המשבר בענף: משרד השיכון מזמין חב' בנייה זרות לבנות בישראל

קול קורא חדש לחברות בנייה זרות לצורך ביצוע עבודות בנייה למגורים בישראל התפרסם היום | החברות יחויבו לבנות בהיקף בנייה למגורים של מאות אלפי מ"ר במהלך תקופת עבודתן בישראל, למשך 5 שנים, עם אופציית הארכה ל-3 שנים נוספות | "החברות החדשות יצטרפו לחברות הביצוע שכבר בארץ", הסביר מנכ"ל משרד השיכון

בנייה חדשה בירושלים | צילום: ביזנעס

צעד משמעותי נוסף לקידום ענף הדיור בישראל: משרד השיכון פרסם קול קורא חדש לחברות בנייה זרות לצורך ביצוע עבודות בנייה למגורים בישראל. הקול הקורא החדש פורסם על מנת לייצר מענים מיידים לענף הנדל"ן, באמצעות הרחבת מספר חברות הביצוע בישראל, הרחבת מספר המדינות מהן חברות יוכלו לגשת לקול הקורא, במטרה לשמור על הרציפות התפקודית בענף הבנייה.

במסגרת התהליך החברות שיגישו מועמדות לקול הקורא, יעברו הליך בחירה מוקפד ומחמיר, במהלכו יהיה עליהן להוכיח ניסיון בינלאומי בבנייה באיכות גבוהה, יכולות ביצוע בטכנולוגיות מתקדמות ואיתנות פיננסית.

החברות הזוכות יורשו לבנות בישראל יחידות דיור ולנהל פרויקטים של בנייה למגורים כגורם האחראי על כל ההיבטים ההנדסיים והביצועיים של הפרויקט, הן יחויבו לבנות בהיקף בנייה למגורים של מאות אלפי מ"ר במהלך תקופת עבודתן בישראל. החברות יירשמו במאגר לתקופה של 5 שנים, עם אפשרות הארכה של 3 שנים נוספות, בהתאם לעמידה בקריטריונים ותנאי הקול קורא.

משרד הבינוי והשיכון יבצע בדיקות מעקב שוטפות במהלך כל תקופת רישומן של החברות במאגר, כדי לוודא שהחברה מבצעת בנייה למגורים בישראל כקבלן או כיזמיות עם חברה ישראלית, בהיקף המפורט בקול הקורא.

הקול הקורא החדש שמפורסם כעת כולל בתוכו מספר שינויים, זאת לאחר שבוצעה הפקת לקחים מסבבים קודמים, במטרה להרחיב את איכות וסוג החברות שיכולו לגשת.

השינויים המרכזיים הם כי רק חברות ממדינות שאינן נמנות בקרב דירוג הסחר הגבוה ביותר (tier 3) תוכלנה לגשת לקול הקורא; יינתן יתרון לחברות בעלות ניסיון בדגש על מגורים ובדגש על בניה לגובה; תינתן עדיפות לחברות עם ניסיון בנייה בינלאומי רחב, על מנת לעודד חברות מערביות בינלאומיות לגשת לקול קורא; ⁠תינתן אפשרות להבאת עובדי החברה ממדינות בהן כבר בנתה פרויקטים משמעותיים ולא רק ממדינת המקור של החברה.

שר השיכון, יצחק גולדקנופף ציין, כי: "צעד זה יאפשר בהקדם תחילת עבודה של חברות חדשות באמצעותן יגיעו ארצה אלפי עובדים בטווח קצר ללא צורך בביורוקרטיה. קול הקורא מתווסף לצעדים נוספים שאנו מבצעים בכדי לסייע להשלמת פרוייקטי בנייה, כמטרה מרכזית לשמור על חוזקו של ענף הדיור שמהווה קטר משמעותי של המשק הישראלי".

מנכ"ל משרד השיכון, יהודה מורגנשטרן הסביר, כי "פרסום הקול הקורא החדש, מצטרף למגוון פעולות שהמשרד מבצע כדי לתת מענה לצרכים שעולים מן השטח. בתקופה האחרונה יזמנו הבאה פרטית של עובדים ללא צורך במיונים ועל סמך ניסיון, הגדלת המכסה במסלול הפרטי ומהלכים נוספים נמצאים על שולחן הדיונים גם היום. פרסום הקול הקורא, מטרתו לגייס חברות בנייה גלובליות ואיכותיות, בעלות ניסיון רב, שיגיעו ארצה בהקדם".

עוד אמר מורגנשטרן, כי "החברות החדשות יצטרפו לחברות הביצוע שכבר בארץ ולעשרות אלפי עובדים מקומיים וזרים שמגיעים בכל יום לאתרי הבנייה ובונים את ארצנו". לדבריו, "זהו צעד משלים למכרזים הרבים שנסגרים בהצלחה בתקופה האחרונה, לאור תכנית האצת הנדל״ן שמבצע המשרד בשיתוף הרשויות המקומיות במסגרתו כמיליארד ₪ יופנו לענף בדרכים שונות. אני צופה כי הקול קורא והוצאתו לפועל בשטח יהווה נקודת מפנה משמעותית וחיובית לענף הנדל"ן בישראל".

כתיבת תגובה