המחיר בתחבורה הציבורית יתייקר בכ-5%? לא בטוח

בסוף החודש אמורים להתייקר תעריפי הנסיעה בתחבורה הציבורית ב-5% בגלל ההצמדה למחירי התשומות הכוללים את מחיר הדלק ושכר הנהגים | זאת, לאחר שבשנה שעברה הוקפאה ההעלאה | במשרד התחבורה טוענים: פועלים מול האוצר לביטול הייקור בתעריפי התח"צ גם השנה

אפליקציית תשלומים בתחבורה ציבורית | צילום אילוסטרציה: cunaplus, שאטרסטוק

 מחירי התחבורה הציבורית צפויים לעלות ב-5% וכרטיס נסיעה בודד יתייקר ביותר מכך, מכיוון שהוא מעוגל לחצי השקל הקרוב, כך חשף אסף זגריזק ב'גלובס'.

לפי הדיווח, בסוף החודש הנוכחי תתבצע עלייה תעריפית במחירי הנסיעות של 5% -בשל ההצמדה של מחירי התחבורה הציבורית למחירי התשומות הכוללים דלק, שכר נהגים וכדומה. התעריף מתעדכן, למעשה, מדי שנה בתחילת יולי, אך בשנה שעברה, נמנעה ההעלאה, שעמדה על 12% בשל החלטה של מירי רגב, שרת התחבורה שגובתה בשר האוצר, בצלאל סמוטריץ'.

לפי 'גלובס', תעריפי התחבורה הציבורית מצויים בסבסוד של כ־85% מצד המדינה – שנחשב גבוה ביחס למדינות ה־OECD. מנגד, השירות והתשתיות של התחבורה הציבורית בישראל נמוכות משמעותית בהשוואה למדינות אלו.

נציין כי ממשרד התחבורה הגיבו לדברים, וטענו כי "בהתאם למנגנון שקיים בצו הפיקוח של תעריפי התחבורה הציבורית וכן בהמשך לסיכומים תקציביים משנים קודמות, תעריפי התחבורה הציבורית צפויים להתעדכן בסוף החודש. יצוין כי מדובר במנגנון העלאת מחיר אוטומטי. יודגש כי בעקבות המצב המדיני וכתוצאה מהמלחמה, השרה רגב תפעל מול שר האוצר, במטרה למנוע פעם נוספת את העלייה במחירים, לטובת משתמשי התחבורה הציבורית".

כתיבת תגובה