המשטרה: “מפרי בידוד יכולים לעקוף את האיכון הסלולרי”

לאחר טענת ח”כ מקלב בועדת החו”ב התברר כי איכון הטלפונים אינו יעיל כלל לאכיפת מפרי הבידוד • “בסופו של דבר אזרחים תמימי דרך יקבלו קנסות ולא מפרי הבידוד המתחכמים”, אמר

מקלב בכנסת (ארכיון) | צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

ועדת החוץ והביטחון של הכנסת המשיכה היום את הדיון בהצעת החוק אשר תאפשר את איכון הטלפון הסלולרי לצורכי אכיפה מחוייבי הבידוד, הדיון נפתח עם דברי חבר הכנסת אורי מקלב אשר הפנה את השגתו למשטרת ישראל כנגד החוק. “הכלי לא נותן דבר מעבר לעימות מול האזרח, אם רוצים להתחכם ניתן לעשות את זה בקלות, זה לא מדתי מול פגיעה בפרטיות שאנחנו עושים פה לאזרחים”.

מקלב הגיש שורת הסתייגות לחוק תוך שיו”ר ועדת החו”ב גבי אשכנזי אומר כי לא נכון לאשר את החוק בצורה הזו. על פי ההסתייגויות שהגיש כאמור ח”כ מקלב, החלת החוק תחל רק בעוד חודש ובמקרה של מעל חמשת אלפים מבודדים, משטרת ישראל לא תוכל לבצע את המדגם על פי אזורים גיאוגרפיים או קומת תקשורות ספציפיות, ועל משטרת ישראל יוטל לבצע פעולות נוספות מלבד האיכון הסלולרי.

כמו כן, לא תוכל המשטרה לתת דו”ח על פי שיקול דעתו של השוטר במקום, אלא לאחר בירור ודאי שהאזרח הפר את הבידוד.

כאמור עם תחילת הדיון פנה מקלב לנציג משטרת ישראל וביקש הבהרות. “הטלפון לא היה הפקטור המרכזי ברישום; אנשים לפעמים נותנים מספר טלפון אחר, וכעת המשטרה תתעמת עם האזרח? בשטח יש פער גדול בין איך שהקצונה רואה את הדברים לשוטר בשטח, כאשר אנחנו מחפשים מפר בידוד. ייתכן שאזרח משאיר את הטלפון בבית ויוצא, או שבן משפחה לקח את הטלפון איתו”.

תנ”צ איה גורצקי ממשטרת ישראל הגיבה לטענת ח”כ מקלב ואמרה כי אכן ניתן לרמות את כלי איכון הסלולרי, הוא אינו מדויק במאה האחוזים, אך הכלי של איכון הטלפון מביא את הנתון הראשוני לשיח מול האזרח. “אנו לא עוסקים בעבריינים אלא באזרחים נורמטיביים. אם ההתרשמות תהיה שהאזרח מרמה את המשטרה תישלח אליו ניידת לביתו”. גורצקי אמרה עוד, כי היכולת של המשטרה מוגבלת, וכי המשטרה חייבת לעשות שימוש בהגעה לבתים במקרים מסוימים.

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה