הנחל, העיר והים: כך ייראו הפנים החדשות של נהריה

נהריה משנה את פניה – התכנון האורבני של מרכז נהריה יוצא לדרך | הוכרז הזוכה בתחרות האדריכלית לתכנון מרחב הגעתון | הקץ להצפות מחד, ומאידך – החזרת הגעתון לזהות הייחודית של העיר נהריה | מי זכה בתחרות, ואלו הצעות נוספות זכו בציון לשבח? | זרקור אל העיר הצפונית

נחל הגעתון במרכז ההוויה העירונית | הדמיה: studio sabra, סטודיו תאו ולבנט אדריכלים

צוות השיפוט כלל את אדר' אריה רחמימוב – יו"ר משותף לחבר השופטים, אדר' דניאלה פוסק – יו"ר משותף לחבר השופטים, מר רונן מרלי – ראש עיריית נהריה, אדר' ורד סולומון ממן – אדריכלית ראשית משרד הבינוי והשיכון, אדר' יהונתן כהן ליטאנט, ד"ר דוד אסף, סמנכ"ל בכיר לניהול משאבי סביבה במשרד החקלאות ופיתוח הכפר, ד"ר ג'ניה גוטמן – משרד החקלאות ופיתוח הכפר, אדר' נוף עליזה ברוידא, אדר' נוף תמר דראל פוספלד, אדר' עודד קוטוק, גב' אורלי גבישי סוטו – מנכ"לית רשות ניקוז ונחלים גליל מערבי ואדר' אריה גונן – מזכיר חבר השופטים מהתאחדות האדריכלים ובוני ערים. משקיפים: אדר' אסתי כהן ליס, משרד הבינוי והשיכון, רוני לוי, מנהל מחלקת תכנון עיר, עיריית נהריה, אינג' ליאור לוי, מהנדס מועצה אזורית מטה אשר, נציג/ת לשכת התכנון המחוזית.

רונן מרלי, ראש עיריית נהריה: "החלטנו לקיים תחרות אדריכלית עם מיטב האדריכלים במדינת ישראל, כדי לתכנן את הגעתון בצורה חדשה. חיבור של נחל, עיר וים. יש לנו זוכים, אחרי שראינו כל כך הרבה תוכניות אדריכליות. יש תוכנית מדהימה לשדרות הגעתון ואין לי ספק שכאשר הגעתון, יחד עם רצועת החוף יתוכננו והתוכנית תצא לפועל, נהריה תחזור להיות בדיוק מה שאנחנו רוצים עיר קיט חוף ונופש, העיר הכי טובה במדינת ישראל".

ורד סולומון ממן, אדריכלית ראשית, משרד הבינוי והשיכון: "התחרות בנהריה על שדרות הגעתון היא קפיצת מדרגה משמעותית בתכנון האינטגרטיבי, המשלב בין היבטים אורבניים של התכנון העירוני לבין היבטים סביבתיים ונופיים. אני גאה מאוד בחיבור המיוחד שלנו בתחרות הזו עם משרד החקלאות, עיריית נהריה וכמובן עם כל שאר השותפים – דוגמה  לשיתוף פעולה מקצועי ציבורי שתרם גם לעיר וגם למרחב הכפרי. נחל שעובר וחוצה את כל המרחב יכול להפוך להזדמנות אדירה של פיתוח בר קיימא המשלב טבע עם עיר. מברכת את הזוכים במקום הראשון. אנו מצפים לעבוד איתם ולייצר עתיד עירוני מתקדם לעיר נהריה והסביבה".

ד״ר דוד אסף, סמנכ״ל בכיר לניהול משאבי סביבה במשרד החקלאות ופיתוח הכפר: ״בעת בחינת התכניות, שמנו לנגד עינינו את מניעת סכנת ההצפות בנחל הגעתון, שמירה על ביטחונם של תושבי נהריה ושיפור מצבו האקולוגי של הנחל, תוך ניהול מושכל של הנגר העילי ושימוש בפתרונות יצירתיים, המתאימים למגמות התכנון העירוני בראי הגידול הגובר באוכלוסייה. התכנית שנבחרה תהווה פתרון מהותי לתושבי העיר בטווח הארוך, ולאחר יישומה, הנחל שהיה למטרד בעונות הגשומות סוף סוף ייהפך לנכס עירוני״.

ארנה אנג'ל, יו"ר התאחדות האדריכלים ובוני ערים בישראל ציינה כי: "תחרויות אדריכלים הן הדרך הנכונה עבור רשויות מקומיות וגופים ציבוריים להיחשף לתכנון איכותי ופורץ דרך בהשוואה לבחירת אדריכלים באמצעות מכרזים בהם התכנון הזול זוכה. אנחנו מודים למשרד הבינוי והשיכון, לעיריית נהריה, ולכל הגופים המעורבים על שיתוף הפעולה, יישום ההצעה הזוכה ישנה את פני העיר נהריה וייצר את המפגש הנכון בין הסביבה, החברה והאדם".

כתיבת תגובה