המפרקי החשמלי הראשון: פחות מזהם, יותר נוסעים

התחבורה הירוקה בישראל עולה מדרגה • שרת התחבורה השיקה את האוטובוס המפרקי החשמלי הראשון בישראל • השרה רגב: “ירושלים היא סנונית ראשונה במהפכת החישמול של התחבורה הציבורית. האוטובוס המפרקי החשמלי מצטרף לרכבת החשמלית מירושלים שתגיע עד לתחנות תל אביב השלום וסבידור מרכז, ובקרוב אף צפונה מזה”

האוטובוס המפרקי החשמלי החדש עם הגיעו לאגד מנמל אשדוד | צילומסך מאתר אגד

שרת התחבורה והבטיחות בדרכים מירי רגב, השיקה אתמול (רביעי) את האוטובוס המפרקי החשמלי הראשון בישראל. האוטובוס המפרקי החדיש יחל בקרוב בנסיעות ניסיון בירושלים, ויופעל על ידי חברת אגד, המחזיקה כיום את צי האוטובוסים החשמליים הגדול בישראל. האוטובוס יפעל בקו 68 המחבר בין קמפוס גבעת רם לקמפוס הר הצופים של האוניברסיטה העברית.

בטקס השקת המפרקית החשמלית הראשונה, שהתקיים היום בחניון אגד החדש שבצומת יגאל ידין-גולדה בירושלים, השתתפו ראש עיריית ירושלים משה ליאון, מנכ”ל אגד אבי פרידמן, מנכ”ל אגד תעבורה גדעון מזרחי, חברי הנהלת אגד ונציגים של משרד התחבורה ואנשי הרשות הארצית לתחבורה ציבורית.

250/200 סייד בר + קובייה בכתבה

רגב אמרה כי ירושלים היא סנונית ראשונה במהפכת החישמול של התחבורה הציבורית. “האוטובוס המפרקי החשמלי, אותו אנו חונכים היום לראשונה בישראל, מצטרף לרכבת החשמלית מירושלים שתגיע עד לתחנות תל אביב השלום וסבידור מרכז, ובקרוב אף צפונה מזה”, אמרה השרה רגב.

בדבריה, ציינה רגב את ההשקעה בחדשנות ובתחבורה חכמה שבה מהווה ישראל ‘אור לגויים’. “האוטובוס החשמלי, המספק לנו נסיעה נעימה, שקטה ונטולת זיהום אוויר, מציע שדרוג ניכר בחוויית הנסיעה ויסייע לציבור לראות בתחבורה הציבורית אלטרנטיבה מועדפת לשימוש ברכב הפרטי המזהם ויוצר גודש ופקקי תנועה”. לדברי השרה, זהו נדבך חשוב בהפחתת הפקקים והגודש בכבישי ארצנו, “שינוי התנהגותי שיגרום לישראלים לרצות להשאיר את רכבם הפרטי בבית ולהתנייד באוטובוס, רכבת, מונית, באבל, תיק תק, ועוד אמצעים חדשניים שנחשוף בקרוב”, הוסיפה השרה רגב.

רגב הדגישה את מחויבותה לקידום תחבורה ציבורית חכמה: “זהו העתיד של ישראל, חד וחלק. אנחנו יכולים לסלול עוד כבישים, גשרים, מחלפים, אבל בלי שנצליח להדביק פערים של עשרות שנים, מול מדינות העולם המתקדמות נמצא את עצמנו עומדים בפקקי הענק, לידם הפקקים של היום ייראו לנו כאוטוסטרדות”.

870/135 ליינר ארטקל

לצד הקידמה הטכנולוגית, הביעה רגב את הערכתה לנהגים, שהם המרכיב החיוני של התחבורה הציבורית בישראל. השרה התחייבה לדאוג לשיפור מעמדם ותנאי עבודתם של הנהגים, והביעה צער על תקיפתם של שני נהגי אוטובוס אמש במהלך הפגנה. השרה ציינה כי לאחרונה הותקנו בנקודות קצה של קווי אוטובוס חדרי רענון שבהם הנהגים יכולים לנוח ולהתרענן בין נסיעות, ואמרה: “ברור שזה תורם לנהג אך לא פחות מכך גם לבטחון הנוסעים שהנהג שלהם רענן ומוכן להמשך יום עבודתו”.

רגב התייחסה גם למצוקת הציבור ולדרישות להחזרת התחבורה הציבורית לפעילות מלאה, כולל הרכבות. השרה ציינה כי משרד התחבורה ורכבת ישראל היו ערוכים להפעלת הרכבת מחדש כבר בתחילת השבוע, אך הגידול בנתוני התחלואה חייב עצירה זמנית של כל ההקלות במשק, לרבות פתיחת הרכבת. היא הבטיחה כי עד סוף השבוע תתבצע הערכת מצב, בתקווה כי ניתן יהיה לחזור לפעילות סדירה כבר בימים הקרובים. השרה רגב קראה לציבור להמשיך ולהקפיד על התנהגות זהירה וציות להנחיות משרד הבריאות, כדי לא לגרום לעיכובים נוספים בחזרה לשגרה.

תגובה אחת ל: "המפרקי החשמלי הראשון: פחות מזהם, יותר נוסעים"

  1. למה בלי פרטים טכנים על האוטובוס??
    מקומות, קמ נסועה בלי הטענה וכו׳

כתיבת תגובה