המפקד שלא חס על כבוד המשטרה

בכיר משטרתי שרואה לוחם יס"מ סוטר בפניו של אזרח ולא פוצה פה, אינו מסיג את כוחותיו כדי מעניק להם את נאום ה'בנחישות וברגישות' ותחת זאת מאפשר להם לפרוק על החרדים זעם חסר פרופורציות – צריך לחפש לו מקום אחר להתפרנס ממנו • מקום, שאולי בו, יכבד את מעסיקו • יחיאל סלומון בטור נוקב על כבוד המשטרה

אלימות משטרתית | צילום אילוסטרציה: גילי יערי, פלאש 90

הרבה יותר מאשר מטרידה אותי התמונה של החרדי שחטף סנוקרת לפרצוף משוטר במדים – מטרידה אותי העובדה שמאחוריו עומד בכיר משטרתי, צופה ושותק.

השוטר, שהתגייס למשטרה מאידאלים מבורכים, בסך הכל היה רוצה לבצע את תפקידו ולעצור את השתוללות ערביי ישראל. אך כשמערכת המשפט ולמעשה מעסיקתו – מדינת ישראל – מגבילה את פעילותו מול ערביי ישראל, לא נשאר לו היכן לפרוק את האנרגיות שצבר בטירונות, ומשכך בטעות ממש התפלקה לה סטירה על לחיו של הצעיר החרדי שלפניו.

אך כאמור, מטרידה יותר מכל היא התמונה של קצין משטרה (מפקד תחנה?) שעומד מאחוריו, נדרך לשמע רעש הסטירה, אך הוא רק מביט, מבין את הסיטואציה, ואפילו לא מסיט את מבטו.
מפקד וקצין שמול עיניו מתרחש אירוע כזה, צריך להסיג באותו רגע את כוחותיו, לרכז אותם, ולתת להם תדריך קצר מחדש אודות שימוש בכוח מרוסן למניעת הפרת סדר.

אך אותו מפקד עומד שם כאשר שריר בעיניו לא זז. הפגינו כוח כלפי מפגין על לא עוול בכפו? לא נורא. יש את הפתרון שניתן לשלוף אותו מהמותן: נעצור עוד כמה מפגינים אחרים, וניצור מצג נאה של התפרעות חסרת שליטה אם ניחקר במח"ש… איני אומר שכך נהג אותו מפקד, אך הפתרון נמצא ב'שלוף' באפסנאות של כל תחנת משטרה.

וכשמפקד שומע שמפגינים מעירים לפקודיו מדוע הם אינם חובשים מסכה, תפקידו ואחריותו מחייבים אותו לדאוג לכך באופן מיידי. בתקש"ח (תקנות לשעת חירום) נאמר, שעל מעסיקים חלה החובה לוודא שנשמרים אצלם כל חוקי התקש"ח. ומי לנו מעסיק – יותר מאשר מפקד משטרה לעומת פקודיו…?

לא הבחור הצעיר ששכח לרגע מול מי הוא עומד – הוא שהגיעה לו הסנוקרת; ואפילו לא השוטר – הגם שהרים את ידו על אותו צעיר – צריך לשלם במשרתו; מי שחייב לתת את מלוא האחריות לאירוע הזה, הוא הקצין.

לך הביתה, מפקד סורר.

אינך ראוי למשטרת ישראל, והיא – אינה ראויה לך.

איפה הח"כים?

ומילת עדכון נכונה להבוקר (ג', 14/7/20). 

לא רק במוצ"ש. גם ביום שני בערב התרחש מקרה אלימות על חרדי. ואם חשבנו שלאחר שמפקדי המשטרה קראו את הדברים, היה עליהם לעשות תדריך לכלל פקודיהם אודות שימוש בכוח סביר, מסתבר שלא כך.

כשמסתכלים על התמונה הרחבה רואים דבר אחד. המפקדים שרואים את מקרי השימוש באלימות של שוטריהם, מתעלמים מהם, לא נותנים לאירועים אלו להשתלט להם על סדר היום, ובכך נותנים הלכה למעשה גיבוי למקרי האלימות נגד החרדים.

מדובר כבר על לא פחות משערוריה. וכל זאת בעוד אנו מתעדכנים על כאילו ניסיון להקים גשר הידברותי בין המגזרים באמצעות מתאמי קשרי לקוחות חרדיים (איזו בושה שהגענו לכך) שהמשטרה מגייסת.

כבר לא מדובר על תלונה פה ושם במח"ש. נדרשת ועדת חקירה, לבדיקת עומק על תהליך קבלת ההחלטות בשרשרת הפיקוד המשטרתי, תהליך יישום נורמות, תהליך התחקירים הפנימיים שהיו צריכים להיות ולא נעשו.

חברי כנסת ישראל, עיני הציבור ממתינות לכם.

6 תגובות ל: "המפקד שלא חס על כבוד המשטרה"

  1. הבחור חד ושנון

  2. הבעיה במשטרה היא שמפרדים מעדיפים להיות "ראש קטן" או "טפלון" כדי שלא יעוכב קידומם. אז הם מעדיפים את גישת 'לא ראיתי'….למשל איפה היו מפקד המרחב והמחוז בהפגנה שהיתה במוצ"ש התל אביב ? בצה'ל המפקדים הם בראש הכוח הלוחם, במשטרה המפקדים מסתתרים במשרד ומעדיפים "לא לראות" …..

  3. בצה'ל המפקד מוביל בראש הכוח. במשטרה יש מפקדים שמעדיפים לא לראות ולא לשמוע , כדי שחלילה קידומם לא ייפגע. איפה היו מפקד המחוז של תל אביב ומפקד המרחב בהפגנה הענקית שהיתה במוצ"ש האחרון ? השאירו את השוטרים בשטח והלכו לישון….הדרגה הכי בכירה היתה סנ"צ. עם כל הכבוד באירוע כזה הממ'ז חייב להיות נוכח

  4. כי מפקדים בורחים מאחריות ומשאירים לשוטרים הזוטרים להתמודד לבד. איפה היו מפקד מחוז תל אביב ומפקד המרחב בהפגנות שהיו בת"א במוצ"ש ? אותה תופעה , הם העדיפו להתעלם ולא להיות נוכחים.

  5. על הערבי הפסיקו לגעת בייד מיד יורים

  6. צודק במאת האחוזים- קצינים צריכים לשלם במשרתם כולל שלילת פנסיה לשוטר שפגע באזרח ללא סיבה פלילית מצולמת ומוכחת, הגיע הזמן שהחכ"ים החרדים יתחילו לדואג לחקיקה בנושא כמגד שוטרים פוגעים,כמו כן יש לפסול עמדת שוטר מול האזרח במקרה שהיא לא מתועדת במלואה ובמקרה שהשוטר כיבה את מצלמת הגוף שלו במהלך אינטרקציה עם אזרח- יאללה חכי"ם חרדים תתחילו לחוקק חוקים עם היגיון לא לרוץ רק לכסף- טפויומט

כתיבת תגובה