הממשלה מקדמת חופשת לידה מלאה – גם לאבות

שר האוצר ושרת התחבורה מקדמים חופשת לידה לאבות בתשלום מלא | עד כה יכלו האבות להחליף את האם בחופשת הלידה ב-7 מתוך 15 שבועות החופשה | רק אחוז בודד מימש את האפשרות – והמטרה העיקרית של האוצר היא לאפשר לנשים שלא לאבד את משרתן או לצמצם את היקפה בשל הלידה

חופשת לידה | צילום אילוסטרציה: הדס פרוש, פלאש 90

שר האוצר, אביגדור ליברמן, ושרת התחבורה והבטיחות בדרכים, מרב מיכאלי, הודיעו היום (ד') על קידום חופשת לידה לאבות בתשלום מלא כחלק מתקציב המדינה הקרוב. במסגרת המתווה הצפוי תינתן חופשת לידה לאבות החל מהשבוע ה-15 ללידה. המתווה המלא יסוכם עד להגשת התקציב לממשלה ב-16 ביוני. סוכם כי היא תימשך לפחות 14 יום ובתנאי שהאישה תחזור לעבודתה.

צעד זה נועד לצמצם את פערי השכר בין גברים לנשים בשוק העבודה ולאפשר לאבות את הזכות להורות פעילה ולקשר קרוב שבין אב לתינוק/ת, וכן לאפשר לכל ילדה וילד את הקשר הקרוב עם שני ההורים. המתווה החדש צפוי להיות מאושר במסגרת תקציב המדינה הקרוב ויחל משנת 2023. תנאי הזכאות לאבות יהיה זהה לזה של נשים ויעמוד על 10 חודשי עבודה מתוך 14 החודשים שלפני יום הפסקת העבודה, או 15 חודשים מתוך 22 החודשים האמורים.

250/200 סייד בר + קובייה

צעד זה מתווסף לשורת צעדים שמקדמת הממשלה לשילוב נשים בשוק העבודה ולצמצום הפערים בגיל הרך, בדגש על התאמת גיל הפרישה מעבודה של נשים לעלייה בתוחלת החיים.

במדינת ישראל ישנן כ-180 אלף לידות בשנה, מהן כ-130 אלף נשים זכאיות לתשלום בתקופת ההורות והלידה. כיום עומדת תקופת ההורות והלידה לנשים בישראל על 15 שבועות בתשלום מלא והיא ניתנת לאם. על פי החוק הקיים, יכול האב להחליף את האם ב-7 מתוך 15 השבועות, אולם זאת על חשבון האם, ובתנאי שהאם יוצאת לעבוד באותו פרק זמן. בפועל, רק כ-1% מסך הגברים מממשים אפשרות זו.

על פי מחקר שנערך באגף הכלכלנית הראשית במשרד האוצר, שכרן של אמהות לאחר לידת הילד הראשון צונח בכ-30%, בעיקר בשל צמצום היקף המשרה; אך גם עשור לאחר מכן היא נמוכה בכ-28% ביחס לאבות. במסגרת המחקר הומלץ מפורשות על יישום מתווה חופשת לידה לאבות כפתרון אפשרי לצמצום הפערים המגדריים בטווח הארוך.

גם ארגון ה-OECD ממליץ על תקופת לידה לאבות ככלי מדיניות מרכזי לצמצום פערי השכר המגדריים. בנוסף, חופשת לידה לאבות תאפשר חזרה מהירה יותר של האם לשוק העבודה, ונמצא כי זמן הטיפול הצמוד של האב מיטיב עם התינוק/ת ומקדם את חוסנם והתפתחותם. חופשת הלידה לאבות גם מקטינה את התמריץ השלילי להעסקת אימהות, שעדיין קיים.

שר האוצר, אביגדור ליברמן אמר כי "מדינת ישראל צריכה תקציב והכלכלה הישראלית צריכה וודאות. אחד מאבני היסוד של התקציב לשנת 2023 הוא צמצום פערים בחברה הישראלית ולכן אני שמח להוביל יחד עם השרה מרב מיכאלי מתן חופשת לידה לאבות בתשלום מלא. הצעד יאפשר לאבות את הזכות להורות פעילה ולקשר קרוב יותר עם התינוק או התינוקת ויקטין את התמרוץ השלילי להעסקת אמהות. אזרחי ישראל יודעים שיש כאן ממשלה שדואגת להם, לרווחתם ומשדרגת באופן משמעותי את איכות החיים שלהם".

שרת התחבורה והבטיחות בדרכים, מרב מיכאלי: "המון חזיתות כל הזמן. מאוד נדיר שיש דבר אחד, שינוי אחד שיכול להשפיע על הרבה חזיתות בבת אחת. חופשת לידה לאבות היא שינוי בדיוק כזה. בחופשת הלידה, מתחזק הקשר בין הורה לילדה או הילד, גם מתעצבים התפקידים המגדריים וגם עולם העבודה מתעצב בחופשת הלידה. עכשיו הם יתעצבו באופן שוויוני בהרבה. חופשת לידה לאבות היא דרישה של מפלגת העבודה בהסכמים הקואליציוניים. אכן שר האוצר ואני דיברנו על זה כבר לפני התקציב הקודם והיו הרבה סיבות; יש כאלה שהוא לא הזכיר אותן, אבל עכשיו סוף סוף – הצלחנו.

870/135 ליינר ארטקל

״אני מודה שוב לשר האוצר ליברמן שהופך כל יום יותר ויותר שותף למאבק לשוויון. אני גאה להיות חלק מממשלה שעושה צעדים כל כך משמעותיים למען שוויון מגדרי ושוויון אזרחי אני רוצה להזכיר לכולם את המאמצים שאנחנו חייבות וחייבים לעשות כדי לשמור על הממשלה הזו רוצה להודות לחברתי השר אורנה ברביבאי, שרת הכלכלכה, שבמשרדה ייכתב החוק שמאפשר את מימוש חופשת הלידה לאבות ולחברתי מרב כהן שותפתי גם לקבינט לשוויון מגדרי כמובן שהיא שותפה למאבק הזה יחד עם ארגוני נשים, ארגונים, פמיניסטים, ופמיניסטיות רבות שבמשך עשרות שנים נאבקות על הדבר המובן מאליו של שוויון במשפחה בבית ובעבודה".

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה