הנגיד: עלות האומיקרון למשק – מיליארד שקלים ל-10 ימים

נגיד בנק ישראל, פרופסור אמיר ירון, העריך בוועדת הכספים, כי עלויות האומיקרון למשק הישראלי הם בסדר גודל של נזק שעלותו תהיה מעל למיליארד שקלים בעשרה ימים, או מעט יותר משני מיליארד ב-20 ימים | עימות בין שר הבריאות לנציג האוצר: "אתם קושרים לנו את הידיים"

נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון | צילום: דוברות בנק ישראל

נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון, הופיע הבוקר בוועדת הכספים של הכנסת. הנגיד הציג סקירה מאקרו כלכלית של המשק, לרבות נתונים וניתוחים עדכניים והתייחס בין היתר, בסוף דבריו, לצורך לקדם דיון על המדיניות הפיסקלית לשנים הקרובות תוך בחינת הכללים הפיסקליים לקראת תקציב 2023 ואילך.

במהלך הדיון אמר הנגיד כי בבנק בוצע אומדן לפגיעה הכלכלית כתוצאה מיום בידוד. "עברנו ענף ענף, חישבנו את שיעור העובדים שאינם יכולים לעבוד מהבית, כפול השכר היומי הנקי שלהם. הכפלנו את זה במשקל של אותו סקטור ושיעור ההשתתפות, הוספנו את התוספת של הימנעות מצריכה, בהתאם לנתונים שיש בידינו מהוצאת כרטיסי אשראי, והגענו לעלות יומית לבידוד של עובד, בסדר גודל של כ-273 שקלים".

לדבריו, בתרחיש של 15% בדיקות חיוביות מתוך 30 אלף בדיקות, מדובר ב-123 מיליון שקלים. "אם לוקחים את העלות היומית הזו ואתה מדבר על גל של 10 ימים, אנחנו מדברים על סדרי גודל במונחי תוצר, של טיפה מעל מיליארד שקלים בעשרה ימים, או שניים ומשהו מיליארד על 20 יום".

אל מול שמדובר בגל קצר יחסית, עד מספר שבועות לכל היותר אמר הנגיד כי מבחינת פיצויים לעסקים – "בשלב זה לא מדובר באירוע בסדר גודל מקרו כלכלי. בתרחיש כזה מומלץ להמשיך במנגנוני פיצוי נקודתיים, שממוקדים בענפים שנפגעים".

במקביל, קרא הנגיד לממשלה להיערך בתכנית חירום, שאותה הגדיר "תכנית ב'" לעת הצורך.

בהמשך הישיבה התפתח עימות בין שר הבריאות ניצן הורביץ לנציג משרד האוצר, כאשר הורביץ טען כי המלחמה בקורונה אינה מתוקצבת כיאות. "אתם קושרים את ידינו ואנחנו במלחמה", אמר הורביץ ולדבריו הצטרף פרופ' נחמן אש. נציג האוצר ניסה להשיב כי מדובר בתקצוב על פי מסמך שיצא ממשרד רה"מ שעל פיו הוא עובד, אך הותקף ע"י הורביץ: "אני לא יודע איך אתם עובדים. זה לא לפי הנוהל ולא לפי התקן".

כתיבת תגובה