"המטבעות הדיגיטליים הקלו על מימון הטרור"

"הטכנולוגיה מאפשרת הזדמנויות רבות, ולצידה לא מעט אתגרים. יחד עם שאר הגופים הרלוונטיים והקהילה הבינלאומית אנו פועלים במרץ על מנת לוודא שהטכנולוגיה לא תאפשר פריחה וצמיחה של גן עדן למממני טרור ועבריינים", אמרה ראש הרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור

מטבעות קריפטוגרפיים | צילום: shutterstock

"לאחרונה הוגש בישראל כתב אישום חדשני במיוחד – הועמד לדין בישראל מלבין ההון המקצועי הראשון על פעילות הלבנת הון במטבעות ביטקוין עבור ארגון פשיעה כלכלי, בסך של כמיליון ש"ח, בהמשך לפעילות מוצלחת של משטרת ישראל ופרקליטות המדינה".

את הדברים אומרת ד"ר שלומית ווגמן-רטנר, ראש הרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור במשרד המשפטים, בהרצאה בכנס השנתי של המכון למדיניות נגד טרור במרכז הבינתחומי הרצליה, בנושא מימון טרור וטכנולוגיה. 

Box

בין דבריה אמרה, כי "הכנס עוסק במאבק בטרור ואני רוצה להתייחס כעת באופן ממוקד למאבק במימון טרור – שהוא חלק אינטגרלי מהמאבק בטרור, אבל מצריך התייחסות מיוחדת, הבנה מיוחדת וגם יכולות מודיעיניות וסיכוליות מיוחדות בספרה הפיננסית". 

ווגמן-רטנר הסבירה את הקשר שבין הלבנת הון למימון טרור "נכון שמדובר בשתי תופעות של עבריינות כלכלית בעלות מאפיינים דומים. אלא שבכל הנוגע להלבנת הון מדובר בהון שמקורו בעבירה, ובכל הנוגע למימון טרור מדובר בכספים שיתכן שמקורם חוקי אך היעד שלהם הוא שמקיים את העבירה. בשני המקרים עומדת במרכז פעילותם של העבריינים או מממני הטרור מטרה דומה – להסתיר את הפרטים המלאים והאמיתיים הנוגעים לפעילות כלכלית".

בחסויות המטבעות האנונימיים

היא סיפרה עוד, כי ברשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור קיימים צוותים נפרדים לנושאים אלו המצריכים מיומנויות וכלים שונים. בשנים האחרונות קיבלו שני התחומים הללו תפנית חדה בעקבות עלייתם של מטבעות הקריפטו. 

"מדובר כמובן בטכנולוגיות הפיננסיות דוגמת הקריפטו, דהיינו רשתות מבוזרות אשר מאפשרות להעביר ערך בין גורמים מרוחקים זרים, ללא יחסי אמון ביניהם, אשר מתבססות על טכנולוגיית הצפנה לצורך העברת הערך בין גורמים שונים. הדוגמה המפורסמת והמוכרת ביותר הינה הביטקוין, הערוץ הפיננסי הטכנולוגי החלוץ בתחום". אמרה ראש הרשות.

שווי השוק של המטבעות הללו הוא מיליארדי דולרים, וצפוי כי הם ימשיכו לצמוח ולקחת חלק דומיננטי יותר ויותר בכלכלה העולמית. וככל שהתחום מתרחב כך גדל הסיכון למימון טרור. בנאומה, היא מנתה ארבעה סיכונים משמעותיים שעמם מתמודדת הרשות למניעת הלבנת הון ומימון טרור.

רמת האנונימיות הגבוהה יחסית שמאפשרות טכנולוגיות אלו. קושי בזיהוי גיאוגרפי של מיקומם של הצדדים לעסקה או של מקום ביצוע העסקה. בזירה לא קיים גורם מרכז ומפקח לעסקאות השונות כאשר לדבריה "אין גורם מרכזי אשר ניתן להטיל עליו אחריות ליישום ובחינת החובות החלות על מוסדות פיננסיים בתחומי איסור הלבנת הון ומימון טרור". ובנוסף קיים קושי מובנה של גופי האכיפה באיתור הנכסים הפיננסיים בזירה הגלובלית, וכפועל יוצא בכלים המשפטיים שברשותם לתפוס, להקפיא, לחלט ולממש את הנכסים הללו. 

לדבריה, "ההזדמנויות והסיכונים הנובעים מהשימוש בנכסים וירטואליים לא נעלמים מעיניהם של ארגוני הטרור וארגוני הפשיעה. אנו ברשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור בישראל, כמו גם סוכנויות המודיעין ורשויות האכיפה בכל רחבי העולם, מזהים בתקופה האחרונה שימוש גובר והולך בפלטפורמות הנכסים הווירטואליים לפעילות מימון טרור והלבנת כספי פשיעה. 

Inner

רמת תחכום בעלייה

"בתחום הטרור, הקמפיינים לגיוס כספים מנוהלים לא רק באתרי האינטרנט של ארגוני הטרור השונים, אלא גם בקבוצות וואסאפ וטלגרם, תוך הפניה לרכישת ביטקוין אצל ספקי שירותים שונים ברחבי העולם שזוהו כבעלי מנגנוני בקרה לקויים המאפשרים את המשך הפעילות למימון הטרור ללא ניטור וסיכול. אנו רואים עדויות לכך גם בפורומים וקבוצות של ארגוני הטרור העולמי דוגמת דאע"ש ואל-קעידה, וגם באלו של ארגוני הטרור המאיימים באופן ישיר ויום-יומי על ישראל – חיזבאללה וחמאס. 

"גם רמת התחכום עולה: אם בתחילה ראינו גיוסי כספים של ארגוני טרור לתמיכה בפעילותם באמצעות תרומות בביטקוין, כולל פרסום מדריכים וסרטוני הדרכה לגבי אופן השימוש במטבעות וירטואלים והיתרונות בכך, והפניית תרומות לארנקים ייעודיים, הרי שלאחרונה נצפתה פעילות ארגוני טרור המשתמשים במנגנון אוטומטי המייצר כתובת חדשה עבור כל "תורם" (במקום ארנק קבוע), באופן המקשה אף יותר על המעקב אחר הכספים [ארנק לדג'ר ייעודי מסוג "multi-address wallet"].

לדבריה, גם ארגוני הפשיעה החלו לפעול יותר ויותר באפיק זה במיוחד כאשר רפורמת צמצום השימוש במזומן בישראל נכנסה לתוקף ומגבילה באופן משמעותי את האפשרויות בביצוע עסקאות במזומן.

על מנת להתמודד עם התופעה והסיכונים עוסקים ברשות בכמה רמות מתוך יישום גישה מבוססת סיכון אשר אבני היסוד הם ביצוע הערכת סיכונים ראויה וקביעת אמצעים להפחתת הסיכון במקומות בהם זוהה סיכון גבוה.

בנוסף משתתפת הרשות לאיסור הלבנת הון בכמה מיזמים עולמיים ומקומיים להתמודדות עם נושא חשוב זה.

ראש הרשות סיכמה את דבריה ואמרה כי "הטכנולוגיה מאפשרת הזדמנויות רבות, ולצידה לא מעט אתגרים. יחד עם שאר הגופים הרלוונטיים והקהילה הבינלאומית אנו פועלים במרץ על מנת לוודא שהטכנולוגיה לא תאפשר פריחה וצמיחה של גן עדן למממני טרור ועבריינים, אלא זירה כלכלית מתקדמת, בטוחה לציבור הרחב בכללותו ונקייה ממימון טרור ככל האפשר".

Inner

כתיבת תגובה