הממשלה אישרה: רובע חדשנות ומשאיות אשפה מונעות בגז

אושר בישיבת הממשלה לרגל יום ירושלים: הקמת פארק טבע עירוני בעיר, והחלפת משאיות פינוי האשפה למשאיות המונעות בגז טבעי | במקביל, רובע חדשנות יוקם בעיר שיתמקד בנושאי ביוטק, בינה מלאכותית ואקלים טק, וצפוי להוות מוקד משיכה מחקרי, עסקי וכלכלי משמעותי לחברות הזנק ומשקיעים בינ"ל

רובע ההייטק והחדשנות בירושלים | צילום: מפת רובע החדשנות בירושלים | משרד החדשנות, המדע והטכנולוגיה

בנוסף, כחלק מפעולות משרד האנרגיה והתשתיות להפחתת זיהום האוויר ולמעבר לשימוש באנרגיות מתחדשות, אושרה אתמול בישיבת הממשלה לציון יום ירושלים, תכנית להחלפת משאיות פינוי האשפה בבירה ממשאיות המונעות בסולר, למשאיות המונעות בגז טבעי. על פי התכנית, יוקצה תקציב לרכישת משאיות, ותקציב נוסף להקמת תשתית לתדלוק בגז טבעי.

משאיות המונעות בגז טבעי הינן אלטרנטיבה יעילה, כלכלית ושקטה ביחס למשאיות המונעות בסולר. בנוסף, הגז הטבעי מופק בישראל, בניגוד לסולר המופק מנפט מיובא, ולכן השימוש בגז הטבעי מגביר את העצמאות האנרגטית של מדינת ישראל. ירושלים היא העיר המאוכלסת ביותר בישראל, והיא מוקד מרכזי למשרדי ממשלה ומוסדות שלטון. התכניות שאושרו אמש יהפכו את העיר ליפה יותר, וישפרו את איכות חיי התושבים, הן מבחינת הפחתת הרעש, והן מבחינת זיהום האוויר.

ירושלים של הייטק

כמו כן, לרגל יום ירושלים אושרה החלטה ממשלתית לחיזוק מעמדה של ירושלים באמצעות פיתוח והקמת רובע חדשנות שיוקם באזור הקמפוס האקדמי בגבעת רם ויחבר בין 5 מוסדות מחקר מובילים בעיר: האוניברסיטה העברית, מרכז רפואי שערי צדק, מכללת עזריאלי להנדסה, קמפוס טל והמרכז האקדמי לב.

התוכנית ביוזמת משרד החדשנות המדע והטכנולוגיה, משרד ירושלים ומסורת ישראל, ועיריית ירושלים ובשיתוף משרד התחבורה, משרד הבינוי והשיכון, משרד האוצר, משרד ראש הממשלה, והרשות לפיתוח ירושלים תיערך בעלות ראשונית כוללת של 10 מיליוני שקלים כבסיס להקמת הרובע  שיחזק את העיר ירושלים על ידי יצירת משרות במקצועות עתירי ידע, הובלת מחקר יישומי, טיפוח יזמות והקמת חברות הזנק. זאת, לצד פיתוח סביבה עסקית חדשנית אשר תעודד ישיבה משותפת של חברות גדולות, חברות הזנק ומשקיעים בינלאומיים.

״רובע חדשנות", הוא מודל אורבני המחבר בסמיכות גאוגרפית מוסדות, חברות טכנולוגיות ומיזמי סטארט-אפ, כשהמפגש ביניהם מעורר ויוצר חדשנות מקורית ופורצת דרך. המודל מתבסס על זיהוי תחומי הידע והמסחר הייחודיים והתחרותיים שמייצרים שיתופי פעולה ומניעים פיתוח כלכלי וצמיחה, יחד עם פיתוח תשתית ליצירת אקוסיסטם מקומי ותשתית פיזית וקהילתית אשר תעודד שיתופי פעולה נוספים ותניע צמיחה.

הצעת המחליטים להקמת רובע חדשנות בירושלים נערכת בהמשך להחלטה ממשלה 1367 שעוסקת בפיתוח רובעי חדשנות בירושלים שמטרתם למצב את הבירה כמוקד הייטק, חדשנות וטכנולוגיה. ההחלטה נערכה לאחר ביצוע ניתוחי שוק ועבודה אסטרטגית מקיפה עם כלל הגופים ומדגישה את הפוטנציאל הגלום בהקמת רובע חדשנות בירושלים, כמנוע צמיחה כלכלית לתושבי העיר והאזור.

במסגרת ההחלטה משרד החדשנות והמדע יחד עם ות"ת יקדמו מימון מחקרים משותפים למוסדות הרובע במטרה להגביר את שיתוף הפעולה והבשלת טכנולוגיות חדשות משותפות ורשות החדשנות תפעל לקידום חדשנות טכנולוגית, ובכלל זה עידוד מחקר יישומי, הקמת חברות הזנק, קידום הון אנושי לתעשיית ההייטק והגדלת הנגישות של חוקרים ויזמים למסלולי ההטבות המופעלים על-ידה, הכול על בסיס זיהוי חוזקות מקומיות.

על פי התכנון המרכז ייצר אקו-סיסטם חדשני בעיר בין סטודנטים, חוקרים ויזמים צעירים ויכלול תשתיות מחקר מתקדמות, מסדי נתונים, כמו גם תוכניות יזמות והאצה בשילוב המגזר הפרטי.

ירושלים היא העיר הגדולה והצעירה בישראל, שבה, נכון לשנת 2024 יש קרוב למיליון תושבים, שהם כ10% מתושבי מדינת ישראל, יהודים וערבים ופוטנציאל כוח העבודה בה הוא משמעותי. עם זאת, כיום רק 68% מתושבי ירושלים משולבים בכוח העבודה, לעומת ממוצע ארצי של 85% הפוטנציאל בגידול המשמעותי בכוח העובדים בירושלים, מהווה הזדמנות לפתרון של סוגייה לאומית רחבה של מחסור בכוח אדם מיומן ומקצועי במקצועות ההייטק.

כתיבת תגובה