המשבר עם טורקיה: חמישה מיליון ש"ח הוקצו ליצואנים

משרד הכלכלה והתעשייה מקדם חלופות לייצוא וליבוא מטורקיה והקצה סכום ראשוני של חמישה מיליון שקלים עבור התמיכה ביצואנים | בכנס הביע משרד הכלכלה את עמדתו כי טורקיה מייצרת משבר לצורך האינטרסים הפנימיים והפוליטיים שלה ובדרך פוגעת אנושות בכלכלתה וגורמת לעצמה הפסדים של מיליארדי דולרים בשנה |הערכות: ההשלכות למשק הישראלי לא יהיו משמעותיות לאורך זמן אם השוק הפרטי ישכיל להתנתק מהייבוא מטורקיה ולעבור לחלופות אחרות

כנס יצואנים | צילום: דוברות משרד הכלכלה

בכנס מיוחד שערך משרד הכלכלה עודכנו היצואנים על סיוע משרד הכלכלה וקיימו פגישות עבודה עם נציגי מינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה למיקוד הפעילות מול שווקים חלופיים. הכנס התקיים בהובלת מנכ"ל משרד הכלכלה והתעשייה, אמנון מרחב, יו"ר מכון היצוא, אבי בלשניקוב, נשיא התאחדות התעשיינים, ד"ר רון תומר, נשיא לשכת המסחר ישראל טורקיה, גד שושן ומנהל מינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה והתעשייה, רועי פישר. אגב, השבוע (ה') יתקיים כנס יבואנים בהובלת שר הכלכלה והתעשייה, ניר ברקת, נשיא איגוד לשכות המסחר, שחר תורג׳מן ומנהל מינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה והתעשייה, רועי פישר.

בכנס הביע משרד הכלכלה את עמדתו כי טורקיה מייצרת משבר לצורך האינטרסים הפנימיים והפוליטיים שלה ובדרך היא פוגעת פגיעה אנושה בכלכלתה וגורמת לעצמה הפסדים של מיליארדי דולרים כל שנה. עוד נאמר כי ההשלכות למשק הישראלי לא יהיו משמעותיות לאורך זמן אם השוק הפרטי ישכיל להתנתק מהייבוא מתורכיה ולעבור לחלופות שקיימות לייבוא מארצות אחרות יציבות וידידותיות.

משרד הכלכלה והתעשייה יחד עם משרדי החוץ, האוצר, האנרגיה, התחבורה, החקלאות, מל״ל ובנק ישראל, מקיימים פעילות אינטנסיבית יחד עם הסקטור הפרטי  והן במישור הבינ״ל לסיוע במציאת חלופות ומימושן. כמו כן, משרד הכלכלה יקצה סכום ראשוני של 5 מלש״ח לסיוע ליצואנים בפעולות שיווק ואיתור שווקים חלופיים ליצוא. באשר ליבוא הרגולטורים כולם עוסקים בסיוע לחלופות יבוא וייצור מקומי לרבות ע״י הקלות רגולטוריות ושחרור חסמים.

במישור התגובות פועלים משרדי החוץ והכלכלה וביחד עם יתר הגופים בגופים הבינ״ל ובערוצים משפטיים בתגובה להפרות של הסכמי הסחר בין טורקיה לישראל והפרת עקרונות סחר החוץ של ה- WTO בנוסף מתקיים שיח מול יצרניות הרכב הבינלאומיות למציאת פתרונות חלופיים לייבוא מכוניות המיוצרות בפעלי היצרניות בטורקיה.

במסגרת הכינוס התפרסם כי היבוא מטורקיה עומד על היקף 5% והיצוא בהיקף 2.5% (7.5 מליארד דולר ייבוא ו- כ- 2 מליארד דולר ייצוא) מכלל פעילות הסחר של ישראל, מייצרים אתגרים ברי ניהול ופתרון שעיקרם הזדמנות לשווקים חדשים, הרחבת קשרי סחר קיימים וחדשים וצמצום פעילות הסחר מול טורקיה לטובת החלופות.

עוד עלה כי טורקיה סופגת פגיעה משמעותית בהכנסות ממטבע זר, סחורה שנשארת בנמלים, פגיעה בפעילות התעשייה המקומית ופגיעה תדמיתית משמעותית של חוסר יציבות, אמינות וכיבוד הסכמים מול קהילת העסקים הבינ"ל.

משרד הכלכלה בוחן מענקי סיוע ליצואנים וליבואנים, סנקציות ופעילות בגופי סחר בינ"ל, הקלות רגולטוריות ליבוא והרחבת פעילות מול שווקים שונים.

כמו כן עלה כי שר הכלכלה והתעשייה, ניר ברקת, קיים בימים האחרונים פגישות עם מקבילו היווני, שר הכלכלה והאוצר קוסטיס חאצידאקיס, עם שר הכלכלה והאוצר האיטלקי, מר ג'יאנקרלו ג'יורג'טי ועם השר האיטלקי לעסקים וייצור מקומי, מר אדולפו אורסו. בשיחות נבחנו חלופות שונות ליבוא והיצוא מישראל

מנכ"ל משרד הכלכלה והתעשייה, אמנון מרחב, מקיים מאז הכרזת טורקיה דיונים בינמשרדיים עם מגוון גורמי ממשלה, לצד ארגוני תעשייה ומסחר, בכדי למפות את האתגרים ביבוא וביצוא בתחומים השונים ולגבש מדיניות ופתרונות, הן לטווח המיידי והקצר והן לטווח ארוך יותר. בצוות הבינמשרדי נציגי/ות משרדי החוץ, המל"ל, האוצר ורשות המסים, חקלאות, אנרגיה, תחבורה, ובנק ישראל. כמו כן, מקיימים נציגי המשרד קשר שוטף עם נציגי התעשיינים, היצואנים ויבואנים בתחומים השונים.

שר הכלכלה והתעשייה, ניר ברקת: "הצעד החד-צדדי של ארדואן יפגע בעיקר בתדמיתה הרעועה ממילא של הכלכלה הטורקית, באנשי העסקים בטורקיה, המביעים תסכול וכמובן בעם הטורקי. אנו פועלים מול פורומים בינלאומיים כדוגמת ארגון הסחר העולמי והארגון לשיתוף פעולה ופיתוח כלכלי (OECD), במקביל לפיתוח חלופות סחר, בדגש על ייבוא, אל מול שותפים וותיקים ואמינים באגן הים התיכון. צריך להבין שאין סיבה להסתמך על מדינה שלא יודעת להבטיח שרשראות הספקה ושנעה כמו שבשבת על פי גחמות פוליטיות".

בשנת 2023 הסתכם הייבוא מטורקיה בהיקף של כ-5.2 מיליארד דולר, כולל שירותים. מתוכם כ-2.8 מיליארד לענף הבנייה. כלל המוצרים המיובאים מטורקיה אינם ייחודיים וזמינים לרכישה ליבואנים הישראלים בשוק החופשי וחלק לא מבוטל מהם ניתן לייצר ולרכוש בישראל. על מנת לצמצם את הפרשי עלויות השילוח הימי, עיקר מאמצי איתור חלופות הייבוא מתמקדים במדינות אגן הים התיכון ואל מול שותפות סחר אמינות כיוון ואיטליה. הרחבת יחסי הסחר עתידה להשפיע גם על הייצוא הישראלי למדינות הנ"ל ולבסס רשת סחר אמינה של מדינות אגן הים התיכון אשר תטיב עם ישראל ועם האזור כולו.

כתיבת תגובה