המסלול של 'דונה': המהנדס שהפך לאחד מבעלי 'כלל ביטוח'

שלום שי, הבעלים של חברת הנדל"ן 'דונה' הפך בימים האחרונים לשם החם בשוק ההון | הוא נולד בגאורגיה, למד הנדסה, ולאחר שעלה ארצה ועסק בשיפוצים קטנים – הקים לפני כשלושים שנה את חברת 'דונה' שהפכה לאט ובטוח לגורם מוביל בעולם הנדל"ן הישראלי | בהקשרים של שוק ההון, שמו כמעט לא הוזכר – אך עתה נראה כי הוא מתעתד להיות מבעלי חברת הביטוח 'כלל' | יריעה מיוחדת על הדמות החדשה שמרתקת את שוק ההון

שלום שי על רקע בית ילדותו בגאורגיה | צילום: באדיבות דונה

יזם הנדל"ן ובעלי חברת דונה, שלום שי, קיבל השבוע מיו"ר רשות שוק ההון, ד"ר משה ברקת, את המפתח שיאפשר לו להחזיק 10% מחברת הביטוח 'כלל'. באופן בלתי צפוי, שלום שי קיבל מברקת היתר שליטה ב'כלל ביטוח', מה שיאפשר לו לרכוש 5% נוספים על חמשת האחוזים שהוא מחזיק בהם כיום.

זאת לאחר שאיש העסקים אלפרד אקירוב ניסה בכל דרך להפוך לבעלי החברה, אם ברכישה אישית ואם קודם לכן באמצעות חברת אלרוב נדל"ן שבשליטתו. המהלך של אקירוב כשל לעת עתה בשל ויכוח פנימי אודות הזרמת כספים לאלרוב ולחברת הבת שלה, לוקה, וכן לאור עמדת הרשות לני"ע שפרסמה את עמדתה ולפיה שליטה של אקירוב ב'כלל ביטוח' לא תעלה בקנה אחד עם חוק הריכוזיות.

250/200 סייד בר + קובייה

את מניותיו הראשונות בכלל ביטוח (כ-5%) רכש יזם הנדל"ן שלום שי בשנת 2020 בתמורה לכ-100 מיליון שקלים ועל הנייר מניות אלה שוות כיום כ-285 מיליון שקלים. את חשבון הרווח שיגרוף אם ימכור את מניותיו ניתן לכם לעשות לבד.

האישור שקיבל שי מהממונה על שוק ההון, משה ברקת, שולח הלכה למעשה איתות נוסף לאלפרד אקירוב כדי שהאחרון יחזור בו מכוונתו לבצע רכישה שתגרום לו להשתלט על 'כלל ביטוח'. כיום מחזיקה 'אלרוב' בכ-15% מהמניות, ועתה חברת נדל"ן אחרת דונה, היא שתחזיק ב-10%.

משרדי דונה במודיעין | הדמיה: באדיבות דונה

מי אתה, שלום שי

רק לפני חמש שנים, בשנת 2017, חצתה דונה לראשונה את רף המיליארד שקלים בשנה, ונראה כי מאז הצלחתה המטאורית אך נמשכת בתנופה. כדי להכיר את העומד בראש החברה, תתקשו למצוא אזכורים או סקירות, גם לא ברחבי הרשת. בסקירה קצרה ממש שמצאנו באתר 'קהילה שלנו – יוצאי גיאורגיה בישראל' (ממנו נצטט בשינויי עריכה להלן) תוארו נטלה ושלום שי – בעלי חברת 'דונה', חברה להנדסה ובנין בע"מ, כמי שנולדו בעיר אוני שבחבל ראצ'ה, בגאורגיה.

בשנת 1978 עלו ארצה עם תינוק בן שנה וחצי, ובארץ נולדו להם שלושה ילדים נוספים. כבר בטבליסי רכש שלום השכלה גבוהה ועלה לארץ עם דיפלומה של מהנדס בנין. במשך כשנתיים עבד כמהנדס בניין שכיר ובשעות הערב עבד כשומר, להשלמת הכנסה. במקביל, זוגתו, נטלה, למדה הוראה בארץ ועסקה בה כעשר שנים, כשלאחר מכן, בשנת 1994, הצטרפה לחברת דונה ועסקה במגוון תפקידי ניהול, בין היתר, כיום – בשיווק פרויקטים של החברה בגאורגיה.

דונה הוקמה שלש שנים קודם לכן, ב-1991, ועד אז עסק שלום בשיפוצים קטנים, כשלאחר מכן בנה גני ילדים ובתי ספר.

870/135 ליינר ארטקל

במשך למעלה מ-30 שנה בנתה ובונה דונה שכונות רבות בכל רחבי הארץ והעולם, עם אלפי יחידות דיור, מרכזים מסחריים ובנייניי משרדים במקומות שונים. בשנת 2020 מכרה החברה מספר שיא של 1,219 יחידות דיור ברחבי הארץ.

מעטות מאוד הן החברות שבנו בארץ בשנים האחרונות כמות כזו, של כ-13,000 יח"ד בשנה אחת, לצד עוד עשרות אלפי מ"ר נוספים במבני מסחר ומשרדים בארץ ובעולם.

נציין, כי רק לפני כשלושה שבועות זכתה החברה במכרז של משרד השיכון, רשות מקרקעי ישראל וחברת דירה להשכיר לבניית 334 דירות להשכרה ברובע הבינלאומי בעיר לוד, ובסוף השבוע האחרון, במסגרת תנופת השיווקים של מכרזי שכירות ארוכת טווח, השלימה זכיה נוספת של 220 יחידות דיור נוספות – כאשר מחצית הדירות במתחם יושכרו ל-15 שנים במחיר מפוקח של כ- 3000 ש"ח לחודש לדירה בת 3 חדרים וכ- 3500 ש"ח לחודש לדירה בת 4 חדרים. המחצית השנייה של הדירות במתחם יושכרו בשוק החופשי. חברת 'דונה דום' זכתה בפרויקט בעלות של 160 מיליון ש״ח כולל פיתוח. המתחם משתרע על 11,021 מ"ר. וזו רק טעימה קטנה מפעילות החברה לאחרונה ממש.

פרויקט דירה להשכיר ברובע הבינלאומי בלוד | הדמיה: ארקאפקט עדי בואנו בע״מ

משרדי החברה שהיו ממוקמים בירושלים, במגדל דונה שנמצא בגבעת שאול, עברו לאחרונה למשכנם החדש בעיר מודיעין. במרכז העיר החדש, בשדרות דם המכבים, בנתה החברה מבני מסחר ומשרדים חדשניים בעיצוב ייחודי ובהחלטה אסטרטגית רוכזו כל זרועות החברה לבניין "דונה 1" במרכז מודיעין. המשרדים ממוקמים בקומה ייעודית של כ-2,000 מ"ר ומכילים את מחלקות הנהלת חשבונות, שיווק, ספקים וקבלנים, ביצוע, רישוי ותכנון, מחלקת דיירים והנהלה ראשית.

לחברה זרועות וחברות במקומות נוספים בעולם, ברומניה, גיאורגיה ועוד. חברת 'דונה פאלאס' בונה היום פרויקטים בינלאומיים גם בגאורגיה בעיר הבירה, טביליסי.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

תגובה אחת ל: "המסלול של 'דונה': המהנדס שהפך לאחד מבעלי 'כלל ביטוח'"

  1. כמו שניהל את חברת הבנייה ינהל את חברת הביטוח כולם ירוויחו .
    ניהול שמרני ומתחת לרדאר

כתיבת תגובה