גמרא, ישיבה, נדל"ן ודירוגי אשראי: כך השפיע הנגיד החרדי

את שם משפחתו אתם כנראה מכירים מבניין הישיבה במיר או ממאות אלפי הגמרות שהוא פרש עליהן את חסותו, אבל הנגיד החרדי מקנדה, הרשי פרידמן, משפיע הרבה יותר ממה שחשבתם • פרידמן ממוקם במקום ה-49 בדירוג 'המשפיעים' של 'ביזנעס'

הרשי פרידמן | צילום: שוקי לרר

הרשי פרידמן (68, קנדה) הוא אחד מגדולי הנגידים החרדים. הוא ידוע כאחד התורמים הגדולים ביותר למוסדות התורה והחסד, וגם בשוק העסקים הישראלי הוא חולש על מספר פרויקטים של נדל"ן באמצעות חברת 'אזורים' שבשליטתו.

'ביזנעס' מתרחב בניו-מדיה: מהיום, כל העדכונים – גם בוואטסאפ!

לחצו כאן למעבר לדירוג 'המשפיעים' המלא של 'ביזנעס'.

כאשר מדברים על כאלו שמשפיעים על הכלכלה החרדית, קשה להתעלם מפרידמן. רק בקיץ האחרון הוא תרם למעלה ממיליון דולר לטובת חב"ד.

בנוסף, הוא אחד התורמים הכבדים לחסידות סאטמר, אליה הוא מקורב. שני הפרוקטים שהכי מוכרים על שמו, הם מבנה ישיבת 'מיר פרידמן' בבית ישראל, ליד מבנה הישיבה המרכזי. וכן 'מהדורת פרידמעאן' של הוצאת הש"ס 'עוז והדר', שלאחר שנות עבודה רבות ההדירו את התלמוד הבבלי בבהירות יוצאת דופן.

לאחר השלמת התלמוד הבבלי ממשיכים האברכים בהאדרת שאר ספרות היסוד התורנית, כל זה במימונו של פרידמן. מפעל 'מהדורת פרידמעאן' של עוז והדר, כמו גם הכוללים והישיבות הרבות אותם מתחזק פרידמן, מהווים נדבך משמעותי בכלכלה החרדית.

בנוסף, לפני מספר שנים, קנה פרידמן את מפעל הבשר של שלום בער רובשקין, שנכנס לכלא בשל עבירות כספים, ובנתיים הספיק לקבל חנינה מנשיא ארה"ב. מדובר במפעל הבשר הכשר הגדול בעולם ופרידמן השקיע בו סכומים אדירים לשדרוג המערכות ולהבאת עובדים חוקיים למקום, כמו גם מיתוג מחדש למקום.

למרות שלא הרוויח סכום כסף גדול מרכישת מפעל הבשר, הסביר פרידמן כי לא רכש את המפעל ממניע עסקי אלא על מנת לשמור על מחירים הגונים בשוק הבשר הכשר בארה"ב, מחמת ואם היה נסגר המפעל, היה יוצא שחברה אחת הייתה חולשת על כל שוק המזון הכשר בארה"ב, מה שהיה יוצר מונופול דה פקטו והעלאת מחירים גדולה.

לא רבים יודעים, אך פרידמן הוא אחד מהבעלים של חברת 'דן אנד ברדסטריט' בישראל. חברה המספקת ללקוחותיה מידע פיננסי, שירותי מודיעין עסקי ובעיקר התרעות על חברות ועסקים בישראל, וכך מאפשרת ניהול סיכוני אשראי וסיכונים עסקיים אחרים.

כל בעל עסק הניגש לבנק ומבקש הלוואה, סביר להניח שהבנק יפנה ל'דן אנד ברדסטריט' ויבקש ניתוח של החברה, כך שפרידמן, אחד מבעלי החברה, הוא אחד מהמשפיעים הגדולים על שוק האשראי בישראל.

תגובה אחת ל: "גמרא, ישיבה, נדל"ן ודירוגי אשראי: כך השפיע הנגיד החרדי"

  1. טענה לא נכונה. זה שהוא אחד מהבעלים של דן אנד ברנדסטריט לא הופך אותו לגורם משפיע. חוות הדעת שלהם מקצועיות ולא מוטות לפי רצון הבעלים.

כתיבת תגובה