הנגיד: אם החרדים לא ייצאו לעבוד – המסים הישירים יזנקו

נגיד בנק ישראל בהצהרה בעלת נימה מאיימת כפולה על העלאת מסים בשיעור חד • "אם החרדים לא ייצאו לעבוד – המסים הישירים עלולים לטפס ב-16%" 

נגיד בנק ישראל, אמיר ירון | צילום: נועם ריבקין, פלאש 90

הצהרה על העלאת מסים בשיעור חד, שיפגע הן בחרדים והן בחילונים – השתמעה מדברי נגיד בנק ישראל הפרופ' אמיר ירון בוועידה הכלכלית החרדית של דה מרקר שנערכה בין היתר בחסות 'ביזנעס'. "אם המגמות הדמוגרפיות ישמרו והשתתפות החרדים בשוק העבודה תישאר כפי שהיא כיום", אמר הנגיד, "המשמעות היא שכדי לשמר את היקף גביית המסים בתוצר תידרש העלאה של כ-16% במסים הישירים במונחי 2018". 

נציין כי הנגיד אמר את הדברים לאחר מחמאה למגזר החרדי, "החברה החרדית היא מרכיב חשוב מאוד בכלכלה הישראלית", וכי "ההתפתחויות הדמוגרפיות הופכות את החברה החרדית לגורם משמעותי במחר הכלכלי של ישראל. צריך להכיר בכך וחשוב להתכונן לכך כבר עכשיו".

בדבריו לא התייחס הנגיד לדוח העוני של הביטוח הלאומי או של ארגון לתת. העובדה שמשפחות עם מפרנס אחד או עם שני מפרנסים עדיין ממשיכים לפאר את המרחב שמתחת לקו העוני, מחייב שידוד מערכות וחשיבה מחודשת על הקריאה האלמותית 'צאו לעבוד'.

על פי משנתו של הנגיד, "המאמץ חייב להיות משולב: בראש ובראשונה, החברה החרדית צריכה להכיר בחשיבות ההשתלבות בשוק העבודה המודרני". ומן הצד השני, "גם הממשלה צריכה לייצר את התמריצים הנכונים ולבצע את ההשקעות הנדרשות". (אולי מן הראוי להזכיר כאן את האיטיות של השתלבות חרדים במשרדי הממשלה. ד"ש).

הצלע השלישי לדעת הנגיד הם "המעסיקים עצמם. ככל שישכילו להתאים את סביבת העבודה למאפיינים של העובדים החרדים". כהרחבה לדבריו הוסיף הנגיד כי "ההתאמות שיאפשרו שילוב של החרדים במשק המודרני אינן מסתכמות רק בהתאמות בשוק העבודה שאותן סקרתי היום. המהפכה הטכנולוגית משנה את הכלכלה ואינה פוסחת על אף תחום בחיינו".

כדוגמה, הביא הנגיד את ענף הבנקאות שהפך להיות יותר ויותר דיגיטלי. "בחברה החרדית יש כידוע חסמים תרבותיים בכל הקשור לשימוש בטלפונים חכמים. לכן, בנק ישראל דרש מהבנקים להטמיע פתרון טכנולוגי של המרת הודעת טקסט להודעה קולית. הפתרון הזה מאפשר לאפשר ללקוח החרדי לקבל סיסמה לחשבון גם במכשיר טלפון כשר, וליהנות מהיתרונות הגלומים בקבלת שירותים בנקאיים מרחוק ללא צורך בהגעה לסניף".

הנגיד הוסיף כי "זו כמובן דוגמה קטנה של התאמה שהצליחה לאפשר פעילות עסקית חשובה בהתחשב במאפייני החברה החרדית. התאמות כאלו, שמכירות ומכבדות את אורח החיים החרדי יסייעו להצלחת תהליך השילוב בכלכלה".

בסיום דבריו קיים הנגיד את דברי הגמרא "קְשֹׁט עַצְמְךָ וְאַחַר כָּךְ קְשֹׁט אֲחֵרִים": "אני קורא למועמדים ומועמדות מתאימים מהחברה החרדית להתמודד על תפקידים ולהצטרף לשורות בנק ישראל. העובדים החרדים בבנק השתלבו בהצלחה במגוון תפקידים. אנחנו עושים מאמצים להגביר את הגיוון התעסוקתי בבנק ישראל".

כתיבת תגובה