הנגיד: "צריך להתכונן למחר של הכלכלה, החרדים חלק ממנה"

נגיד בנק ישראל אמיר ירון בועידת כלכלת חרדים של 'דה מרקר' בחסות 'ביזנעס': "החברה החרדית היא חלק מהמחר הכלכלי של ישראל" • לדבריו: נשים חרדיות עובדות בהיקף משרה נמוך יותר מכלל הנשים בעוד שכרן השעתי דומה לנשים הלא חרדיות • "שילוב גברים חרדים בתעסוקה יביא לעלייה של 9% בתוצר לנפש"

נגיד בנק ישראל פרופ' אמיר ירון בכנס כלכלת חרדים מבית דה מרקר | צילום: תומר אפלבאום

נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון, העריך היום (שלישי) כי שילוב הגברים החרדים בשוק העבודה יזניק את רמת החיים של כלל הציבור. "אם הגברים החרדים יתכנסו לרמות המקובלות מבחינת שאר האוכלוסייה, התוצר לנפש יהיה גבוה בכ-13 אלף שקלים, עלייה של 9% לעומת המצב בו יישארו ברמות התעסוקה וההשכלה הנוכחיות", אמר ירון בוועידה הכלכלית של החברה החרדית של TheMarker במרכז הכנסיםAvenue  שבין היתר הינה בחסות 'ביזנעס'. 

את דבריו ליווה במצגת של בנק ישראל על "החברה החרדית כחלק מהמחר הכלכלי של ישראל", שהייתה עמוסת נתונים, שרובם מוכרים לקוראי 'ביזנעס', מקריאה שוטפת של ידיעות ודיווחי הבנק. כמו למשל, אמירתו על הצניחה במגמת עבודת גברים חרדים החל מ-2015, והסביר, כי "השכר של הגברים החרדים נמוך יותר, גם בגלל השכר שהם מקבלים לשעה וגם בגלל מספר שעות העבודה הנמוך יותר. פערים אלה", טען ירון, "מתחילים כבר בהישגים של התלמידים ובאים לידי ביטוי במיומנויות של העובדים ובעיקר בקרב הצעירים שבהם. שילוב וקידום החרדים בשוק העבודה חשובים להמשך הצמיחה והשגשוג של המשק הישראלי. רק שילוב ידיים ומאבק משותף יוביל לתוצאות". כלומר, לדעתו של פרופ' ירון, שהוצגה לא פעם ב'ביזנעס', מיצוי כושר ההשתכרות של החרדים יביא לעלייה ברמת החיים של כלל האוכלוסייה.

250/200 סייד בר + קובייה

עם זאת מספר ציטטות חשובות חידשו למי שאינו מעורה בנעשה בבנק ישראל פנימה ואינו מודע ליחס החיובי שמעניק בנק ישראל למגזר החרדי כל ימות השנה מבחינת הפתיחות והקשב וכן בקליטת עובדים חרדים. "החברה החרדית היא מרכיב חשוב מאוד בכלכלה הישראלית. ההתפתחויות הדמוגרפיות הופכות את החברה החרדית לגורם משמעותי במחר הכלכלי של ישראל. צריך להכיר בכך וחשוב להתכונן לכך כבר עכשיו", אמר הנגיד.

פרופ' ירון הוסיף כי "פערי ההכנסה בין החברה החרדית ליתר האוכלוסייה הם בעיקר תוצאה של פערים בשוק העבודה: נשים חרדיות עובדות בהיקף משרה נמוך יותר מכלל הנשים בעוד שכרן השעתי דומה לנשים הלא חרדיות. בקרב הגברים הפער משמעותי גם בשיעור ההשתתפות בעבודה".

בהמשך אמר, כי "המשק כבר נהנה מהגידול בתעסוקה ובכושר ההשתכרות של הנשים החרדיות בשנים האחרונות, ואין סיבה שמגמה זו לא תתרחב לכלל החברה החרדית. המשך שיפור במיומנויות ובהשכלת העובד והעובדת החרדיים ייתרמו הן לשגשוג ורווחת התא המשפחתי החרדי והן לכלכלת ישראל כולה".

לדבריו, "המאמץ חייב להיות משולב: בראש ובראשונה, החברה החרדית צריכה להכיר בחשיבות ההשתלבות בשוק העבודה המודרני. גם הממשלה צריכה לייצר את התמריצים הנכונים ולבצע את ההשקעות הנדרשות, והמעסיקים עצמם, ככל שישכילו להתאים את סביבת העבודה למאפיינים של העובדים החרדים".

870/135 ליינר ארטקל

לסיום, ציין הנגיד את קליטתם של עובדים חרדיים בבנק ישראל, והוסיף: "אני קורא למועמדים ומועמדות מתאימים מהחברה החרדית להתמודד על תפקידים ולהצטרף לשורות בנק ישראל. העובדים החרדים בבנק השתלבו בהצלחה במגוון תפקידים. אנחנו עושים מאמצים להגביר את הגיוון התעסוקתי בבנק ישראל".

הנגיד סיים והעניק את רשות הדיבור לבאים אחריו, כשהוא מציין כי אינו מאריך כיוון ש"יום גדוש תוכן לפני הנוכחים".

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה