרשויות, וביטול הקמת גני ילדים לגילאי 3 עד 6 בדירות מגורים ללא רישוי הוועדה המקומית. "לא נהיה תלויים בפקידים שנכשלו ויגידו לנו מה לעשות  – לא יקום ולא יהיה", תקף ביבס. "היחידים שיודעים לעשות את הדברים כמו שצריך זה הועדות המקומיות ומהנדסי הערים וצריך לתת להם קרדיט. היה ניסיון של מחטפי סוף עונה – בואו נחסל הכל – אז אני אומר – אנחנו נעמוד על הכל".

ביבס האשים את פקידי הממשלה בניתוק. "מנסים להאשים את השלטון המקומי ואת מהנדסי הערים כמי שאחראים למחירי הדיור הגבוהים. אין לכך שום חיבור למציאות", אמר. "ההנחתות התכנוניות שניתנות מלמעלה מוכיחות שבממשלה ובפקידות הממשלתית יש ניתוק מוחלט של האנשים, שלא יודעים מה קורה למטה. כבר לפני שנה התרענו שבלי ראשי ערים ומהנדסי ערים כשותפים בתכנון לא ניתן להצליח. פתרונות הדיור שמציעה הממשלה הן תלאי על תלאי. אומרים שרוצים להוריד מחירים, אבל רמ"י (רשות מקרקעי ישראל, א.פ.) צריכים להרוויח, מינהל התכנון צריך להרוויח והקבלנים צריכים להרוויח. כשכולם רוצים להוריד מחירים וכולם רוצים גם להרוויח זה לא עובד. לשני גורמים יש אינטרס שהמחירים לא יירדו: למשרד האוצר וליזמים. אני אומר יזמים כי קבלנים שבונים כבר אין. וכשכולם יזמים אין מנוס מלהביא עובדים זרים. סינים, טורקים וכל מה שצריף. כשרוצים לייצר 70-80 אלף יח"ד בשנה אין מנוס – רק ככה נוריד מחירים".

יו"ר איגוד מהנדסי הערים, צחי כץ, התייחס גם הוא לחוק ההסדרים: "בשלושת השבועות האחרונים מתחולל בוועדות הכנסת מחול שדים", הוא אמר. "בועטים בתחום התכנון והבנייה ללא רחם, תוך פגיעה באיכות החיים בערים ןבתושבי המדינה. נעשה שימוש ציני בחוק שהוא כלכלי במהותו, לצורך ריצוי של קבוצות בעלי עניין, לצורך גריפת רווחים פוליטיים מהירים, ללא מחשבה על תכנון העיר וההשלכות הקשות על חיי התושבים… החקיקה החפוזה מסוכנת. תפקידה של חקיקה הוא לאפשר תכנון, לייצר כלי עבודה. כעצת מקודמת חקיקה עוקפת תכון. אנו חווים לראשונה זרעים של פאשיזם תכנוני בחסות החוק. אנו מתריעים מפני האקלים הפופוליסטי שנוצר ותופס תאוצה בשנים האחרונות בתחום התכנון והבנייה. שינויים חפוזים של טלאי על טלאי, כאוס וכשל תכנוני. אנו דורשים חשיבה לטווח ארוך וכתיבת חוק התכנון והבנייה מחדש. כזה שיצמצם רגולציה ויותאם לרוח התקופה".

היו"ר לשעבר של האיגוד, אבנר אקרמן, סיכם ואמר בקצרה: "נוצר מצב מסוכן במדינת ישראל – עוקף תכנון. קצב החקיקה והפופוליזם לא מאפשרים לנו לעכל את השינויים. זה מצב שחייב להשתנות".

כתיבת תגובה