המס של כחלון: “מתאים להפליא למשטרים בולשביקיים”

שוק הנדל”ן מגיב בסערה לכוונה של כחלון למסות בעלי 3 דירות ומעלה: “המס יגולגל לשוכרים, כשגם משכירים עם 2 דירות יתפסו ‘טרמפ’ על ההחלטה ויעלו את דמי השכירות” ■ התגובות הנזעמות

צילום : נתי שוחט / פלאש 90

“סופסוף הבולשביזם של ימי מפא”י העליזים חוזר”, אומר ארז כהן, לשעבר יו”ר לשכת שמאי המקרקעין בתגובה לתוכנית של כחלון למסות בעלי שלוש דירות ומעלה. “האוצר הגדיל לעשות והכריז הבוקר על כוונתו לא רק למסות ב-12 אלף שקלים ומעלה כל מי שמחזיק ברשותו דירה שלישית, אלא להגדיל את המס לאחוז מערך הדירה מה שעושי להגיע במקרים רבים למאות אלפי שקלים לשנה ולהבריח סופית את המשקיעים שעוד נותרו לפליטה בשוק”.

לדבריו יש כאן שלוש טעויות מרכזיות: “אחת, זוהי טעות קשה ביותר מבחינה כלכלית, זאת מכיוון שמקום להרוויח מיליארד שקלים כפי שהאוצר מתכנן, יוצא שכרו בהפסדו, זאת משום שהמשקיעים פשוט יברחו סופית משוק הנדל”ן וכך ייגרם נזק כלכלי כבד ביותר.

“פעולה זו הנה אנטי-חברתית מובהקת ותזיק בדיוק לאותו קהל שכחלון מתכוון לסייע לו, הזוגות הצעירים והמתגוררים בשכירות, זאת משום שבעלי הדירות אלף, ייפטרו מחלק נכבד מהדירות שברשותם ובית, יגלמו את המס החדש באמצעות העלאת דמי השכירות. שלוש: זוהי תקנה שמתאימה להפליא למשטרים בולשביקים שהתאפיינו בהכנסת יד לעומק הכיס של האזרח. זוהי שיטה שלשמחתנו כבר עברה זה מכבר מן העולם והנני ממליץ למשרד האוצר לחשוב פעמיים לפני שהוא מקדם אותה. היא בעליל לא כלכלית, לא חברתית, לא מוסרית ולא מתאימה כלל למדינה מודרנית בעלת כלכלה חופשית.”

גם יו”ר לשכת שמאי המקרקעין, אוהד דנוס זועם ואומר בתגובה, כי “מדובר בהחלטה פופוליסטית, שלא מוסיפה אפילו לא דירה אחת נוספת לשוק הדיור. ההחלטה רק מעבירה עוד דירות לשוק בבעלות פרטית, ותחסיר עוד דירות משוק הדירות להשכרה, שגם כך הולך ומצטמק. כל מטרתה של התכנית היא להעשיר את קופת האוצר ב-800 מיליון שקלים נוספים. באזורי הביקוש, המס יגולגל לשוכרים, כשגם משכירים עם 2 דירות יתפסו ‘טרמפ’ על ההחלטה ויעלו את דמי השכירות.

“בנוסף, ההחלטה אינה מידתית. בעלים של 3 דירות בשווי 10 מיליון שקלים כל אחת, ישלמו 18,000 שקלים בשנה, בדיוק כמו בעלים של דירה ששווייה 1.9 מיליון שקלים בלבד. ההחלטה גם אינה מביאה בחשבון בעלות בדירות שכלל אינן מושכרות. במקרים הללו האוצר ‘יכריח’ את הבעלים להעביר את הדירה על שמו של קרוב המשפחה המתגורר בה – בדרך כלל ילדיו. בתמצית, מדובר בבלון ניסוי שבמידה ויצלח, רק יעשיר שוב את קופת האוצר מבלי לשנות דבר לטובה בשוק הדיור”.

שמואל בן אריה, מנהל השקעות ראשי בקבוצת פיוניר, טוען כי “המהלך של כחלון לא באמת יעזור משום שלא יוציא כסף משוק הנדל”ן. משקיע אשר הצליח לחסוך 4.5 מיליון שקל ותכנן לקנות לפנסיה 3 דירות של 3 חדרים בשווי של 1.5 מיליון שקל לדירה ולחיות מכספי שכר הדירה, לאחר הטלת המס יכול פשוט לקנות 2 דירות של 4 או 5 חדרים בעלות של 2.25 מיליון שקל כל אחת”, לטענתו. “הקבלנים, שיבינו שהכסף הולך לזרום לדירות היותר גדולות, יבנו פחות דירות בנות 3 חדרים וכך מחירי הדירות הקטנות יעלה והמס החדש של כחלון, המאותת על המצוקה הגדולה בה הוא שרוי, לא יעשה כלום מלבד רעש”.

 

side
inner

2 תגובות ל: "המס של כחלון: “מתאים להפליא למשטרים בולשביקיים”"

  1. למה לכנות את זה את זה בולשביקים? מדוע שאנשים אמידים בעלי דירות המשכירים אותן ומפיקים רווחים גדולים לא ישלמו מס?

  2. הכל תלוי כמה יהיה לכחלון כוח לא להיכנס, כמו שעשה עם הסלולר. הציבור יעקוב כחלון, תהיה בטוח.

כתיבת תגובה