המסופון? "משדר ישירות ליועץ המס" || אפילו החוקרים הופתעו

הקוסמטיקאית שניהלה שני יומנים נפרדים, ומסופון האשראי בבני ברק שהתגלה כמי ש"משדר ישירות ליועץ המס" | זה מה שגילתה היחידה הארצית לניהול ספרים במבצעי הביקורת שערכה | במודיעין גילו החוקרים בקליניקה לרפואת שיניים עסקאות שלא נרשמו והרופא תירץ: "מדובר בעולה חדשה לארץ. עשיתי לה טיפול שיניים ופשוט שכחתי לרשום"

טיפול שיניים, אילוסטרציה | צילום: maxbelchenko שאטרסטוק

במהלך חודש מרץ ערכה היחידה הארצית לניהול ספרים ברשות המסים 4 מבצעי ביקורת, בערים רמלה, בית שמש, ירושלים, רמת גן, בני ברק ובאר שבע. במסגרת המבצעים נבדקו 144 עסקים וב-64 מהם נמצאו ליקויים חמורים של אי רישומי תקבולים או אי ניהול ספרים.

במקרים רבים קדמה לביקורת תצפית שנערכה על ידי המבקרים או קניית ביקורת מקדמית, במהלכן נמצאו עדויות להפרות. כך למשל, במקרה של קוסמטיקאית מירושלים, נערכה תצפית במקום העסק ונראה כי קיבלה סך של 160 ₪ אותם לא רשמה בספרים. מבדיקת הספרים נמצא כי הקוסמטיקאית מנהלת יומנים כפולים: יומן אחד לרישום "אמיתי" של כל הלקוחות, ויומן נוסף שאת הנתונים בו היא מדווחת לרשויות המס.

מבדיקה מדגמית לשנת 2023 נמצאו אי רישום תקבולים על סך 7,020 ₪ ומבדיקה לשנת 2024 נמצא כי לא נרשמו בספרים תקבולים בסך 10,030 ₪. לשאלת המבקרים מדוע לא נרשמו תקבולים אלו, השיבה בעלת העסק: "אני לא יודעת מדוע לא רשמתי את מה שמצאתם בביקורת, מהיום ארשום ולא אנהל יומנים כפולים".

בנוסף, ערכו המבקרים השוואות בין ספרי העסק לבין אמצעי התשלום השונים, לרבות יישומים מקוונים לתשלום ומסופי סליקה באשראי. כך למשל, נערכה ביקורת אצל רופא שיניים במודיעין, שבמהלכה נבדק יישומון מקוון לתשלום ונמצאו 5 עסקאות שלא נרשמו בספרי העסק. 4 עסקאות משנת 2022 על סך 7,944 ₪ ועסקה נוספת בסך 2,000 ₪ משנת 2023. לשאלת המבקרים מדוע לא נרשם התקבול, ענה הרופא: "מדובר בעולה חדשה לארץ. עשיתי לה טיפול שיניים ופשוט שכחתי לרשום".

בקיוסק בבני ברק נמצא מסופון לסליקת אשראי שלא היה מחובר כלל לקופה רושמת. לדברי בעל העסק "המסופון משדר ישירות ליועץ המס שלי וזה בסדר". מבדיקה מדגמית עולה כי רק ביומיים שקדמו לביקורת התקבלו בצורה זו תשלומים בסך 1,300 ₪ שלא נרשמו בספרי העסק.

בחלק מהמקרים הוזמנו בעלי עסקים לביקורת במשרדי מס הכנסה בעקבות מידע מודיעיני שנאסף בעניינם. כך למשל במקרה של יבואן רכב מדרום הארץ שעבד במקביל בשיפוצים. במהלך הביקורת במשרד נבדק חשבון הבנק שלו ונמצא תיעוד להפקדה של 2 צ'קים בסך 6,900 ₪ אשר בגינם לא נמצא רישום בספרים. לשאלת המבקרים מדוע לא נרשמו הצ'קים השיב בעל העסק: "הלקוחות סגרו את החנות ונתנו לחייבים שלהם להעביר לי כסף, דבר שיצר בלבול".

מבצעים אלה נערכו כחלק מפעילות נרחבת של רשות המסים כנגד מעלימי מס והון שחור. זאת, במסגרת המדיניות של הגברת פעילות האכיפה לשיפור ושימור יכולת ההרתעה, בין היתר על ידי עריכת מבצעי שטח, שמטרתם להביא לדיווחי אמת ולגביית מס אמת ובכך להגביר את השוויון בנטל בקרב האזרחים.

כתיבת תגובה