הממשלה אישרה את הארכת תכנית מחיר למשתכן

הממשלה אישרה הבוקר בישיבתה השבועית את הארכת תכנית מחיר למשתכן תוך הקצאת 36 מיליוני שקלים למענקי רכישה וסבסוד פיתוח בפריפריה • הקבלנים מתנגדים וממליצים להותיר את התכנית רק בפריפריה • בתוך כך, חבר כנסת אורי מקלב קורא לדיון ציבורי דחוף בכנסת על משבר הדיור החמור

שולחן הממשלה | צילום: יוסי זמיר, פלאש 90

הממשלה – ביושבה כממשלת מעבר – אישרה הבוקר פה אחד, את הארכת תכנית ‘מחיר למשתכן’. ההחלטה מקצה 36 מיליון שקל למענקי רוכשים וסבסוד פיתוח קרקעות, בתכנית ‘מחיר למשתכן’ ביישובי הפריפריה.

החלטה זו, מהווה בשורה לשוק הדיור ומשלימה למעשה את ההחלטה, שהתקבלה במועצת רשות מקרקעי ישראל, בתאריך 13.11.19 להאריך את התכנית במהלך שנת 2020, ובכך למעשה ניתן אישור סופי להמשיכה במהלך שנת 2020 בכל רחבי הארץ. החלטה זו תאפשר לייצר המשכיות בתוכנית “מחיר למשתכן” ותייצר ודאות לשוק, לגבי אופן פעולת הממשלה בשוק הדיור, בתקופה הקרובה.

250/200 סייד בר + קובייה

עבור הזוגות הצעירים, ההחלטה היא בשורה של ממש. היות וועדת התכנון והפיתוח, אישרה בשבוע שעבר, לפתוח 75% מההגרלות הבאות גם לסדרה ג’. בכך, זו החלטה המעניקה תקווה חדשה לזוגות הצעירים והוותיקים מקרב החרדים, שהצטרפו מאוחר לתוכנית וטרם זכו לממש את זכותם לרכוש דירה ראשונה, בהנחה משמעותית.

מהממשלה נמסר, כי מנתוני חודש ספטמבר, עולה שמספר עסקאות ‘מחיר למשתכן’, נמצא בשיא בימים אלו. כאשר 2,030 עסקאות בוצעו בחודש זה, מכוח התכנית. מספר זה מהווה 53% מסך כלל העסקאות בדירות חדשות, שבוצעו בחודש זה. הארכת התכנית תאפשר את המשך הרחבתה והשפעתה על שוק הדיור.

נזכיר כי בהחלטות המקוריות של הממשלה, נקבע כי ‘מחיר למשתכן’ תופעל בין 2015 ל-2017 בלבד; בפברואר 2018 החליטה הממשלה להאריך את תוקף התוכנית עד לסוף 2019. לקראת ההחלטה הוציא היועץ המשפטי של משרד הבינוי והשיכון, אלעזר במברגר, חוות דעת, לפיה אישור המשך התוכנית מהווה הקפאת המצב הקיים, ולא כתיבת מדיניות חדשה בתקופת בחירות. הוא הוסיף כי “הימנעות מהארכת התוכנית עלולה לפגוע באינטרס הציבורי, מאחר והדבר עלול להביא לחוסר יציבות בשוק הנדל”ן ואי ודאות, אשר עלולים להביא לעליות מחירים בשוק, כמו גם לאובדן אמון הציבור בפעולות הממשלה”.

שר האוצר משה כחלון בירך על ההחלטה, ואמר כי “רוב העסקאות לדירות חדשות בשוק הדיור כיום, הן לזוגות הצעירים, בהנחה של מאות אלפי שקלים במסגרת מחיר למשתכן, בדיוק כפי שתכננו. החלטת הממשלה היום, תאפשר את המשך התוכנית כסדרה, על אף תקופת ממשלת המעבר. למעלה מאלפיים זוגות צעירים מגשימים את חלום הדירה במחיר הוגן מדי חודש, ואסור שזה ייפסק בגלל הפלונטר הפוליטי”.

שרת הבינוי והשיכון, ד”ר יפעת שאשא ביטון, מביעה גם היא תמיכה מלאה בתוכנית, ואומרת כי “תכנית מחיר למשתכן, היא ללא ספק התכנית הממשלתית המשמעותית והמעמיקה ביותר שנעשתה במדינת ישראל, והנה אנחנו רואים את התוצאות כבר בשטח. לא מדובר רק בהשפעה מדהימה על עשרות אלפי זוגות צעירים, אשר קבלו הזדמנות לרכוש דירה במחיר שפוי, כי אם בהשפעה עמוקה על שוק הדיור כולו.

“מספר העסקאות שהגיע לשיא, והמשך ההרשמות להגרלות, מעיד על אמון ציבורי חסר תקדים בתכנית הממשלתית. נמשיך לעמוד לצד הזוגות הצעירים בדרכם לבית משלהם”.

אלא שמסתבר שלא כולם שמחים על מצב שוק הדיור. ח”כ אורי מקלב פנה בדחיפות ליו”ר הכנסת, בדרישה לקיים דיון ציבורי במליאת הכנסת, תחת הכותרת “משבר הדיור מעמיק: ירידה של עשרות אחוזים בשיווקי הדירות והקרקעות בשנה החולפת”.

לדברי מקלב, “נתונים חמורים אלו מחדדים את המשבר הקיים בשוק הדיור – חובה לפעול להיפוך המגמה ולהצפת השוק ביחידות הדיור וקרקעות לבניה ללא דיחוי”.

Inner article

בדקנו לאלו נתונים מתכוון הרב מקלב. מסתבר שעדיאל שמרון מנהל רשות מקרקעי ישראל (רמ”י), הציג נתונים, על ירידה של חמישה עשר אחוזים במכירת קרקעות לבנייה, לעומת 2018. בעקבות נתונים מדאיגים אלו והחוסר באפיק החיובי, העתיד למנוע ולהחריף את משבר הדיור הקיים, פנה הבוקר ח”כ אורי מקלב בבהילות ליו”ר הכנסת, בדרישה לקיים דיון ציבורי במליאת הכנסת, בהצעה דחופה סביב העמקת משבר הדיור וירידה משמעותית בשיוווקים של מינהל מקרקעי ישראל, בתקופה אחרונה.

בפנייתו לנשיאות הכנסת, במטרה להביא להיפוך המגמה ולהצפת השוק ביחידות דיור וקרקעות לבניה, כתב מקלב כי “רשות מקרקעי ישראל מסכמת את שנת 2019, עם ירידה משמעותית של 15% במכירת הקרקעות לכ- 30 אלף יחידות דיור, במסגרת עסקאות שנחתמו. נתון המהווה ירידה של ממש, לעומת השיווקים אותם ביצעה הרשות בשנה שעברה. גם בכמות שיווקי הקרקעות במסגרת מכרזי מקרקעין, נרשמה ירידה משמעותית, משיווקם של כ-70 אלף ירדו לכ-55 אלף יחידות דיור, שישווקו עד לסוף השנה.

“נתונים חמורים אלו מחדדים את המשבר הקיים בשוק הדיור ומגמות אלו אף מעמיקות את המשבר הקיים בתחום”, ציין מקלב בפנייתו, “לאור זאת חובה לפעול להיפוך המגמה ולהצפת השוק בשיווקם של יחידות הדיור וקרקעות לבניה ללא דיחוי. מן הראוי שמליאת הכנסת תקיים דיון דחוף בנושא חשוב זה”, סיכם.

גוף נוסף שלא שבע נחת מהנכונות לאישור ההחלטה, הוא התאחדות הקבלנים בוני הארץ. ולקראת ההצבעה בישיבת הממשלה, על הארכת תוקפה של התכנית ‘מחיר למשתכן’, הזהירו שם  – באופן תמוה – כי “שוק הדיור על סף זינוק מחירים”.

לא שאנחנו ממש מבינים על איזה זינוק הם מדברים, אולם לדבריהם, “ממשלת ישראל חייבת להתעשת היום ולשנות את מדיניות יישום תוכנית ‘מחיר למשתכן’. בשטח ברור, כי תוכנית מחיר למשתכן מיצתה את עצמה ואחרי תקופה של שלוש שנים, מאז החלה לפעול, שבה עלו מחירי הדירות ביותר מ-15%, הם עלולים לזנק אם הממשלה לא תקבע מדיניות חדשה”.

את הדברים אומר נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ, ראול סרוגו, שהוסיף כי “נחוצים כלים כבדים בהרבה, על מנת לפתור את המשבר בשוק הדיור, והדבר יונח לפתחה של הממשלה הבאה לעשות כן”.

סרוגו קרא הבוקר לממשלה בשם ההתאחדות, המייצגת את ענף הבניה, לאמץ תוכנית שעיקריה: יישום ‘מחיר למשתכן’ אך ורק בפריפריה, ומכירת קרקע מדינה לבניית דירות במסגרתה, בכמות של עד 50% מהקרקע המשווקת באותו איזור.

בנוסף, קוראת ההתאחדות לממשלה, לשוב ולהעניק לרוכשי דירות בפריפריה את מענקי המקום שביטלה בעבר, על מנת לעודד את הביקושים באזורים אלה, במקום לחזק את הביקוש לדירות באיזור המרכז. “השילוב של מחיר למשתכן בפריפריה בלבד, בצרוף מענקי מקום, יסיט ביקושים מאזור המרכז ויפחית שם את הלחצים לעליות מחירים”, מעריך סרוגו.

נציין, כי למרות האורות האדומים שמהבהבים מתוך הודעתו של נשיא ההתאחדות, סרוגו עצמו מסביר עד כמה התוכנית בעצם כן הצליחה: “התוכנית הזו, שבסופו של דבר היא תוכנית לדיור בר השגה, היא רק כלי אחד מני רבים שהמדינה יכולה להציע לחסרי דיור. מחיר למשתכן אמנם הצליחה לצנן את שוק הדיור עד לכדי עלית מחירים של 2.5% בלבד בשנת 2019”, בהמשך הוא הקפיד להסתייג ולהוסיף כי “המחיר של הקפאת השוק עלול להיות כבד מאוד, היות והביקוש הגדול לדירות לא נעלם, אלא רק הוקפא לזמן מוגבל”.

רק אתם תחליטו מהו הנתון הנכון מבין שני הציטוטים הבאים. “אחרי תקופה של שלוש שנים, מאז החלה לפעול (תוכנית מחיר למשתכן. ד”ש), עלו מחירי הדירות ביותר מ-15%”. או “מחיר למשתכן הצליחה לצנן את שוק הדיור עד לכדי עלית מחירים של 2.5% בלבד בשנת 2019”. את הפתרונות יש לשלוח להתאחדות הקבלנים בוני הארץ.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

תגובה אחת ל: "הממשלה אישרה את הארכת תכנית מחיר למשתכן"

  1. הקבלנים לא רוצים שמחיר למשתכן ימשיך במרכז בכדי שהם יכלו לחזור למכור דירות לכל מרבה במחיר כמו שהתרחש בעבר
    בנוסף לזה בפריפריה הם מעדיפים מענקים על פני מכירת דירות בזול כמו בתוכנית מחיר למשתכן כי הם דואגים לחבריהם בפריפריה .
    הפיתרון המתבקש בפריפריה זה בנייה ממשלתית כמו סולל בונה ושיכון עובדים שהיו בעבר בכדי להתגבר על קרטל של הקבלנים
    שנמנעים בנתיים מלבנות בפריפריה בכדי שהמחירים לא ירדו.
    החכמה מהנציגי ציבור שלנו לדעת מי באמת רוצה בטובת האזרח הקטן לבין מי שרוצה לצייר את עצמו בתור מישהוא כזה.

כתיבת תגובה