הממשלה ביקשה לקדם את נבטים? לחיל האוויר זה לא התאים

בניגוד להחלטת ממשלה: משרד הביטחון מודה לראשונה כי מנע את קידום בחינת הקמת שדה תעופה בנבטים | צביקה קרמן, ראש חטיבת התכנון במשרד הודה בדיון בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת, כי לא בוצעו הסקרים הנדרשים לחלופת נבטים – מכיוון שזה לא מתיישב עם הרצונות של חיל האוויר | "הסקר לא מתקדם כי לא התקדמנו איתו", הבהיר קרמן

שדה התעופה שתוכנן בנבטים | הדמיה: סטודיו הקוביה

ראש חטיבת התכנון במשרד הביטחון, צביקה קרמן, הודה הבוקר (שלישי) כי לא ביצע את החלטת הממשלה המפורשת לבחינת הקמת שדה תעופה בין לאומי בנבטים, בשם האינטרסים של חיל האוויר. בדיון בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת בנושא, שיזמה ח"כ מיכל רוזין (מרצ), אמר קרמן כי למרות שהממשלה הנחתה את ועדת התכנון לקדם גם את חלופת נבטים, הם החליטו לא לבצע את הסקרים הנדרשים לשם כך בדרום.

"הסקר לא מתקדם כי לא התקדמנו איתו", הבהיר קרמן. "יש שם נתונים שאין לנו ולא התנענו את עבודת האיסוף שלהם, מתוך ראייה והבנה שזה לא יודע לחיות ביחד", הוסיף, בהתייחסו לאפשרות של הפעלת שדה תעופה אזרחי במקביל לבסיס חיל האוויר בנבטים. זו הפעם הראשונה שנציג רשמי מודה שמנהל התכנון לא קידם את חלופת נבטים והתעלם מהחלטת הממשלה בנושא.

יו"ר הוועדה, ח"כ רם בן ברק (יש עתיד), הנחה את משרד הביטחון וחיל האוויר לבחון איך כן אפשר יהיה להקים שדה תעופה בין לאומי בנגב. "עד היום אף אחד לא אמר איך כן, אמרו רק למה לא. שדה תעופה בנגב שווה לנו כמדינה. אנחנו, הכנסת והממשלה, נחליט אם זה שווה לנו, לא אתם".

"כשהתקבלה ההחלטה וקידמו אך ורק את רמת דוד ולא התעסקו בנבטים, כי משרד הביטחון אמר 'אני לא רוצה שם', זו שערורייה", הוסיף ח"כ בן ברק. "אמרתם 'נוח לנו ככה, אנחנו לא רוצים'. לנו נוח שיהיה שדה בדרום, לא בצפון. שכל הגופים יבינו את החשיבות הלאומית של שדה תעופה בנגב ויבואו עם ה'איך' ולא עם ה'למה לא'. יכול להיות שנחליט שזה לא שווה את המחיר, אבל אנחנו נחליט, לא אתם".

ח"כ רוזין טענה כי משרד הביטחון מטעה בכוונה את מקבלי ההחלטות בכך שהוא לא בוחן את התנאים שיאפשרו להקים שדה תעופה אזרחי בנבטים. "כשאתה לא מציג חלופות וכל השאר 'פוגע בביטחון המדינה', אנחנו האזרחים לוקחים צעד אחורה. הגיעה השעה שאנחנו אומרים אנחנו רוצים למצוא חלופות, רוצים להקים שדה תעופה בין לאומי בנגב".

מנהל רשות התעופה האזרחית (רת"א), יואל פלדשו, הבהיר בדיון כי ועדת התכנון הונחתה מראש לתכנן שדה תעופה קטן, שלא יאפשר נחיתה של מטוסים רחבי גוף, מהסוג שמשמש כ-40% מהנוסעים ואת כל טיסות המטען. עוד טען פלדשו, בניגוד למחקרים שמוכיחים חד משמעית את ההפך, כי שדה תעופה לא מייצר משרות חדשות.

"שדה תעופה זה כל מה שסביבו, אקוסיסטם שלם", הבהיר רו"ח חן הרצוג, הכלכלן הראשי ומנהל יחידת כלכלה, סביבה ורגולציה ושותף בפירמת רואי החשבון והייעוץ הפיננסי BDO, שערך מחקר על ההשפעות הכלכליות של שדה התעופה בנבטים. "זה גיים צ'יינג'ר לכלכלת הנגב. שדה תעופה של 20 מיליון נוסעים יספק 29 אלף משרות בשלב הראשון ותרומה של 6.8 מיליארד שקלים לכלכלת הנגב. שלחו את מוסדות התכנון לתכנן שדה תעופה לא נכון. שדה תעופה לא מתכננים ל-20 או 30 שנה. אנחנו לא צריכים פלסטר. בעולם של 100 מיליון נוסעים, השדה החדש הוא השדה הגדול, לא משלים. אנחנו צריכים לבנות שדה שיש לו אופק התפתחות, שיכול להיות שדה מרכזי, שיכול לטפל במטענים. זו תהיה בכייה לדורות להקים שדה נכה וקטן".

בדיון נרשמה תמיכה חוצת מפלגות בקידום הקמת שדה תעופה בין לאומי בנגב, כשגם חברי הכנסת שלמה קרעי (ליכוד) ואיתמר בן גביר (הציונות הדתית) הגיעו להביע את דעתם בנושא. ח"כ קרעי הזכיר כי גם הממשלה הקודמת הצהירה על תמיכתה בקידום הפרויקט, אם כי לא הוציאה אותו לפועל והודיע עוד כי האופוזיציה תתמוך בכל יוזמה בנושא. עוד תמכו בתכנית נציג החברה להגנת הטבע, ראשי ערים וגורמים נוספים שהשתתפו בדיון. מתכנן התעופה הבכיר, אברהם שיוביץ, הזכיר כי חיל האוויר התנגד גם להסכמי השלום עם מצרים וירדן, בגלל אובדן שטחי טיסה, אך נאלץ להתאים עצמו להחלטת הדרג המדיני.

"אני מתנגד לכינוי 'שדה משלים'. מדובר על שדה תעופה נוסף למדינת ישראל", סיכם יו"ר הוועדה. "שדה תעופה כזה בונים פעם ב-150 שנה, לא כל יומיים. זה אירוע לאומי שמצריך חשיבה אחרת וראייה ארוכת טווח מאוד. המשימה שלכם צריכה לבחון את כל האופציות בכל התרחישים האפשריים. מדובר בפרויקט מגה-לאומי. גם אם יצטרכו להצמיד לו רכבת מהירה למרכז – תהיה רכבת מהירה".

"אנחנו מבינים שאתם לא רוצים את זה", פנה אל נציגי משרד הביטחון בדיון. "אנחנו מנחים אתכם להגיד את המשמעויות של איך כן".

תגובה אחת ל: "הממשלה ביקשה לקדם את נבטים? לחיל האוויר זה לא התאים"

  1. גיים צ'יינג'ר!! חשוב מאוד

כתיבת תגובה