המפקח על הבנקים: הראייה שלנו היא לאפשר את רווחת הצרכן

המפקח על הבנקים, יאיר אבידן, הגיע לדיון בוועדת הכלכלה כחלק מהדיונים על הרפורמות השונות בתקציב ובחוק ההסדרים | בין דבריו עמד אבידן על שירות הלקוחות אותו מקבלים קהל הצרכנים של הבנקים השונים, כמו גם האפשרות שהבנקים יתנו שירות השוואת עלויות בנקאיות כחלק מהרפורמות השונות | “אין לי מונופול על החוכמה, אפשר לחשוב אחרת. אני אומר רק בוא נקבע נקודת זמן שנבחן אם הצלחנו או לא הצלחנו” דרש אבידן

יאיר אבידן, המפקח על הבנקים | צילום: אילנית זינגרמן ונתנאל בן שבת

במהלך הדיונים בוועדות הכנסת השונות כחלק מהכנת התקציב וחוק ההסדרים לקראת הקריאה השנייה והשלישית, הגיע אתמול לדיון בוועדת הכלכלה המפקח על הבנקים, יאיר אבידן. בין דבריו עמד אבידן על שירות הלקוחות אותו מקבלים קהל הצרכנים של הבנקים השונים, כמו גם האפשרות שהבנקים יתנו שירות השוואת עלויות בנקאיות כחלק מהרפורמות השונות.

בפתח דבריו אמר: “הבנקאות הפתוחה היא פרויקט דגל של בנק ישראל והפיקוח על הבנקים שעובדים על זה שנים רבות והביאו את מוכנות המערכת. הראייה שלנו היא לאפשר את רווחת הצרכן. דחיות נקודתיות שקורות פה ושם חסרות משמעות במונחי הטווח הארוך. המוצרים הבנקאיים הם לא כל המוצרים הפיננסיים וצריך להרחיב ככל שניתן, גם בתהליך החקיקה הזה, גם אם לוחות הזמנים רחוקים. צריך לחייב את כל מי שהוא יצרן של מוצר פיננסי להיות כחלק מהרפורמה”.

250/200 סייד בר + קובייה

הוא המשיך בדברי הביקורת ואמר: “אנחנו רואים בעייתיות מאוד גבוהה בעולמות של ניגוד עניינים ותיווך, דווקא מעמדת הראייה של רווחת הצרכן. הוחלט שיש כשל שוק עוד לפני שיש שוק, אנחנו בגישה שהרבה יותר נכון לתת לשוק לפעול, ואם יהיה כשל נדע לשים את המעצורים הנכונים. בעיני הכשל המשמעותי, כדי שהצרכן ייהנה, הוא דווקא המניעה. אני מתקשה לראות מודל עסקי ללא מעורבות של בנקים וסולקים. אני מקווה שיהיו פינטקים וגופים שלהם יש לקוחות ואמון. אני מבין שהוועדה רואה שכן יישאר הסעיף של ניגוד עניינים ותיווך. אני מתקשה לראות מה המדדים להצלחה של הרפורמה”.

אבידן הוסיף והדגיש: “זאת נקודת מפתח לכל רפורמה, אני מרגיש שזה מאוד חסר. ככל שהולכים לכיוון שימנעו מגופים שיש להם לקוחות ואמון לקחת חלק, צריך לקבוע אבן דרך לקבוע הצלחה או כישלון. אני מקווה שאני טועה, אבל אם לא תהיה הצלחה שיהיה מי שיש לו סמכות להתיר לבנקים, לא בגלל שאני המפקח עליהם, יש בנינו הרבה מתח, אבל להגיד שזו נקודת זמן שמי שמנהל נכסים שיש לו לקוחות ואמון לא תהיה לו מניעה”.

Inner article

במענה לתהייה של יו”ר הוועדה האם יש לו ספקות באם הרפורמה תשיג את היעדים הנדרשים, כאשר הוא מציין כי הצלחה תחשב להפחתה של העלויות של הריביות והעמלות המסתכמות בכ-10 אלף ₪ בשנה, “יש לי ספק” השיב אבידן, שהסביר: “אין לי מונופול על החוכמה, אפשר לחשוב אחרת. אני אומר רק בוא נקבע נקודת זמן שנבחן אם הצלחנו או לא הצלחנו”.

בדיון השתתף גם חבר הכנסת לשעבר רועי פולקמן המכהן כיום כיו”ר פורום מחוללי תחרות, שאמר: “לעניין הזה יש לי הצעה פשוטה מאוד, ברפורמת שטרום הכנסנו סעיף שהקים ועדת מעקב. אין שום צורך לגעת בסעיף ניגוד העניינים, צריך רק להרחיב סמכות אותה ועדת מעקב גם לסוגיות שנדונות בהצעת החוק הזו. במידה ונראה שבעוד שנתיים שלוש יש בעיה והשוק לא נותן מענה, תמיד אפשר לשנות, בשביל זה קיימת הכנסת ו-ועדת הכלכלה. אבל בטח לא בשלב זה, אין מה להכניס לשם מראש את הבנקים שהם בוודאי לא מחוללי תחרות”, את הדברים אמר במענה לתגובתו של ביטון שאמר “השאלה האם הרפורמה תפתח את שוק הבנקאות היא המרחפת, והתשובה היא לא מוחלטת”, כתגובה לאמירה של פולקמן שהשוק לא יודע להתמודד עם זה בלי הבנקים.

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה