המימון החוץ-בנקאי ישמש את המשקיעים

להערכתנו, להנחיות החדשות של בנק ישראל בנוגע לצמצום האפשרות של שעבוד דירה קיימת לצורך מימון דירה נוספת תהיה השפעה מוגבלת | שיא בהכנסות המדינה ממסים ביולי מאותת על צמיחה דו-ספרתית ברבעון השני | רכישות המט”ח של בנק ישראל היו צנועות ביולי והשקל התחזק במהירות – אנו צופים שימשיך להתחזק | ארה”ב: נגמרים התירוצים – ההכרזה על הצמצום קרובה. האינפלציה שתתפרסם היום (רביעי) תכריע לגבי התזמון | בשווקים המתעוררים – מדיניות בלתי מתפשרת כנגד האינפלציה | מדיניות בלתי מתפשרת של סין כנגד הנגיף תפגע בצמיחה ותחריף את צווארי הבקבוק הגלובליים

בראשון הקרוב, יתפרסם מדד המחירים לצרכן לחודש יולי שלהערכתנו יעלה ב-0.3-0.4 אחוז בעיקר בשל עלייה עונתית במחירי השכירות והנופש. במקביל יתפרסמו מחירי הדירות והנתונים המקדימים ממשיכים לאותת על המשך עלייה.

להערכתנו, להנחיות החדשות של בנק ישראל (טיוטה כרגע) בנוגע לצמצום האפשרות של שעבוד דירה קיימת לצורך מימון דירה נוספת תהיה השפעה מוגבלת על הביקושים והיא תביא את המשקיעים להשתמש בחלופות מימון חוץ בנקאיות. בנוסף, המשך הירידה בתשואות הארוכות (בריבית למשכנתאות) ממשיכה לתמוך בעלייה בביקושים לנדל”ן.

הכנסות המדינה ממסים ביולי רשמו שיא חודשי (נומינלי) של כ-35.8 מיליארד ₪ (ללא מע”מ יבוא ביטחוני), עם עליות נאות גם במסים הישירים וגם במיסים העקיפים. ההאצה בפעילות המקומית (גם בשל מגבלות היציאה לחו”ל), המשך הפעילות המואצת בשוק הדיור, עלייה במקדמות מס-ההכנסה, גידול ברווחי ההון וכמובן ענף ההיי-טק תרמו לכך. הנתון הוא איתות נוסף לכך שהצמיחה ברבעון השני שתתפרסם בשני הבא תהיה גבוהה מאוד. ההוצאה הממשלתית נותרה גבוהה כתוצאה מתוכנית הסיוע, אך ממשיכה להתמתן בהשוואה לחודשים הקודמים ולכן הגירעון כאחוז מהתוצר ירד ל-9.3 אחוזים. להערכתנו, על רקע הצפי להמשך שיפור בפעילות הכלכלית, הגירעון ירד לכיוון 6.5 אחוזים בסוף 2021, טוב מההערכות הקודמות שלנו.

ביולי סך רכישות המט”ח של בנק ישראל עמד על 500 מיליון דולר בלבד, זאת לאחר 8 חודשים של כ-4 מיליארד דולר בממוצע בחודש. הדבר מסביר בחלקו את הייסוף המהיר בשקל בשבועיים האחרונים מול סל המטבעות.

ההנחה שלנו היא שהבנק ימשיך וירכוש מט”ח בכדי להאט את קצב התחזקות השקל מול הסל, אך לא יוכל לעצור אותו על רקע המשך הגידול ביצוא שירותי היי-טק, לנוכח שיא ההנפקות של חברות טכנולוגיה בנאסדק והמשך רכישת חברות ישראליות באופן ישיר בידי זרים (FDI).

בעולם

בהמשך המאקרו החזקים, דוח התעסוקה הראשוני בארה”ב ליולי היה טוב מההערכות המוקדמות עם גידול של 943 אלף משרות חדשות ונתוני החודשיים הקודמים עודכנו כלפי מעלה. גם שאר רכיבי הדוח היו טובים עם המשך ירידה בשיעור האבטלה (שמחושב בסקר נפרד) ל-5.4 אחוזים (5.9% ביוני) על אף עלייה בשיעור ההשתתפות. השכר השעתי הממוצע המשיך לעלות (4% ב-12 החודשים האחרונים), בדגש על מקצועות עם שכר נמוך מהממוצע כגון הארחה, קמעונאות והסעדה.

כך למרות העלייה בתחלואה (שעוד תעלה בתקופה הקרובה בשל זן הדלתא) הנתונים מקרבים את הבנק להודיע על צמצום תוכנית הרכישות (לא על שינוי בריבית). במידה והאינפלציה שתתפרסם היום (רביעי) תפתיע כלפי מעלה ייתכן והנגיד יאותת על כך כבר בסוף החודש.

Inner article

 העיכוב בחזרת התיירות הגלובלית לצד שיעור החיסונים הנמוך במרבית השווקים המתעוררים ימשיך להוות משקולת שלילית על הצמיחה באותן המדינות. למרות זאת, האיתותים על צמצום המדיניות המרחיבה של הבנק המרכזי בארה”ב לצד העלייה באינפלציה גורמים לחלק מהמדינות להעלות את הריבית. הנחוש ביותר הוא הבנק המרכזי בברזיל שהעלה את הריבית בפעם הרביעית ברציפות בעוד 1 נקודת אחוז (העלייה המהירה ביותר מזה 18 שנה) ל-5.25 אחוזים. זאת גם כתגובה להמשך העלייה באינפלציה ל-8.35 אחוזים ביוני. אנו צופים שלמרות הקורונה, בקרוב נראה עליית ריבית בשווקים מתעוררים נוספים (הודו, טורקיה) שאחרת יסתכנו בפיחות חד.

נתוני סחר החוץ של סין ליולי רשמו גידול דו-ספרתי בהשוואה ליולי בשנה שעברה. הנתון אמנם מעט פחות טוב מהערכות המוקדמות, אך היצוא המשיך לשבור שיאים תודות לביקושים העזים בעולם למוצרי התעשייה של סין. יחד עם זאת, התגובה האגרסיבית של ממשלת סין לכל עלייה בתחלואה מאיימת לפגוע בצמיחה, כאשר הממשלה הטילה הגבלות על אזורים שונים במדינה וביטלה אירועים רבי משתתפים שהיו מתוכננים לאוגוסט. במידה וההגבלות יחמירו ויוחלו גם על אזורי תעשייה ונמלי הים נוספים, הדבר יחריף עוד את צווארי הבקבוק בתעשייה ובשילוח הגלובליים דבר המגביר את איום האינפלציה בטווח הקצר.

הכותב הוא ראש אגף כלכלה ומחקר בהראל ביטוח ופיננסים

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה